Про це під час прес-конференції у Черкаському прес-клубі заявив генеральний директор Черкаського обласного дочірнього підприємства ДАК «Хліб України», депутат Черкаської обласної ради Павло Почапський.
- Жнива ідуть повільно і з затяжкою – через те, що в усіх регіонах України надмірні опади призупинили темпи жнивної кампанії, - констатував генеральний директор Черкаського обласного дочірнього підприємства ДАК «Хліб України» Почапський. - На 20 липня зібрано 4,6 мільйона тонн зернових, намолочено 11,4 мільйона тонн збіжжя. Цьогоріч в Україні очікується 42 мільйони тонн врожаю зернових (вал з доробкою), хоча раніше Міністерство аграрної політики прогнозувало 46-48, а потім – і 44-45 мільйонів тонн. Середня урожайність по Україні – 24, 6 центнерів з гектара, а на Черкащині – 30 центнерів з гектара: як і в минулі роки, наша область займає передові місця за врожайністю всіх культур. Наразі у нас зібрано 30% всіх площ посівів. Найбільш продуктивно жнивують райони Лівобережжя, рекорди врожайності ставлять Корсунь-Шевченківський (45 центнерів з гектара озимої пшениці), Золотоніський, Чорнобаївський та Драбівський райони (до 66 центнерів з гектара). Тож побоювання щодо зростання ціни на хліб, хлібобулочні вироби, макаронні вироби, крупи я вважаю безпідставними.
Продовольчої пшениці цього врожаю має вистачити, щоб забезпечити українців хлібом за звичною ціною. У нас залишилось ще 6 мільйонів тонн зерна минулорічного врожаю. Крім того, Аграрний фонд цьогоріч планує закупити 4-5 мільйонів тонн зернових, і мінімум 3 мільйони тонн – озимої пшениці.
У деяких регіонах України (Крим, Херсонська, Одеська, Миколаївська області) можливе зниження якості продовольчої пшениці – через надмірні опади сталося проростання на корені в колосі. Але компенсувати такі втрати держава цілком спроможна.
Генеральний директор Черкаського обласного дочірнього підприємства ДАК «Хліб України» Павло Почапський розповів, що відтепер продукція, яку вони приймають на зберігання, обов’язково перевірятиметься на вміст ГМО. Перевірити пшеницю, бобові культури, рапс, кукурудзу, сою, можна у спеціалізованих лабораторіях Вінниці, Полтави, Києва або у лабораторії Черкаської обласної санепідстанції. Проте проводити перевірки самостійно ДП ДАК «Хліб України» виробників не змушує: зерно приймають у всіх, самостійно проводять у лабораторіях дослідження на ГМО (подвійне, кількісно-якісне, що коштує у межах 520 гривень), а вже при реалізації зерна затрати розподілятимуться на тих, хто відправлятиме зерно з того чи іншого підприємства.
Генеральний директор Черкаського обласного дочірнього підприємства ДАК «Хліб України» Павло Почапський розповів також про ситуацію із цукровим буряком. За його словами, розвиток посівів наразі нормальний. Але головна проблема із цукровим буряком полягає не у його врожайності, а у ціновій політиці держави, яка має платити адекватну ціну цукровим заводам – бо собівартість 1 тонни цукрової сировини – 400-450 гривень – сьогодні ніяк не забезпечує рентабельності варіння цукру. Загалом же, ціна на цукор для споживачів сьогодні не повинна перевищувати 5-6 гривень за 1 кілограм, - переконаний Павло Почапський.
Державна акціонерна компанія (ДАК) "Хліб України" створена 1996 року з метою виконання функцій провідного гравця на ринку зерна України. До її складу входять 125 дочірніх підприємств, у тому числі 83 - виробничого призначення, серед яких, крім елеваторів і складських ємностей для зберігання зерна, 34 млини, шість круп'яних і 13 комбікормових заводів. На Черкащині ДАК "Хліб України" представляє 5 підприємств, загальні об’єми – півмільйона (наразі на залишках перебуває 19 тисяч тонн зерна Аграрного фонду).
Джерело: "Черкаський прес-клуб" |