Вельмишановні канівчани!
Зірка нової історичної епохи уже не раз сходила над Україною, але на відміну від тих хто був сучасником початку минулих епох ми сприймаємо все з особливою гостротою і здивуванням. Питання - «що робити?», стоїть перед кожним із нас і суспільством в цілому, як і колись перед нашими предками.
Канів – це не найбільше місто у Черкаській області, але це справді велика земля. І не тільки і не скільки тому, що тут похований Тарас Григорович Шевченко. Це вцілілий, фантастичний осколок Київської Русі, до монгольської Русі. Чого вартий тільки Успенський Собор 1144 року, який витримав все і є свідченням величі Канева.
Канів і Канівщина колиска козацтва, звідси непоступливість канівчан у принципових речах і дух бунтарства.
На Канівщині сформувався невмирущий дух засновника Запорізької Січі канівського і черкаського старости Дмитра Байди –Вишневецького. Ми не завжди уявляємо глибину історії рідного краю забуваючи про стоянку первісної людини у Межиріччі та численні знахідки часів трипільської культури. Такі обрані історією і часом моменти живуть тисячоліттями, але нам треба докладати більше зусиль, щоб знати і доторкнутися слави наших предків самим та розповісти про них Україні і світу, щоб зрозуміти значення Канева в історії України.
Це найкоротший шлях до самоповаги і побудови гідної сучасності.
Керуючись цією великою метою 18 вересня у рамках Всеукраїнського молодіжного форуму «Кобзареві джерела» були проведенні науково-краєзнавчі читання «В одну громаду скуті думкою про Україну».
Наукові повідомлення і розповіді про людей життєвий шлях яких пов’язаний із Каневом, ще раз підтвердив велич духовної спадщини канівчан та викликав подив і захоплення величною історією нашого рідного міста у 50 гостей із різних куточків України та гостей форуму із Уганди та Ямайки.
Наукові працівники Шевченківського національного Заповідника, міського відділу культури і туризму та викладачі і студенти Канівського коледжу культури і мистецтв зібрали цікаві документи про світлу пам’ять безсмертного канівського роду та живих канівчан чиї біографії та діяльність прославили Канів.
Щоб вижити і відродитись навіть в умовах найдраматичніших подій, необхідно оживити пам’ять про тих хто пішов у вічність і віддати шану живим. У сучасний період повернення історичної правди дуже важливо пізнати історію свого роду та розповісти її іншим. Це буде справжня історія на яку можна покластися, яка сформує нас і націю. Ця історія допоможе нам зрозуміти себе та велич нашого роду.
Художня література, офіційні підручники історії, гуманітарні науки служать державі, а не людині. Скільки раз нам переписували підручники тільки за останні 20 років? Розпитайте своїх дідусів, бабусь, батьків про їх життя, подивіться з ними старі фотографії, запишіть їхні спогади. Саме це і є справжня історія на яку можна покластися, вона стосується Вас і Вашого роду. Історії кожного роду впишуться в історію великої канівської родини.
Канів – це дійсно велика Родина всі ми знаємо одне одного, тому маємо нести відповідальність перед гідною пам’яттю наших попередників і шанувати сучасників.
Вельмишановні канівчани 25 грудня 2015 року у день, коли 170 років тому написаний Тарасом Григоровичем «Заповіт», у Канівському коледжі культури і мистецтв відбудуться науково-краєзнавчі читання під назвою: «Я заповідаю».
Запрошуємо Вас до великої справи – відновлення історичної пам’яті про знамениті канівські родини та особистості.
Інформацію про бажання взяти участь та теми повідомлень подавати у Канівський коледж культури і мистецтв організаторам читань: Туліну Василю Івановичу та Головко Валентині Савівні.
З повагою, Василь Тулін. |