kaniv.net logo

Веб-камера в центрі Канева














Головна > Блоґи > Haydamaka 

Герої майбутньої незалежної України

Україна за площею (603,7 тис. кв. км.) перевершує Францію, населення її — більше 46 мільйонів чоловік, з них 36,4 млн. — українці. Це найбільший з європейських народів, такий, що довго не мав державної самостійності. Україна знайшла її ненадовго в 1918 р. (період Української Ради). З 1922 р. формально був закріплений статус України як союзної республіки у складі СРСР.

Починаючи з 30-х років, на Україні ведеться послідовна політика русифікації. Її основний прояв — витіснення української мови російською у всіх областях суспільного життя. Витіснення української мови російською досягається комплексом державних міроприємств : впровадження  російської мови починається з дошкільних дитячих установ; більшість вищих учбових закладів на Україні русифіковані.За конституцією 1978 р. українська мова втратила статус державної мови УРСР.

    Приєднання в 1939-44 роках західних областей до радянської України вельми сприяло відродженню українського національного руху.

У західних областях до моменту їх приєднання до Української РСР повніше, ніж на радянській Україні, збереглася українська національна традиція і була жива традиція національного опору.

Особливо яскраво це проявилося після десятиліть "Великого Терору" під час "відлиги" 60-х і до початку 80-х.

    Провідними фігурами і натхненниками руху "шестидесятників" стали молоді поети Василь Симоненко,  Ліна Костенко, Ірина Стасів, художники Ала Гориста, Людмила Семикіна, Панас Заліваха, Галина Севрук, Стефанія Шабатура і ін. Вони відродили майже задушену в сталінський час українську культуру, внесли до неї щирість, відсутню в офіційних виробах, і художній смак. При несхожості дарувань «шестидесятників» їх об’єднувало живе національне і громадянське почуття.

Найбільш популярним з поетів-шестидесятників був Василь Симоненко (помер в 1961 р. в 29-річному віці). Він не був новатором поетичної форми, але гостро відчував парадокси епохи і мав сміливість писати про них. Найбільш відомі з його публіцистичної лірики вірші — «Злодій» (про колгоспника, що краде у колгоспі, щоб хоч якось прогодувати сім’ю); «Некролог кукурудзяному качану, що погнив на складі», «Шовініст», «Пророцтво 17 року», в якому поет з болем стверджував, що

                    «На кладовищі розстріляних ілюзій

                      Вже не залишилося місця для могил».

    Але, мабуть, найбільший успіх мав вірш, де Симоненко, звертаючись до України, вигукував:

                    «Хай мовчать Америки і Росії

                      Коли я з тобою говорю!»

Читачів розбурхувало і надихало, що Росія поставлена в один ряд з Америкою, як теж щось окреме від України. Це було незвичайно ново і сміливо, оскільки лейтмотивом всієї офіційної української культури був нерозривний зв’язок України з Росією.

    У 60-х роках з’явилася група талановитих і сміливих публіцистів-літературознавців, істориків — Іван Дзюба, Іван Світличний, Валентин Мороз, В’ячеслав Чорновіл, Святослав Караванській, Євгеній Сверстюк, Василь Стус, Михайло Брайчевській. Валентин Мороз, оцінюючи внесок "шестидесятників", писав, що найважливіша їх заслуга — в поверненні вагомості високим словам і поняттям, знеціненим офіційним словоблуддям, що надихали, як приклад героїчного громадянського діяння, яким був в очах більшості відкритий виступ проти офіційного курсу, який на словах нібито підтримував, а  на ділі знесилив українську культуру. Взагалі більшість громадянських виступів 60-х років в Києві здійснювалися на офіційно дозволених заходах. Найбільш відомі виступи И. Дзюби на вечері пам’яті української поетеси Лесі Українки в київському міському парку і на мітингу в Бабиному Яру. Такого роду виступи були досить частим явищем в тодішньому суспільному житті на Україні.

    Загальний настрій в Києві був такий, що і колишні «стукачі» опинилися за українське відродження. Рух «шестидесятників» розповсюдився на всю Україну, і західну, і східну, але центром його виявився Київ — найбільше і найбільш українське по складу населення місто Східної України. Зважаючи на положення Києва, як столицю Української РСР, тут були зосереджені культурні установи, найбільш талановиті і відомі представники української інтелігенції.

    Рух «шестидесятників» був інтелігентським по суті, оскільки пафос його прямував на збереження національної культури. Але на Україні немає такої прірви між національною інтелігенцією і народом, як у росіян; українські патріоти-інтелігенти відчували себе його органічною частиною, можливо, через неукраїнський склад більшості міського населення і значної частини бюрократії, а також тому, що більшість їх  -  інтелігенти в першому поколінні, - вихідці з українських сіл, бо стара українська інтелігенція була майже поголовно знищена в довоєнні роки.

     Найбільш масовою формою прояву національних почуттів, розбуджених «шестидесятниками», стало щорічне паломництво до пам’ятника великого українського поета Тараса Шевченка (1814-1861 рр.) 22 травня, в роковини перенесення його праху з Росії, де він помер, на його батьківщину, в українське містечко Канів на Дніпрі. Цей день відзначала до революції українська інтелігенція. За радянських часів офіційно наголошувалися дати народження і смерті Шевченка, але не 22 травня. У 60-х роках увага до цієї дати відродилася. Відродився і ще один звичай — колядки, тобто гурти ряджених, які ходили по будинках із співом обрядових пісень. Цей звичай був Різдвяним, але за радянських часів його приурочили до Нового року. Влада намагалася перешкодити відродженню національних почуттів, але робила це не дуже рішуче. Іноді відміняли вечори, на яких очікувалися виступи  «шестидесятників».

    Серед партійного і радянського керівництва були люди, співчуваючі «шестидесятникам» і такі, що прагнули ввести їх в «рамки», щоб з Москви не зажадали розправи. Можливо, таким було відношення до «шестидесятників» і тодішнього першого секретаря ЦК КПУ Петра Шелеста, який проявляв надзвичайну для радянських партійних керівників м’якість до «ідейних відхилень»  «шестидесятників» від офіційної лінії.

     Серйозні репресії вперше були проведені в 1965 р., коли в серпні-вересні в різних місцях України майже одночасно заарештували більше 20 українських інтелігентів, в тій чи іншій мірі причетних до руху «шестидесятників». Всіх заарештованих судили за «антирадянську агітацію і пропаганду». Вироки були — від декількох місяців до 6-10 років таборів строгого режиму.

    «Найбільшим  сюрпризом минулого десятиліття було те, що арешти 1965 р. не загальмували, а прискорили сучасне українське відродження, — писав про це в 1970 р., вже маючи історичну перспективу, Валентин Мороз. — Ера великого Страху — минула. Арешти не налякали, а викликали величезну зацікавленість — не тільки на Україні, але і у всьому світі».

    До кінця 60-х рр. стало менше публічних виступів на захист національних прав, але інтенсифікувалися  не менш помітні на поверхні форми національно-демократичного руху, перш за все — саміздатськая діяльність. Незабаром після арештів 1965 р. з’явилася збірка В. Чорновіла про ці арешти і книга И. Дзюби «Інтернаціоналізм або русифікація?». Ці дві роботи стали найбільш популярними в українському самвидаві. Вони були видані за кордоном на українській і на європейських мовах і відкрили українському зарубіжжю людей нового опору.

     Протягом 1970-1972 рр. вийшло шість випусків «Українського вісника». Редакція його була анонімною. Можна лише сказати, що в обвинувальному висновку у справі В. Чорновіла  йому приписувалася участь у виданні «Вісника».А 1 червня 1970 р. повторно був арештований Валентин Мороз. Його засудили на 9 років в’язниці і таборів плюс 5 років висилок. Жорстокість ухваленого йому вироку була показником нового етапу репресій.

    Розмах арештів в 1972 р. сильно перевершив кампанію 1965 г.«Набір 1972 року» на Україні відрізняється від «набору» 1965 р. не тільки ширшими масштабами арештів, але і складом заарештованих. Відома соціальна приналежність 89-ти засуджених: 72 — люди інтелігентних професій (зокрема 10 священиків). На судах камуфляж з «бешкетом» і «іноземними розвідками» був відкинутий. Більшість судили по статті «антирадянська агітація і пропаганда».Майже всі вироки були максимальними по даній статті (7 років таборів і 5 років висилань) або близькими до максимального.

Арешти супроводжувалися поголовними обшуками — тільки в Львівській області з січня по березень 1972 р. їх було більше 1000 з незліченними допитами. У 1973 р. Іван Дзюба, засуджений до 5 років таборів і 5 років висилань, вийшовши на свободу, погодився написати статтю в газету із засудженням своїх поглядів. Це — єдиний відомий випадок відступництва серед засуджених «призову 1972 року». Інші мужньо поводилися на слідстві і на суді.

    У 1974 р. в Москві була створена радянська секція Міжнародної амністії. До неї увійшов киянин Микола Руденко, відомий український письменник. У 1976 р., коли оформилася Московська  Хельсінська  група, Україна, перша з неросійських республік, підтримала цю ініціативу. 9 листопада 1976 р. була створена Українська Хельсінська група— перша відкрита неофіційна суспільна асоціація на Україні. Її творцем і керівником став той же Микола Руденко. Українську  Хельсінську групу організували 9 чоловік: у Групу був включений член Московської  Хельсінської групи Петро Григоренко, як представник Української групи в Москві.

     Але коли Українська Хельсінська група, що проголосила своєю метою

«сприяння виконанню Загальної декларації прав людини і гуманітарних статей Завершального Акту Хельсінських Угод»,то цим вона звузила поле своєї діяльності до захисту тільки одного права — права на національне рівноправ’я і фіксувала порушення тільки цього права і лише по відношенню до українців. Це самообмеження Української Хельсінської групи спричинило за собою обмеження кругу її прихильників. Українська Хельсінська група не стала сполучною ланкою між різними дисидентськими рухами, що існували на Україні .

     З 1979 р. репресії на Україні почали проявляти певний мафіозний відтінок. Частим методом розправ стали побиття на вулицях «невідомими людьми», проти жінок — загрози згвалтування. Весною 1979 р. при невияснених обставинах загинув молодий український композитор Володимир Івасюк, автор популярних серед молоді пісень, забарвлених яскраво вираженим національним почуттям. Політичні арешти 1979-1980 рр. на Україні в першу чергу було направлено проти учасників  Хельсінської групи. Декілька членів Групи, засуджені по кримінальних статтях на порівняно недовгі терміни (2-3роки), після закінчення цих термінів не вийшли на свободу: їм в таборі пред’явили нові звинувачення — кому по політичних статтях, а кому знов сфабриковані кримінальні, і засудили цього разу на довгі терміни (У. Стрільців, В. Овсіенко, В. Стус, Я. Лесів, П. Січко, В. Січко і ін.).

 Арешти членів УХГ М. Горбаля і В. Чорновила — теж «новаторські»: по звинуваченню в спробі згвалтування. Раніше такі прийоми не використовувалися проти інакодумців.      Таким чином, коли в 1981 р.,  був арештований останній член Української Хельсінської групи, що залишився на волі, Іван Кандиба - УХГ припинила своє існування.

 

http://h.ua/story/159991/

Haydamaka

18 липня 2010, 22:37

Теги статті:
Герої   майбутньої   незалежної   України  
Голосів:
2
02

Всього коментарів: 2

Сторінка коментарів: 1
Олекса

18 липня 2010, 23:29

IP: 78.137.22.xxx
Рейтинг: 0
Герої були, є і будуть завжди!

Олекса

18 липня 2010, 23:46

IP: 78.137.22.xxx
Рейтинг: 0
[youtube]http://video.bigmir.net/show/7733/[/youtube]

www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій,
оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом

Сторінки коментарів:



Вхід
Login:
Пароль
Пам'ятати?
Реєстрація
Забули пароль?

Нові теми:

Про таємниці Кременчуцького водосховища, "сук" та серфінг

У Канівській громаді показали, який вигляд може мати Алея Героїв

Клининговая компания: уборка квартиры после ремонта

Уборка квартиры после ремонта: шаг за шагом

Клінінгові послуги: що це таке і чому вони стають все популярнішими?

Сила нації – в її захисниках!

Захисти тих, кого любиш!

Як сонячні панелі рятують лікарню від відключень: досвід Шептицького

Економія грошей та енергонезалежність: дві громади отримали сонячні електростанції для лікарень

Містична Черкащина

Популярні за тиждень:

Про що зараз спілкуються:

fishingessay
level devil Чому комісія працює без служби виконавчого провадження? Яка мета існування служби виконавчого провадження? Її роль полягає у виконанні рішень усіх судів, зокрема Верховного Суду Украї.. [весь]
Священик упц (мп) відмовився виконати рішення суду про передачу Успенського собору у Каневі державі [4]

fishingessay
Заходьте та починайте — місце чудове, і все готове. Як і у Грі зі Змійками, ви починаєте google baseball з простого та розвиваєтесь. Тут усе готове до розвитку; просто трохи спрямуйте це на масштабування.
Єлизавета Зубчук [2]

litytremble
Локація супер, усе вже обладнано — заходь і працюй. Це як у гру Snake Game: чим далі проходиш, тим більше ростеш, але починаєш з простого. Тут теж все підготовлено для розвитку, варто лише трохи спрямувати — і можна масштабуватись.
Єлизавета Зубчук [2]

polytrack
@Poly Track У вашому магазині я маю багато варіантів, коли хочу купити плитку для підлоги.
СКЛАД-МАГАЗИН керамічної плитки [1]

tomorrowgrin
@ Block Blast Game And even more so - the Supreme Court of Ukraine, and not just to collect money from debtors.
Священик упц (мп) відмовився виконати рішення суду про передачу Успенського собору у Каневі державі [4]

slavikf
А що, вже перемогли?
У Канівській громаді показали, який вигляд може мати Алея Героїв [1]

Serhiy
[link]
Захисти тих, кого любиш! [1]

vlada
Хороший магазин, величезний вибір і компетентний консультант.
СКЛАД-МАГАЗИН керамічної плитки [1]

Nikamrita
1. Хром Біотин Баланс з корицею: Амріта використовує високоякісний Хром у формі піколінату хрому – це активний хром, який відрізняється швидкою засвоюваністю і позитивним впливом на організ.. [весь]
Комплекс : Регуляція інсуліну і рівня цукру в крові [1]

Vlad999
Священника згідно закону до суду за невиконання рішень органів влади!
Священик упц (мп) відмовився виконати рішення суду про передачу Успенського собору у Каневі державі [4]

Активні оголошення:

Продам
Куплю
Робота
Послуги
Продается дом
Здам квартиру
Послуги
Міняю
Оголошення

Розділи новин:

З блогів
Міські новини
Регіональні новини
Цікавинка
Влада
Податкова
Спорт
Шевченко
Історія
Кримінал
Спортивні новини
Новини
Анонси
Районні новини
Новини району
Вибори
Політика
Флейм
Віка
Космос
www.kaniv.net
Video
Розповіді
Видання
Міські новини, екологія
Нещасний випадок
Статистика
Мистецтво
Долі людські
Транспорт
Війна
Політика, канів
Цікавинка регіональна
Історія, Свято
Обговорення
Дніпрова зірка
Бизнес
Історія, політика
Сміх тай годі!
Наука
Пожежа
Криминал
демократія і авторитаризм
права людини
Обхохочешься блин
Карти
Розваги
Милосердя
Обласні новини
Недільна школа
Міські новини, КУКіМ
Міські новини, зустріч з міським головою
Пенсійний фонд
Новини ринку
Екологія
Торренты
Канівщина,затримано, крадій, ліс
Центр Молодіжних Ініціатив
Телекомунікації
Бізнес
чат, чам
фото

Травень
НдПнВтСрЧтПтСб
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Календар новин     


Правила сайту
Новини
Оголошення
Афіша

© 2006- Рекламна агенція "РЕКЛАМЕРА".
Контакт для розміщення реклами та матеріалів на сайті: (096) 9991699, email: waybester@gmail.com


Інформаційний партнер проекту - "Дніпрова зірка"