Приблизно рік тому за пропозицією Канівського міського голови Ігоря Ренькаса я очолив Канівське комунальне підприємство "Авто-ріка". Основним завданням, поставленим сесією Канівської міськради, було організувати роботу підприємства на належному рівні та впровадити продаж квитків через каси автовокзалу Хочу пояснити, що відбувалося цей рік на автовокзалі, розповісти про заборгованість перед перевізниками та звідки вона виникла. Можливо, для когось це буде новина, але директор комунального підпри-ємства "Авто-ріка" обмежений в своїх діях Статутом підприємства, згідно з яким всі договори погоджуються з виконкомом, міським головою та регулюються рішеннями сесії. Директор комунального підприємства не має права самостійно прийняти рішення, що може вплинути на відносини з перевізником та інші питання ефективного використання комунальної власності.
Доводжу до відома читачів, що діяльність комунального підприємства "Авто-ріка" передбачає надходження таких видів доходів: неосновні - з організації громадського харчування і здавання в оренду приміщень, основні - з надання послуг перевезення пасажирів, які формують дохід підприємства.
Так, вокзальне кафе КП "Авто-ріка" дає прибуток, якого достатньо для утримання кафе та поступового облаштування залу урочистих подій, де вже проводяться весілля.
Від оренди приміщень під-приємство отримує 70% коштів, решта йде до міського бюджету. Згідно з рішенням сесії Канівської міськради від 05.08.2015 року № 17-27 я, як директор КП "Авто-ріка", був зобов'язаний розірвати договори оренди з ПАТ "Черкаси ОПАС", ПП "Ка-нівавтотранс" та підприємцем Варавка Г.М. Ці орендарі сплачували нашому підприємству щомісяця більше 30000 грн. за оренду та приблизно 12000 грн. за комунальні послуги. Після довгої процедури розірвання угод частина цих приміщень була здана в оренду за рішенням конкурсної комісії іншим підприємцям та під аптеку за суму близько 2 тис. грн.
Інші вільні приміщення, які в нас є, загальною площею140 кв. м, також можна було здати в оренду, але половина з них, знову ж таки - за рішенням сесії Канівської міськради, була здана в оренду безкоштовно. На-віть якщо залишок приміщень здати в оренду по найвищій ціні, вийде лише 8 тис. грн. надходжень на місяць за цією статтею. Це не дасть змоги повернутись на той рівень надходжень, що був. Реально надходження від оренди після рішення сесії зменшились більше ніж на 30 тис. грн. на місяць.
Заради справедливості слід зазначити, що в рішенні сесії передбачалось компенсувати ці плановані втрати за рахунок продажу квитків через каси автовокзалу. Але не так сталося як гадалося.
Згідно з функціональним призначенням автовокзалу звіс-но що головні надходження кош-тів повинні бути від продажу квитків і надання послуг автостанції. На виконання рішення сесії було отримано паспорт автостанції, який дає право продажу квитків. Досі автовокзал тако-го права не мав, продаж квитків здійснювало ПАТ "Черкаси ОПАС". Паспорт автостанції ви-дає Мінтранс на підставі рішення комісії після виконання певних вимог до приміщення та персоналу вокзалу.
Були укладені договори з перевізниками, а також договір з канівським перевізником ТОВ "М+М", який був погоджений з міським головою. Цей договір давав можливість перевізнику продавати квитки в автобусі та обмежував продаж квитків у касах автостанції.
Умовами договору та нормативними документами дозволено продаж квитків в автобусах за певною процедурою. Це коли квитки продаються в касі без обмежень до передачі відомості перевізнику, а після передачі відомості квитки продаються вже безпосередньо в автобусі. Начебто для тих, хто прибіг в останню хвилину. За дозвіл з боку автостанції такого продажу перевізник сплачує за послуги автостанції фіксовану плату.
Практично з дня підписання договору перевізник постійно ігнорував умови договору, не допускав пасажирів до кас автостанції, перешкоджаючи проходу до кас, наполегливо пропонуючи купувати квитки в автобусі. Квитки через каси автовокзалу практично не продавалися.
Перевірки квитків, проданих в автобусі (перевірки проводили посадові особи автовокзалу), показали, що номери квитків не співпадають з номерами квитків, які видала бухгалтерія перевізника, а саме ТОВ "М+М". Я припускаю, що перевізник таким чином приховує частину готівкової виручки, внаслідок чого зменшується розмір податків і надходжень до бюджету. Крім того, пасажири, які не придбали квитки в касі автовокзалу, не сплачують страховий збір і, звичайно, відправляються в поїздку незастрахованими, що повинно робитися згідно з нормами законодавства в обов'язковому порядку. Тож знайте: якщо в квитку, придбаному вами в автобусі, не вказаний страховик та сума страхового збору, ви не є застрахованими, й у разі нещасного випадку та завдання шкоди здоров'ю жодної компенсації (страховки) не отримаєте.
Зрештою, як можна пояснити, що два пасажири, які їдуть до Києва в одному автобусі, за поїздку заплатили по-різному, і ця різниця - більше десяти гривень? Справа в тому, що один пасажир узяв квитка через касу, а інший - в автобусі. Один придбав квитка, сплатив податки, автостанційний збір, страховий збір, а інший сплатив тільки водію, зекономив за наш рахунок. Так і живемо, вимагаємо справедливості від когось... Може потрібно почати з себе?
Багато питань у людей і до вартості квитка до Києва. Із Канева до Києва -136 км, вартість перевезення - 75 грн., а від Пиїв до Києва -96 км, вартість квитка - 25 грн. Звідки тоді ціна 75 грн.? Якась дивна арифметика. Від Канева до Києва пасажири платять 0,55 грн. за кілометр, а від Пиїв до Києва стає 0,26 грн. за кілометр. Це що, різні автобуси, чи різний клас людей, чи нас тримають за дурнів? На питання, чому такий різнобій у цінах, директор ТОВ "М+М" Євгеній Маланчев дав відповідь, що, мовляв, така ціна сформована через те, що там є конкуренція.
Може, досить владі опікувати та захищати єдиного перевізника? Краще буде, якщо перевізник матиме конкурента, будуть дешевші квитки, буде порядок з продажем квитків і не буде порушень прав наших людей? Як директор КП "Авто-ріка" я з такими питаннями постійно звертався до міського голови, щоб навести лад у перевезеннях, звернути увагу на недоотримання грошей у бюджет міста та в бюджет комунального підприємства. Я просив чинну владу звернутись до Укртранс-інспекції, яка має повноваження перевіряти виконання умов договорів та перевезень, і, в разі порушень, позбавити права перевізника здійснювати перевезення пасажирів за певним маршрутом, щоб покласти край безладу в перевезеннях у Каневі.
На всі листи, написані з січня по серпень цього року, я не отримав від міського голови жодної відповіді. Невже ці питання не були цікаві міському голові? Згідно з Постановою Кабміну №1081 від 3 грудня 2008 року "Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування" саме виконавчий комітет, а не автовокзал, в разі порушень умов перевезень має звертатися до замовника перевезень та до Укртрансінспекції. По маршруту Канів-Київ - це Мінтранс, по маршруту Канів-Черкаси - це Черкаська обласна державна адміністрація. В разі наявності порушень, виявлених Укртрансінспекцією, за зверненням виконкому, направляється протокол замовнику, і перевізник втрачає право перевезень. Тільки жодних звернень до Укртрансінспекції та замовників із боку виконкому не направлялось. Тому перевізник і далі ігнорував умови договору та перевезень, порушував їх, а то й відверто не виконував, а влада закривала на це очі.
Якщо комунальне підприємство "Авто-ріка" не продаватиме всі квитки через каси, воно завідомо буде збитковим. Так, тільки за червень цього року, згідно з відомостями диспетчерів автовокзалу, комунальне підприємство не отримало більше 76 тисяч гривень прибутку тільки через те, що практично не продавало квитки через каси. Ці гроші осіли в кишенях перевізника. Таким чином за півроку КП "Авто-ріка" недоотримало близько 460 тисяч гривень за непродані квитки. Цієї суми було б достатньо, щоб підприємство мало розвиток. Недоотримання цих коштів не дає можливості сплатити навіть обов'язкові платежі: зарплату, податки, за комунальні послуги, за електроенергію. Це призвело до боргів підприємства перед головним перевізником, який сам і не виконує умови договору та перевезень. Це замкнене коло може розірвати тільки виконавчий комітет, створивши конкурентне середовище для перевезень, або замінити перевізника. Може, та чомусь не робить. Бездіяльність влади ще більше заганяє в борги комунальне підприємство "Авто-ріка".
Я захищаю не себе, я захищаю підприємство. Підтримки з боку влади та міського голови немає. Від заміни мене на іншого керівника нічого не зміниться. Потрібне вольове рішення виконавчого комітету про продаж всіх квитків через касу за обгрунтованою ціною, без преференцій окремому перевізнику. Не бачу нічого хибного в приході до Канева іншого перевізника. Це конкуренція, яка є стимулом для зниження цін.
Не бажаю брати участі в руйнуванні підприємства.
Я звільняюсь тому, що не бачу іншої можливості привернути увагу міського голови та громадськості до проблем автовокзалу, перевезень і вартості квитків.
Володимир КОРЖОВ,
поки ще директор КП "Авто-ріка",
депутат Канівської міської ради
Джерело: Дніпрова зірка
|