Перейменування вулиць у Каневі: думка мешканців міста має бути домінуючою
Перше, що спало на думку після прийняття Закону "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки", — нова мітла по-новому мете і кожна наступна нова теж местиме по-своєму. Хоча, якщо бути відвертим, будь-яке нововведення будь-якої нової влади викликає певні асоціації саме з цим народним прислів’ям. Якщо ще й врахувати, як часто в Україні (що цілком вірогідно), висловлюючись крилатою фразою з фільму “Весілля в Малинівці” —“опять власть меняется” — про “нову мітлу” доведеться згадувати все частіше...
І саме з цієї позиції виникають сумніви в тому, що місцеві органи влади, будь то Канів чи якась Хацапетівка, не наламають дров з перейменуванням вулиць, не кажучи вже про перейменування міст в масштабах України.
Ніхто не заперечує, що якщо історією доведена причетність тієї чи іншої влади до геноциду, до інших злочинів проти власного народу — потрібно очищати навколишнє середовище від слідів тих, хто приклав до цього руку. Але це має відбуватись виважено. Так, нинішня влада зробила законодавчий висновок у цьому питанні: заборона символіки, назв міст і вулиць, пов’язаних з тим режимом. Кардинальні ж кроки, сліди від яких залишаться нашим дітям та внукам, мають бути досконало продуманими.
Візьмемо перейменування вулиць. Місцева влада запропонувала варіанти для заміни назв конкретних вулиць, але при цьому чомусь не пропонує альтернативу. Так, скажімо, на запропоновану зміну назви вулиці Леніна на вулицю Симона Петлюри канівці, з якими я спілкувався з цього приводу, відзиваються неоднозначно — в багатьох у підсвідомості роль в історії цього діяча залишилась зі шкільної історії і більшість з опитаних категорично висловлювали своє негативне ставлення до запропонованої назви вулиці, особливо люди старшого віку. Більшість висловили думку щодо доцільності перейменування вулиці Леніна на вулицю Енергетиків. І це закономірно — звичайне продовження вже існуючої вулиці. Були навіть пропозиції вулиці Леніна дати нову назву — вулиця Володимира Фролова, колишнього директора заводу Магніт, який багато доброго зробив для розвитку нашого міста.
Стосовно інших назв вулиць запропонованими іменами, скажімо, Чорновола, Іллєнка — заперечень від тих канівців, з ким я спілкувався з цього приводу, не було.
Повертаючись до “нової мітли”, хотів би висловити власну думку з цього приводу: нові назви вулиць не мають провокувати завтрашню, нову владу до кардинальних кроків ламати через коліно те, що зробили, як казав Азаров, “папєрєднікі”. Вулиці, на мою думку, мають називатись здебільшого не іменами політиків, а іменами героїв, які загинули, захищаючи сьогодні країну на її сході, іменами діячів мистецтва, літератури, кінематографа, іменами тих, хто зароджував і розвивав Канів. Або ж використовувати в назвах нейтральні слова — вулиця Будівельників, вулиця Набережна і т.п.Тоді у будь-якої наступної влади не виникатиме бажання трактувати ці назви по-новому і знову змінювати назви вулиць та провулків, жонглюючи іменем того чи іншого політика.
Тепер стосовно фінансової сторони цього питання. Наскільки мені відомо, в яку копійчину виллється для міста це перейменування — ще ніхто не підраховував. У місцевої влади, можливо, є надія, що уряд візьме на себе фінансування цієї роботи. Але ця надія, думаю, закінчиться вказівкою “згори”: “знаходьте внутрішні резерви”...
Перейменування ж запропонованих одинадцяти вулиць у місті може вилитись у чималу суму для міського бюджету: виготовлення і заміна на кожному будинку однієї таблички з новою назвою вулиці і номером будинку коштує від 150 до 400 гривень...
Багато питань, пов’язаних з перейменуванням вулиць, виникає й у підприємців, підприємств та організацій, зареєстрованих на нині існуючих вулицях, — чи доведеться їм в обов’язковому порядку змінювати статутні документи, свідоцтво про реєстрацію і в яку суму їм це “задоволення” виллється. Тут більш-менш щось зрозуміло: з прийняттям зазначеного вище закону внесені зміни до закону “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”. В статтю 10 “Адміністративний збір за проведення державної реєстрації” внесено доповнення такого змісту: “2. Адміністративний збір не справляється за проведення державної реєстрації змін, що вносяться до установчих документів:
- благодійних організацій;
- юридичних осіб, пов’язаних із прийняттям Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки", а також зміни місцезнаходження юридичної особи, місця проживання фізичної особи у зв’язку із зміною назви (перейменуванням) скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів, інших об’єктів топоніміки населених пунктів”.
Про обов’язковість перереєстрації в законі — жодного слова.
Як саме має відбуватись обговорення нових назв вулиць у Каневі, як враховуватимуться ті чи інші альтернативні пропозиції щодо назви тієї чи іншої вулиці — теж питання. Так не зоглядишся, як пролетять відведені законом 6 місяців на перейменування вулиць, а потім “галопом” наламається стільки дров, що нове покоління канівців з іронією буде згадувати нас, своїх “папєрєдніків”...
4 липня 2015, 20:03 Мы это кто? На самом деле моё мнение оно только моё и я не могу влиять на мнение всех каневчан, но при этом каневчане должны понимать что в Каневе похоронен Т.Г.Шевченко и поэтому всем украинцам не безразлично каким будет Канев и как будут называться там улицы. Ваше право называть улицы как хотите, но если в наваниях будут упоминаться Шикльгрубер Ульянов Пол Пот или Ким Ир Сен с прочими Кмами, для украинцев это будет неприемлемо, так что дерзайте думаю на то что бы не ошибится с названиями у каневчан ума хватит.
nnn1, Вот мне интересно сидит в стольном граде Киеве муичек и впаривает каневским неандертальцам всякий мусор. А мы эту хрень читаем. А весь ты фасадный казачек.
Рева відстав від життя по ходу.......двічі збиралася колегія по даному питанню.......збиралися історики і краєзнавці. Пропонувалося багато варіантів по перейменуванню вулиць....приходив мер, його позиція одна. Замість вул. Леніна продовжити вул. Енергетиків....а чому енергетиків? в честь кого? в честь тих хто будував ГЕС то вони не енергетики.....для них є вул. Дніпробудівська...для яких енергетиків? хоч один кВ на Канів поступає з тої ГЕС, в честь якої мер хоче назвати центральну вулицю? і не скільки в честь ГЕС, скільки в честь не зрозуміло кого? можливо в честь РЕС? вони теж на вул. Леніна розташовані? В честь яких енергетиків? От як будуть по нашому славному місту їздити тролейбуси, а ми будемо в них безкоштовно їздити (бо в нас своя ГЕС) от тоді і назвемо центральну вулицю "Енергетиків".
Стосовно ціни питання, то це все також було обговорено. В законі все чітко прописано….Все буде відбуватися при можливості. Поки немає потреби бігти і бігом, щось змінювати. При відчужені майна, вам все автоматично зроблять в реєстраційній службі. Юридичним трошки по іншому, але не катастрофічно…
Виготовити табличку не проблема…було б бажання…самі мешканці будинків можуть це зробити…чомусь нові таблички з назвою вул. Леніна, які висять на будинках не було проблемно виготовляти….цікаво коли їх робили, хтось думав про якісь кошти? Думаю ні…..
А ще в законі прописано, якщо на протязі шести місяців, громада не перейменує вулиці, то це має зробити мер одноособово на протязі трьох місяців…….якщо мер цього не зробить, то тоді це зробить голова облдержадміністрації, на протязі тих же трьох місяців….так що громадо думайте….або ми або за нас……
Не знаю, кому как. Я бы лично не хотела жить на улице Петлюры. Я так и не поняла - по каким параметрам (показателям) местная власть будет давать новые фамилии улицам...
ologsn
8 липня 2015, 18:59, А разве вас там на этой улице кто-то обьязывает жить? У нас свободная страна, можете жить где хотите. Так шутка, а на самом деле чем вам не угоден Симон Петлюра?
nnn1
Воспитывалась я в те времена, когда сей деятель преподносился врагом народа. Перестроить мозги на нынешние фейки о том, что это друг всего окружающего - бесполезно. Завтра у власти будет какая нибудь Алявитренко и начнет мне впаривать, что Петлюра не такой уже и "уважаемый", а посему давайте вашу петлюровскую улицу переделаем на улицу Попандопало... Не хочу быть марионеткой в играх власти - сегодня красные, завтра белые, послезавтра - рыгачнальные... А действительно, назвали бы именем Фролова - ни одна последующая власть не начнет мозги пудрить.
ologsn, А почему бы и нет. Какую роль сыграл Петлюра в жизни Канева? Может быть и правильно дать улицам имена людей связанных с историей нашего города.
kuzma007, я не беру участі в роботі комісії, яка розглядає проблему ліквідації комуністичних символів та назв. Я бачив лише результат її роботи у вигляді пропозицій, які були внесені до проекту рішення міської ради. Але в процесі прийняття рішення міська рада відхилила додаток з пропозиціями, залишивши пропозиції колмісї на подальше обговорення в громаді. Прийнятий лише додаток до рішення з переліком вулиць, назви яких підлягають заміні, бо пов'язані з подіями та іменами, що є символами режиму.
яка розглядає проблему ліквідації комуністичних символів та назв.Олександр Скорина, а почему не снесёте наш"Белый Дом" его же каммуняки построили,да и заодно намыв весь не забудте под фундамент стравнять с землёй,и ГЭС,Магнит,Костянец,...ах да ещё памятник Шевченко не забудте турнуть с пагорбив в прирву,его аж з самого Ленинграду доставили сюда,знали прокляти москали як нагадити украинскому народу...эгеж.
а если серьёзно подойти к проблеме ,то я бы всё оставил так как есть,и так уже сделано столько ошибок,и дурных поступков что наши потомки нам этого не простят,запомните одно дети мои: Хто не помнит прошлого,у того нет права на будущее!.....
ПЕРЕИМЕНОВЫВАТЬ-ОДНОЗНАЧНО! А вот новые названия я брал бы нейтральные, не заполитизированые, к примеру: цветочная, каштановая...А историю лудше всего увековечивать в памятных знаках.
9 липня 2015, 09:17 Комуняки ничего никогда и нигде не строили, вот разрушать они могли, строили простые люди обычные строители инженеры архитекторы, зеки (например Беломорканал) коммуняки только разрушали взрывали убивали и уничтожали. Так что изморчик успокойся и не брызгай слюной.
Из Мор, Одна з помилок - при зміні влади не змінили топоніміку в той же чи наступний день. В цьому маємо сьогоденні труднощі, пов'язані з заміною документів, створених новою владою і прив'язаних до старої топоніміки.
Але пояснення цим труднощам є. У 1991 році влада змінилася значно раніше, ніж змінилася масова свідомість. І до несприйняття ролі С.Петлюри я відношуся з розумінням. Вдалося радянській пропаганді обгадити пам'ять про нього. Моя мама боялася розповідати мені про участь її братів в армії УНР та в підпіллі УПА на Кіровоградщині, де в 30-х роках вони були репресовані. Її забрала тоді старша сестра на Далекий Схід від лиха, яке могло трапитися з нею в Україні, як з сестрою ворогів народу. Я про це дізнався лише перед її смертю. Померла у 2000-му році.
На Далекому Сході вона зустріла мого батька - друга чоловіка сестри. Батько і його друг в 30-х добровільно поїхали служити на Далекий Схід, тікаючи від українських репресій.
Нормальна дискусія: назвати нам нейтральними абрикосовими, вишневими грушевими, рожевими та ромашковими назвами вулиці і перекреслити важку національну історію, почавши її з чистого аркуша, чи все ж розібратися в ній і повернути справедливе відношення до історичних постатей і віддати належне Героям, борцям за Незалежну, а правильніше - це так, як мріяли вони, за Самостійну Соборну Україну. Я в цій дискусії на боці відродження історичної справедливості. В цьому сенсі я проти повної ліквідації наслідків комуністичної ідеології. Вона мусить бути відображеною в наукових оцінках і в музеях. Тому я був одним з тормозів в ліквідації постаменту з під Леніна в нашому місті. В моєму розумінні це вже музейний експонат, який потрібно буде показувати майбутнім поколінням, щоб застерегти їх від повторення подібного тиражування будь-яких ідолів.
Ще одну з помилок у 1999 році публічно озвучив один комуніст, з яким ми працювали разом в окружній комісії по виборам Президента України в Золотоноші. Тоді він сказав, що таких, як я в 50-х Сталін розстрілював і пошкодував, що мене залишили жити (але ж малим я ще був у ті часи). І був правий той комуніст, мої дядьки мали саме таку долю, але в 30-х, а не в 50-х.
Олександр Скорина, ну вот видите,вам не расказывали,берегли Вас,а мне мама расказывала,ВСЁ начиная от правления Польши,и до прихода советов,и кто такой Бандера,и кто такие партизаны,и почему сожгли фашисты их хутор,и почему один из фашистов,вдруг поняв что в доме ребёнок вошол в ГОРЯЩИЙ дом и вынес оттуда "люльку" с ребёнком моим дядей,она мне расказывала как "защищали" бандеровцы крестьян,и хуторян,и с кем они воевали,а отец мой мне расказывал как его забрали в плен,как он сбежал из под Сарн,как месяц жил на болотах,как его избевали в плену,и кто,а сам про жизнь в СССР,и потом в независимой Украине я могу вам расказать такое ,к которому Вас никогда лично не посвящали и не посвятят,но чразу говорю,был только пионером,никогда не был комсомольцем,а тем паче не состоял в партии.
Из Мор, Перечитал ваши посты, интересный вы пасажир! Хаете евреев стоящих у руля в Украине, и в то же время прославляете Ленина, который тоже был евреем-полукровкой, да и в самом СССР евреев во власти было прибольшое количество. Итог, вы здесь что бы охаивать всё что происходит в Украине и сеять смуту любым путём.
Из Мор, То треба розібратися з минулим? Я вважаю, що треба.
І розбираються, але обмежені кола людей. Вивчають матеріали, визнають помилки і злочини. Каються і просять прощення та шукають примирення. Але треба, щоб це стало справою всієї нації і привело врешті до спільного знаменника і об'єднаних зусиль за для виходу з халепи, до якої ми дожили. Ваші близькі постраждали від бендерівців? То ще треба бути впевненими, що від них, а не від тих, хто діяв в їх образі для дискредитації. І бендерівці були різними. І були моменти, коли вони були спровоковані на дії, про що потім шкодували і визнавали помилковим. Тому й не говорять націоналісти про відсутність помилок в практиці. Та все ж необхідним є жити і діяти в інтересах нації.
Я був піонером, був комсомольцем, був навіть войовничим атеїстом. Без батька з хворою матір'ю і молодшою сестрою я залишився, навчаючись в 10-класі. А потім і єдина рідна сестра померла у віці 25 років.
Але комуністом я не став. В армії - випадково, в результаті анегдотичного конфлікту з замполітом, від чого втратив його прихильність. Ангел-хранитель мабуть мене спас. Далі свідомо розходився, спочатку вважаючи, що лише з місцевими комуністами. Лише в кінці 70-х і на початку 80-х усвідомив системну хворобу і загрозу від цього режиму.
Олександр Скорина, советую прочесть мои коментарии ВСЕ,я никогда,и нигде не защищал ни КПСС,ни националистов,ни Тимошенко,ни Порошенко,это всеголишь маленькие никому ненужные,или людишки продажные,или системные какие то идолы,или их идиологические какие то регалии или их видение ими же построения государства,я всегда и везде в моих коментариях хочу донести к людям то что их обманывают ВСЕ(коммунисты,социалисты,националистылибералы,демократы),и просто всегда призываю к одному включить РАЗУМ.вот и всё...
www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій, оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом
Анті-гоблін Я трохи підкину на вентилятор: - «Я буду сидіти на яхті та їсти омарів, а що буде з вами?
Реформи – це реформа ВЛАДИ, а не громадян. І аж ніяк не навпаки.
Анекдот. Зах.. [весь] Влада людей з особливими потребами [1]
WayBe tzs, це ж треба. 13 років тому :)
Вітаю! вірші. [8]
tzs В мене ще його є багато, на ФБ, запрошую у друзі, кому подобається
Мужик впіймав чарівну рибку…
«Пусти мене й бажання швидко
Тобі я виконаю в дар».
«Багатим хочу буть, я.. [весь] вірші. [8]
tzs Знайшов свою творчість на сторінках Вашого сайту, дякую за підтримку вірші. [8]