Дев’ятнадцятий рік існування незалежної Української держави засвідчив: боротьба за утвердження української ідентичності триває. Значна частина суспільства не розуміє значущості повернення українській мові та культурі належного їм статусу. Втім, факт, що в Україні є так багато колісниченків, лук’янченків, самойликів, вітренків, пояснюється тим, що процес нищення українства був тривалим і сильним. Пропонуючи увазі читачів Тижня пригадати, як це відбувалося, ми не вказували на Голодомор чи радянську політику змішування націй. Проте на тлі конкретних кроків із нівеляції всього українського ці явища також відіграли свою чорну роль.
Етапи маргіналізації української мови та корінного етносу України Москвою
Рідною українську мову назвали 67,5% населення України, що на 2,8% більше, ніж за даними Всеукраїнського перепису населення 1989 року (64,7%).
29,6% населення вважають рідною російську мову.
У Донецькій області українську мову вважали рідною 24,1% населення, що на 6,5% менше, ніж за даними 1989 року. Російську мову назвали рідною 74,9%.
Порівняно з минулим переписом населення цей показник збільшився на 7,2%.
У Луганській області українську мову вважали рідною 30% населення, що на 4,9% менше, ніж за даними 1989 року. Російську мову назвали рідною 68,8% населення, порівняно з минулим переписом цей показник зріс на 4,9%.
Московские власти будут заставлять приезжих говорить исключительно по-русски -
"...в Москве существует ряд неписаных правил, которых обязаны придерживаться жители города.
«Например, не резать барана во дворе, не жарить шашлык на балконе, не ходить по городу в национальной одежде, разговаривать по-русски. А в ближайшее время мы хотим разработать свод правил, которые помогут быстрее освоиться приезжим, которые остаются в Москве на постоянное местожительство», - сказал глава комитета." (повністю - http://rupor.info/news-v-mire/2010/06/16/moskovskie-vlasti-budut-zastavljat-priezzhih-govor/)
Прем’єр-міністр України Микола АЗАРОВ бере уроки української мови.
Про це він сказав в інтерв`ю Українській службі Бі-Бі-Сі, опублікованому сьогодні.
"І уроки теж беру, але ж ви розумієте, що основна мова, якою мені доводиться користуватися, читати документацію, підписувати папери, спілкуватися з людьми - це українська. Тому тут проблем у мене немає”, – сказав він.
Разом тим прем’єр зауважив, що коли він хоче говорити швидко, доступно і вільно, то спілкуюся тією мовою, якою володіє вільно, а не змушений думати і підбирати слова. “Якщо мені треба чітко донести до співрозмовника свою думку, як от зараз, я це роблю російською мовою, яка є для мене рідною”, - наголосив М.АЗАРОВ.
На думку прем’єра, кожна людина повинна мати можливість спілкуватися тією мовою, якою їй зручно і яку вона вважає рідною. “От я часто ставлю запитання - а як би почувалися мешканці Люксембурга чи Швейцарії, якби їм сказали спілкуватися виключно німецькою мовою? Вони б, напевно, вважали це утиском”, - зауважив він.
“Ми чудово знаємо, що добра половина України спілкується переважно російською, а інша половина - українською. На мій погляд, це лише збагачує нашу культуру. Тому ми робитимемо усе, аби кожен громадянин почувався вільною людиною. Коли ми цього досягнемо, - повірте: мовне питання навіть ніхто не згадуватиме”, - сказав М.АЗАРОВ.
постiйна адреса статтi: http://www.unian.net/ukr/news/news-382010.html
Та ні РОМЦЮ, найкраще коли людина розмовляє саме мовою а ще краще мовами , і не важливо якими - англійською, німецькою, російською, українською, монгольською чи китайською...бо скільки мов ти знаєш - настільки ти людина...
А суржиком говорять недоумки.
Дякую! Але задам ще питання. Не дуже згодна я з тим, що за радянських часів українська була якось маргіналізована. Вчвилась я в українській школі, на вулиці теж спілкувалась українською. Ніякого тиску. А російська була мовою спілкування між народами, що проживали на території СРСР.
До речі, щодо оплати вчителям. Є факт, що вчителям української мова в Севастополі йде доплата, якщо не помиляюсь - 10%.
tango а ми з Вами часом не сиділи за одною партою (спочатку у 2-й а потім у 6-й шк.)...
От тільки Вам мабуть більше пощастило з вулицею, бо мені доводилося частіше все ж таки розмовляти кацапською... мабуть на різних вулицях ми жили.
Ну, а про СССР та його порядки не варто дискусувати.
Про доплату - а яким вчителям йшла доплата при союзі?( чит. статтю)
Ні, тато, не вчились ми з Вами в одній школі, бо я першу закінчувала. Тепер вже досить довгий час живу і працюю на два міста (Канів і Севастополь). Тому проблеми мови знаю з обох сторін.
А щодо доплат, то мабуть Ви не дуже уважно читали статтю, де написано що у 1983 р. було передбачено збільшення зарплатні вчителям російської мови.
Але аж ніяк не маріналізація української. Треба ж було якось народам союзу спілкуватись між собою. А тепер, за вашою думкою, йде українізація. А чим гірші, наприклад, вчителі хімії? Якийсь однобокий підхід.
тато та ви вже запрошуйте в якесь приміщенні охочих з вами подискувати до круглого столу - там чаю хоча б можна попити. і там вже гуртом і обговорюйте - зрощійщена україна чи ні.
так хоч чайку поп'ють.
а тут що?
з пустого - в порожнє.
А навіщо когось, кудись запрошувати… та ще й платити ренту за круглий стіл, витрачатись на чай, бублики…
Коли WAYBE все пропонує безкоштовно… Як кажуть у рекламі – навіщо платити більше, в даному випадку, взагалі платити.
А задоволення те ж саме)))
www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій, оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом
Анті-гоблін Я трохи підкину на вентилятор: - «Я буду сидіти на яхті та їсти омарів, а що буде з вами?
Реформи – це реформа ВЛАДИ, а не громадян. І аж ніяк не навпаки.
Анекдот. Зах.. [весь] Влада людей з особливими потребами [1]
WayBe tzs, це ж треба. 13 років тому :)
Вітаю! вірші. [8]
tzs В мене ще його є багато, на ФБ, запрошую у друзі, кому подобається
Мужик впіймав чарівну рибку…
«Пусти мене й бажання швидко
Тобі я виконаю в дар».
«Багатим хочу буть, я.. [весь] вірші. [8]
tzs Знайшов свою творчість на сторінках Вашого сайту, дякую за підтримку вірші. [8]