Спадкування - це перехід прав та обов’язків померлого до інших осіб. За умови наявності спадкоємців, майно померлого має перейти в їх власність.
Проте у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, суд відповідно до ст. 1277 Цивільного кодексу України (далі – ЦК) визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Визнання спадщини відумерлою здійснюється виключно в судовому порядку. Спадщина, що визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Проте перед тим, як подавати заяву до суду про визнання спадщини відумерлою, орган місцевого самоврядування має переконатись у тому, що у померлого немає спадкоємців, які б могли претендувати на спадщину, і у випадку визнання її відумерлою вимагати скасування рішення. Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 визначено повноваження органів прокуратури у сфері представництва, зокрема представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Так, користуючись вказаними повноваженнями, Канівською міжрайонною прокуратурою в кінці квітня 2015 року подано 8 позовів до Канівського міськрайонного суду в інтересах Пшеничницької сільської ради Канівського району про визнання спадщини відумерлою на загальну суму 480 тис. грн.
Варто зазначити, що один із вище вказаних позовів на даний час судом вже розглянуто, на підставі чого його було задоволено на суму в 60 тис. грн.
Джерело: Канівська міжрайонна прокуратура |