Микола Міхновський, Симон Петлюра, Євген Коновалець. На вшанування цих трьох українських провідників державницької ідеї ІІ Великий Збір ОУН у квітні 1941 р. постановив відзначати 23 травня щороку Свято Героїв. Ця постанова органічно прижилася в народній традиції. Микола Міхновський один із перших висловлював українські державницькі ідеї ще на початку ХХ ст. Він першим сказав: «Ми візьмемо силою те, що нам належить по праву, але віднято в нас теж силою» і першим програмово проголосив «Одна, єдина, вільна, Україна від гір Карпат аж по Кавказ». 3 травня 1924р. М. Міхновський пішов з життя.
26 травня 1926р. в Парижі був вбитий Симон Петлюра. Отримуючи в своє тіло одна за одною 7 куль, поміж пострілами він все-таки ще намагався піднятися. Очевидно, хотів востаннє ще раз промовити своє: «Ти переможеш, Великий Народе-Мученику!..».
Програмові гасла Миколи Міхновського трансформувалися у програмову вимогу ОУН – «Українська Самостійна Соборна Держава». Засновника ОУН Євгена Коновальця 23 травня 1938 р на вулиці Роттердама розірвала на шматки бомба большевицького агента.
А окрім них, до і після, були ще вбиті і замордовані сотні і тисячі синів і дочок України. В історії України, яка пишеться сьогодні новими героями, є місце і нашому земляку-герою Анатолію Чупилці, який загинув 20 січня 2015 р. боронячи Україну.
Герої сьогодення захищають територіальну цілісність України на Донбасі. Але кожен з нас може і повинен робити гідні вчинки і хоча б таким чином висловлювати свою солідарність новітнім Героям. Ми героїзм асоціюємо зі смертю. Однак не тільки смерть може бути героїчна, але й життя. Вижити щоби боротися, а не плазувати!
Отже, які гідні вчинки ми можемо і повинні робити щоби бути солідарними з нашими Героями:
- бути українцем навіть у тому становищі, коли це не модно і не вигідно тобі.
- Спілкуватись із продавцем столичної крамниці українською навіть тоді, коли хтось поряд кипить із цього. Поглянь на того, що поряд, зі спокійною погордою. Так. Нам бракує погорди і впевненості, бо весь уклад суспільного життя розвиває в нас комплекс меншовартості.
- Бути людиною в морі злодійства, корупції й бандитизму.
- Не тільки промовляти українські гасла, а й рішуче діяти.
- Сказати злочинцеві, що він злочинець, злодієві – що він злодій, пігмеєві – що він пігмей.
- Стати на боці невинного правдомовця і борця навіть тоді, коли його шельмують усі сильні світу цього, залучаючи всі нечесні засоби.
Героїзм – це результат поєднання двох головних складових: наявності переконань і внутрішньої психологічної готовності їх зреалізувати.
Отож героїзм – не зовнішня показовість, а стан внутрішньої готовності.
Канівські МПО та РПО ВО «Свобода» |