kaniv.net logo

Веб-камера в центрі Канева














Головна > Блоґи > тато 

На кого гавкають собаки

 Чи задумувались Ви коли-небуть, чому собаки гавкають не на всіх людей? Буває, проходить повз подвір’я сила-силенна народу, а песик ув’яжеться лише за однією конкретною особою. Чим вона відрізняється? Що привертає собачу увагу? І люди ці наче б то нічим особливим не відрізняються. Ідуть собі по вулиці, замріяні, ні на кого не звертають уваги, особливо на собак. І тут, неначе з-під тишка – «Гав-гав-гав!!!»

Є одна стародавня легенда. Згідно неї душа, перед тим, як втілитись в людині, проходить розвиток та випробування в тілах істот нижчого рівня – комахах, рибах, тваринах… і втілившись нарешті в людині, вона зберігає певні якості, успадковані від попереднього втілення. Якщо ж душа, втілившись у людині, не виконує своєї місії, то наступне втілення знову відбудеться на нижчому рівні – для «перепідготовки». Цей процес отримав назву реінкарнація, або, у християнстві – палінгенезія.

 Ви, напевне, помічали, що інколи в обличчі людини чітко простежується певна схожість з якоюсь тваринкою – кицькою, лисицею, кроликом, собачкою… і повадками вони також нагадують цю тваринку.

 Таку ж природу мають і міфи про перевертнів. Найчастіше в різних народних повір’ях можна зустріти розповіді про перетворення на вовків. Популярність оповідок про вовків серед автохтонів сучасного Полісся відзначав ще Геродот. Розповідаючи про звичаї неврів, давніх племен, що жили біля верхів'їв Дніпра, Прип'яті та Південного Бугу в VI-V століттях до н. е., він писав: "Ці люди, вочевидь, чаклуни. Скіфи та еліни, що живуть серед них, у всякому разі запевняють, що кожен невр щороку на кілька днів обертається на вовка, а потім знову перебирає людську подобу".

 Важко судити, чи є хоч якась спадкоємність між тими тваринами й нинішніми поліщуками, але мотив лаконтронії (перетворення людини на вовка) й нині дуже поширений на цій території і, крім усього, часто переплітається з ономастичною інформацією, що пояснює походження назви роду. Ось один з таких спогадів: "Є назвисько Вовки по-вулічному. То в їх був дід, що перекидався вовком. Піде в ліс, зробиться вовком. І вже пушов пущею вгонь його віда куди. Зіллє знав таке, чи ще щось таке знав знахарське... А один чоловік взєв да й пудстиріг. Да й украв те знахарство. То як пушов вовком, да й на гету пору"

 "Звір в душі" - в моєму розумінні - самоасоціювання зі звіром. При чому з образом звіра котрий склався в нашій культурі. Звір як символ. Вовк, наприклад, символізує агресивність, напад, злість. Собака - захист, вірність. Лисиця - хитрість. Сова - мудрість. І от люди, що філосовствували на тему "організація - вовча зграя", перебирали варіанти вовчої символіки, більше думали про захист чогось, якоїсь частинки колись втраченого, аніж про відвоювання всього і захоплення більшого. Тобто, оборона, але не напад. А війни одною обороною не виграти. І тут вже можемо згадати тотемізм, давні воїнські союзи, ініціації та багато іншого що мало відношення до воїнів і де є тема вовка.

 Дослідження слов’янських ініціацій, військових звичаїв, воїнських союзів дає образ перевертнів як воїнів диверсійно-розвідувальної спрямованості і фахівців з бою вночі (це в часи, коли бувало битви зупинялись, бо, бачте - сонце сіло). Це якщо відкинемо можливість фізичного перетворення людини у звіра. Хто у нас найвідоміші перевертні? Отаман Іван Сірко, про якого саме так і говориться, що для розвідки перетворювавя у вовка. Та літописний князь Волх, прообраз якого – князь Всеслав Полоцький - і без літературного двійника овіяний містичними легендами.

 Якщо колись наші душі втілювались спершу в диких тваринах, то сьогодні їм доводиться «тестуватись» у свійських – домашніх. Чому? Людська популяція вже занадто велика, і кількість вирощуваних нами свійських тварин – також. А якщо згадати про принцип збереження основних якостей попереднього втілення – то виходить, що ми втрачаємо наші основні інстинкти. Згадаємо, як відбулось одомашнення диких тварин. Першими приручили, як відомо, собак.

 Відбувся простий відбір. Спочатку приручили тих, хто менше боявся людей. Результат - у цуциків ледь не генетично закладено - "людина - друг". Життя, звісно, може іншому навчити, але собаки з дитинства вважають людей "своїми". Чого не скажеш про інших - вовків, диких собак, гієн - здатні (при вихованні серед людей) жити в людському середовищі, але з проблемами. Мені відомий приклад життя з лайкою і лисицею в місті. З собакою - без проблем, а лисиця, хоч і виросла у людському середовищі, сторониться незнайомих людей і собак, лякається натовпів і транспорту. Нервує в незнайомих місціях.

 Потім йшов відбір собак за певними (потрібними) фізичними якостями. З найшвидших вивели гончіх, наприклад. Так само з’явились і декоративні породи - виведені не для чогось практичного - охорони, полювання, а "для краси". Результат - вони поза людським середовищем нежиттезданті. А різні там "добрі люди" таких і жаліють.

 До речі, серед дворняг нерідко трапляються екземпляри, занадто схожі на деякі види шакалів. Нема людського впливу і селекції – відбувається повернення до зразкав першопредків…

 Більшість видів цього сімейства нині вимерли. Так що і не скажеш хто був предком сучасних домашніх собак - вовки, дикі собаки (дінго), шакали чи щось нині не існуюче. Одних приручили, інших - винищили. Людина їх зробила неповноцінними, щоб вони залежали від неї.

 Вовки обережні, життя навчило. Головне - вижити. Наприклад, відомий "факт", що вовки обороняють свій виводок, коли люди дістались до логова, не завжди буває в реальності. Чого їм лізти під постріл, вони в іншому місці ще народять. А для собак нерідко характерна якась самогубча сміливість. Помічали таке? Коли шавка, отримавши берцем по голові і ребрам, зі скавучанням відбігає і знов пробує вкусити. І так декілька разів.

 Так і серед людей. В одних поселяється душа вовка, в і нших – собаки. Одні все життя залишаються волелюбними і нескореними – а інші вміють лише служити. Одні самі собі обирають лідера – кращого з кращих, а інші підкоряються тим, хто дає їм їсти. Одні є самодостатніми особистостями, а інші виконують декоративну функцію, і не викликають жодних інших почуттів, окрім жалю…

 Так на кого ж гавкають собаки? Я вважаю – що вони просто бачать в деяких людях диких звірів. Перш за все – вовків. Вони не можуть змиритись з тим, що вовки все ще живуть у цьому світі. Що вони знають, що таке воля, і не хочуть її втрачати. Вони заздрять вовчому способу життя, але не мають сили волі робити те ж саме. Вони втратили свої інстинкти і не мають гадки, як можна жити на свободі. Як можна жити у своє задоволення, а не служити господарю, робити те, що любиш, а не те, що від тебе вимагають, триматись зграї собі подібних, а не тих, з ким тебе посадили до клітки…

 Я відчуваю в собі щось дике. Я відчуваю свободу та роблю те, що люблю, від чого отримую справжню насолоду. Я тримаюсь своєї «зграї»…

 Краще вмерти вовком, ніж жити псом!

 

ДМИТРО СІНЧЕНКО

 http://surma.at.ua/publ/1-1-0-3164

тато

1 червня 2010, 19:55

Теги статті:
На кого   гавкають   собаки  
Голосів:
3
21

Всього коментарів: 21

Сторінка коментарів: 1
Показати коментарі

www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій,
оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом




Вхід
Login:
Пароль
Пам'ятати?
Реєстрація
Забули пароль?

Нові теми:

Про таємниці Кременчуцького водосховища, "сук" та серфінг

У Канівській громаді показали, який вигляд може мати Алея Героїв

Клининговая компания: уборка квартиры после ремонта

Уборка квартиры после ремонта: шаг за шагом

Клінінгові послуги: що це таке і чому вони стають все популярнішими?

Сила нації – в її захисниках!

Захисти тих, кого любиш!

Як сонячні панелі рятують лікарню від відключень: досвід Шептицького

Економія грошей та енергонезалежність: дві громади отримали сонячні електростанції для лікарень

Містична Черкащина

Популярні за тиждень:

Про що зараз спілкуються:

fishingessay
level devil Чому комісія працює без служби виконавчого провадження? Яка мета існування служби виконавчого провадження? Її роль полягає у виконанні рішень усіх судів, зокрема Верховного Суду Украї.. [весь]
Священик упц (мп) відмовився виконати рішення суду про передачу Успенського собору у Каневі державі [4]

fishingessay
Заходьте та починайте — місце чудове, і все готове. Як і у Грі зі Змійками, ви починаєте google baseball з простого та розвиваєтесь. Тут усе готове до розвитку; просто трохи спрямуйте це на масштабування.
Єлизавета Зубчук [2]

litytremble
Локація супер, усе вже обладнано — заходь і працюй. Це як у гру Snake Game: чим далі проходиш, тим більше ростеш, але починаєш з простого. Тут теж все підготовлено для розвитку, варто лише трохи спрямувати — і можна масштабуватись.
Єлизавета Зубчук [2]

polytrack
@Poly Track У вашому магазині я маю багато варіантів, коли хочу купити плитку для підлоги.
СКЛАД-МАГАЗИН керамічної плитки [1]

tomorrowgrin
@ Block Blast Game And even more so - the Supreme Court of Ukraine, and not just to collect money from debtors.
Священик упц (мп) відмовився виконати рішення суду про передачу Успенського собору у Каневі державі [4]

slavikf
А що, вже перемогли?
У Канівській громаді показали, який вигляд може мати Алея Героїв [1]

Serhiy
[link]
Захисти тих, кого любиш! [1]

vlada
Хороший магазин, величезний вибір і компетентний консультант.
СКЛАД-МАГАЗИН керамічної плитки [1]

Nikamrita
1. Хром Біотин Баланс з корицею: Амріта використовує високоякісний Хром у формі піколінату хрому – це активний хром, який відрізняється швидкою засвоюваністю і позитивним впливом на організ.. [весь]
Комплекс : Регуляція інсуліну і рівня цукру в крові [1]

Vlad999
Священника згідно закону до суду за невиконання рішень органів влади!
Священик упц (мп) відмовився виконати рішення суду про передачу Успенського собору у Каневі державі [4]

Активні оголошення:

Продам
Куплю
Робота
Послуги
Продается дом
Здам квартиру
Послуги
Міняю
Оголошення

Розділи новин:

З блогів
Міські новини
Регіональні новини
Цікавинка
Влада
Податкова
Спорт
Шевченко
Історія
Кримінал
Спортивні новини
Новини
Анонси
Районні новини
Новини району
Вибори
Політика
Флейм
Віка
Космос
www.kaniv.net
Video
Розповіді
Видання
Міські новини, екологія
Нещасний випадок
Статистика
Мистецтво
Долі людські
Транспорт
Війна
Політика, канів
Цікавинка регіональна
Історія, Свято
Обговорення
Дніпрова зірка
Бизнес
Історія, політика
Сміх тай годі!
Наука
Пожежа
Криминал
демократія і авторитаризм
права людини
Обхохочешься блин
Карти
Розваги
Милосердя
Обласні новини
Недільна школа
Міські новини, КУКіМ
Міські новини, зустріч з міським головою
Пенсійний фонд
Новини ринку
Екологія
Торренты
Канівщина,затримано, крадій, ліс
Центр Молодіжних Ініціатив
Телекомунікації
Бізнес
чат, чам
фото

Травень
НдПнВтСрЧтПтСб
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Календар новин     


Правила сайту
Новини
Оголошення
Афіша

© 2006- Рекламна агенція "РЕКЛАМЕРА".
Контакт для розміщення реклами та матеріалів на сайті: (096) 9991699, email: waybester@gmail.com


Інформаційний партнер проекту - "Дніпрова зірка"