У неділю, 16 травня ц.р., у музеї народно-декоративного мистецтва у Каневі відкрилася чергова виставка живописних і ткацьких робіт «Свою Україну любіть, або Шляхами його долі», присвячена Тарасу Шевченку, тим місцям і країнам, в яких йому довелося побувати. Картини експозиції належать Львівському музею ім. Т.Шевченка і написані львівськими художниками під впливом і враженнями від участі в експедиціях шляхами Тараса Шевченка. Як розповів в інтерв’ю «Дніпровій Зірці» директор Львівського музею ім. Т.Шевченка (до речі, першого на Західній Україні) Роман Наконечний, ця виставка є передвісником швидкого відкриття музею Т.Шевченка у Каневі. За словами Романа Олексійовича ідея відправитися в експедицію шляхами Кобзаря виникла саме в Каневі у 1997 році. За цей час 26 львівських художників побували у п’ятьох експедиціях по Україні, у Вільнюсі (Литва), Санкт-Петербурзі (Росія), в Казахстані та Білорусі. Подорожуючи місцями, де бував Тарас Шевченко, художники мали змогу спілкуватися з людьми, дізнатися, яке місце у їхньому житті займає постать Кобзаря та його творчість і, спираючись на свої враження і відчуття, писали картини. За фотоматеріалами експедицій вже видано три альбоми. Влітку цього року планується експедиція художників до Києва, наступного року – до Москви (Росія). Крім того, є задум відвідати у майбутньому Варшаву (Польща) і Талін (Естонія) де, як вважається, Тарас Шевченко також побував.
Був присутнім на відкритті виставки і колишній надзвичайний та повноважний посол України в Республіці Білорусь, канівчанин, а також учасник експедицій шляхами Т.Шевченка Ігор Ліховий. Він розповів про любов білоруського народу до творчості Кобзаря, його шану і повагу до нього. За словами І.Ліхового в Білорусії існує 7 пам’ятників Кобзареві, чимало вулиць у білоруських містах носять назву Шевченка, адже білоруси шукали духовну опору, і знайшли її саме у творчості видатного українця. Він також наголосив на унікальності подібних мистецьких експедицій. За його словами, у світі такого немає більш ніде.
Валерій Нестеренко, художник Львівської національної академії мистецтв, учасник кількох експедицій, роботи якого також були представлені на виставці, розповів про роль та місце Тараса Шевченка і Канева у своїй творчій діяльності:
— У Каневі легко працюється, тут особливий дух – дух Кобзаря.
Він також подарував три свої картини до музею Т.Шевченка та дві картини – до музею народно-декоративного мистецтва в Каневі.
Із Львівського музею до Канева привезли також виставку філателії – конверти та поштові марки на шевченківську тематику з усього світу (загалом представлено близько 350 екземплярів, включаючи повне зібрання марок). Цю колекцію також було передано до Канів-ського музею народно-декоративного мистецтва.
Завершуючи презентацію, Роман Наконечний наголосив, що ця виставка є чудовим прикладом «живої» історії, яка дасть змогу гостріше відчути проблематику творчості Тараса Шевченка, її велич і монументальність саме через художні образи, натхненні шляхами Кобзаря.
Джерело: "Дніпрова зірка" |