25 березня ц.р. у селі Яблунів відбулися громадські слухання, ініційовані ПрАТ "Миронівська птахофабрика", на яких було обговорено наміри птахофабрики побудувати поблизу села Яблунів бригаду з вирощування птиці.
На громадських слуханнях зареєструвалися 87 жителів с. Яблунів. Із боку ПрАТ "Миронівська птахофабрика" на слухання прибули директор птахофабрики Сергій Міщенко, заступник директора птахофабрики з питань будівництва Сергій Мащенко, начальник відділу охорони навколишнього середовища Світлана Ніколаєнко, начальник юридичного відділу Ірина Шевчук. Також на зборах були присутні Яблунівський сільський голова Валентина Берегова, в.о. директора Шевченківського національного заповідника Мар'ян Піняк, старший науковий співробітник Шевченківського національного заповідника Василь Шевчик, народний депутат України VII скликання Леонід Даценко, представники громадських і політичних організацій м. Канів і району. До зібрання із короткою промовою звернувся директор птахофабрики С. Міщенко, який розповів про наміри підприємства побудувати в адмінмежах Яблунівської сільради бригаду з вирощування курей. Він повідомив, що жителі с. Яблунів матимуть першочергове право на працевлаштування на новозбудованій бригаді. Крім того, підприємство зобов'язується побудувати водогін по вул. Садовій у Яблуневі. Опісля С. Міщенко закликав присутніх задати запитання, що стосуються діяльності майбутніх пташників.
Яблунівці поцікавились, що принесе їх селу будівництво пташників, скільки робочих місць буде в новій бригаді, чи допоможе птахофабрика відремонтувати аварійну ділянку дороги до села тощо.
Канівський активіст Іван Нагорний звернув увагу присутніх на те, що в межах села вже працює інкубатор птахофабрики, й попросив керівництво птахофабрики розповісти, що було зроблено для села й жителів за 8 років, протягом яких працює інкубатор. У відповідь керівництво птахофабрики озвучило цифри - суми податків, які були перераховані на рахунки сільради протягом періоду роботи інкубатора в Яблуневі. Сільський голова В.Берегова уточнила - за 8 років роботи інкубатора на рахунки сільради надійшло 58 720 грн. за оренду землі.
Жителі Яблунева запитали, чи розглядало підприємство будівництво пташників у іншому місці, адже наступного року в Яблуневі розпочнеться будівництво найбільшої в Європі звіроферми з вирощування норок. На думку жителів, така концентрація екологічно-небезпечних підприємств на одній території може завдати шкоди не лише екологічній ситуації, а й здоров'ю жителів села. Крім того, яблунівці побоюються, що діяльність таких потужних підприємств може призвести до обміління криниць і зниження рівня води в свердловинах.
У відповідь керівник ПрАТ "Миронівська птахофабрика" говорив про те, що підприємство діє в межах законодавства, що використання води для потреб пташників не нашкодить криницям жителів села, про що є висновки вчених-гідрогеологів.
Відповіді Сергія Міщенка та його помічників не переконали учасників слухань.
- Коли вітер із боку Степанців дме, неможливо й на город вийти, такий сморід стоїть - говорить жителька Яблунева. - А що ж буде, якщо пташники біля нашого села побудують?
Леонід Даценко, народний депутат VII скликання, в своїй короткій промові наголосив на тому, що птахофабрика працює в Канівському районі не один рік, і її вплив на навколишнє середовище відчули й жителі сіл, поблизу яких розташувались виробничі майданчики, й навіть жителі Канева, адже сморід від курників чути й у межах міста. Тому на слухання в Яблунів прибуло чимало канівців.
- Канів знаходиться по сусідству з Яблуневом, тому містянам не байдуже, що буде побудовано у сусідів, адже сморід від пташників розповсюджуватиметься не тільки селом, а доходитиме до міста, і що найстрашніше - до української святині - могили Тараса Шевченка, - сказав Л.Даценко. - Ми не проти будівництва пташників взагалі, ми проти будівництва поруч із Каневом - духовною столицею України. Є в Канівському районі села, в яких немає такої концентрації екологічно-небезпечних підприємств, віддалені від Канева, де люди будуть тільки раді будівництву й новим робочим місцям, чому б не звернути увагу саме на такі села? - запитав депутат.
Далі перед присутніми виступили представники Шевченківського заповідника, громадські активісти м. Канів. Більшість виступаючих висловлювалися проти будівництва, мотивуючи свою позицію екологічною небезпекою, наближеністю запланованого будівництва пташників до Канева й іншими факторами. Прихильники будівництва аргументували необхідність створення робочих місць, адже нині для селян є великою проблемою знайти роботу, молодь у пошуках роботи залишає села.
Після дискусії яблунівці сказали своє вирішальне слово шляхом голосування: за будівництво пташників у адмінмежах Яблунівської сільради віддали свої голос 37 осіб, проти проголосувало 44 особи. Отже, слідом за громадою с. Ковалі громада с. Яблунів не підтримала ідею ПрАТ "Миронівська птахофабрика" побудувати бригаду з вирощування птиці поблизу цих населених пунктів.
Як повідомив депутат Канівської райради Микола Фесенко, 26 березня громадські слухання було заплановано провести у с. Синявка. Через те, що жителі села не були попереджені, що проголосувати вони зможуть лише при наявності документів, що посвідчують особу, громадські слухання в Синявці не відбулися. Натомість жителі Синявки провели сходку села, на якій більшість жителів висловилася проти будівництва нових пташників поблизу села. Свою позицію синявці готові підтвердити й на громадських слуханнях, якщо такі будуть оголошені.
Текст і фото - Марія ГЛАМАЗДІНА
Джерело: Дніпрова зірка
|