kaniv.net logo

Веб-камера в центрі Канева














Головна > Новини > Історія 

Іван Буренко видав книгу «Канів у Другій Світовій війні»

Як уже повідомлялося в «Дніпровій Зірці», до 65-річчя Великої Перемоги у Каневі вийшло друком історичне дослідження канівчанина Івана Несторовича Буренка про те, як і чим жили наші земляки у роки війни. Про цю дійсно унікальну книгу – в інтерв’ю  з автором.

— Іване Несторовичу, як виникла ідея створення книги, адже, наскільки нам відомо, Ви не є істориком за фахом?

— Так, я не історик. Але якось у моє життя прийшла історія – мені просто хотілося знати все про рідний край від кам’яної ери і по нинішній час. Тож узявся записувати від місцевих довгожителів легенди та перекази з історії Канівщини. У ході спілкування із старожилами наші розмови здебільшого поверталися до того, як тяжко доводилося виживати в часи війни. Даних про минуле нашого краю, записаних із вуст очевидців, назбиралося тоді на 150 сторінок. Зібраний матеріал я об’єднав у історико-фольклорний нарис «Історичні нариси про минуле Канева та Канівщини у фактах, легендах і переказах». Дефіцит архівних матеріалів спонукав мене заглибитися в історію нашого краю під час німецької окупації, а також на початок та кінець війни.   

Якось моя дружина розповіла про те, що у провалля, що неподалік від нас, хтось викинув архів відомого канівського краєзнавця Адольфа Юрі-йовича Міхалевича, який свого часу був організатором будівництва пам’ятника бронепоїзду, що нині стоїть в районі Канівського вищого професійного училища. Та коли якісь варвари понищили обидва вагони бронепоїзда, Міхалевич звернувся до тодішньої влади із закликом відремонтувати пам’ятку. Отримавши негативну відповідь, чоловік зневірився в тому, що робить правильно, збираючи по крупинці та записуючи історичне минуле рідного краю. Тож у відчаї зібрав усі матеріали і заніс їх на дачу, аби щораз не натикатися на них і не тривожити себе. Та йому не вдалося впоратися із відчаєм, тож невдовзі він несподівано помер. Усі зібрані ним матеріали з часом затекли дощами і рідня їх просто викинула на смітник. Я не вагаючись кинувся діставати ті експонати. Волога знищила близько трьохсот унікальних фотографій та діапозитивів. А те, що залишилося, мені довелося потім пересушувати на балконі і розглядати через лупу. Отак, крок за кроком, знаходячи щось нове у записах відомого краєзнавця, я доповнював свої записи його пошуковими замітками. Саме тому свою працю я присвятив рідному місту, ветеранам Великої Вітчизняної війни та А.Ю. Міхалевичу. До зібраних матеріалів поступово додавалася інформація, почерпнута із радіо, телебачення, місцевих газет. Загалом робота над книгою тривала із 1997 по 2005 рік.

— Як доводилося збирати свідчення очевидців, ад-же, це, як відомо, досить складна справа?
— Так, траплялося всякого. Бувало, приходжу до однієї бабусі, яку хочу запитати про минуле, а вона сидить і журиться, що доводиться курей тримати в хаті, бо у сараї льодом обмерзли двері і не зачиняються. Отож брався спочатку за сокиру, аби обрубати лід та поправити двері, а вже потім – за ручку і папір. Чесно скажу: доводилося і замки ремонтувати, і швейні машини, і просто допомагати по господарству. Бувало й таке, що просто посеред вулиці зустрічав людей похилого віку і запитував, де жили під час окупації, чим займалися. Люди розповідали все, що знали. Якось одна жінка, запитавши, навіщо це мені, перехрестилася у бік колишньої єврейської синагоги і сказали: «Хоч то храм і не моєї віри, та все-одно, дай, Боже, щоб про це хоча б хтось написав. Щоб наші діти і внуки знали, як нам жилося».

— У ці травневі дні ми традиційно згадуємо тих, хто героїчно бився на фронтах Вітчизняної війни, хто кував перемогу у тилу…
— Так, погоджуюся, книга, дійсно, не ординарна. Уперше на розсуд читачів подаються думки, почування та біль простої людини, яка витримувала всі труднощі воєнного часу на окупованій ворогом території. Повірте, це не менш вагомий внесок у Перемогу. Розумію, книга справді тяжка, бо майже на кожній сторінці описується людське горе. Але це обов’язково треба знати, аби призупинити забуття того, що відходить у минуле разом із старожилами, аби молоді цінували історію і тих, хто мимоволі став очевидцем найтяжчого періоду в історії нашого краю. Так, це моя життєва позиція, моє особисте бачення війни через спогади земляків, це моя, якщо так хочете, повага і бажання допомогти тим, хто через старість і втрачене здоров’я уже відійшов до інших світів, це мій уклін за їхню му-жність і витримку жити у час надтяжких випробувань. До речі, книга вийшла накладом у 100 примірників (на більший тираж не вистачило коштів). Я протягом двох останніх років регулярно заощаджував частину із своєї пенсії, частину додав мій син Володимир. Але як бачите, книга наперекір усім труднощам таки побачила світ (а були такі, хто просто в очі говорив, що це не моя справа – писати історію краю, або такі, хто віднікувався, коли піднімалося питання виділення коштів на владному рівні). Більше того, я власноруч подарував цю книгу кожній шкільній бібліотеці та до міської книгозбірні. Дещицю, звісно, доведеться продати, аби хоча б символічно компенсувати затрати на видання книги.

— Що у Ваших планах?
— Перше, що мені цікаво було б дізнатися – відгуки пересічних читачів про книгу. Далі буду ще працювати над історією рідного міста, хоча сьогодні я вже маю близько шестисот (!) сторінок цього дослідження. Знову ж таки маю дилему: або скорочувати книгу, і тоді треба буде менше грошей на видання, або дописувати ще, і невідомо звідки сподіватися на фінансування проекту. Сьогодні ж із радістю і відчуттям виконаного обов’язку маю констатувати факт: обіцяна мною тим, хто став очевидцями війни, книга їхніх спогадів уже читається нащадками. А отже, працюю не марно. Отак і надалі буду старатися.

Джерело: "Дніпрова зірка"

Книгу Ви можете замовити за телефоном: (096) 999 1699

WayBe

14 травня 2010, 08:50

Теги статті:
війна  книга  Буренко  
Голосів:
1
01

Всього коментарів: 2

Сторінка коментарів: 1
Показати коментарі

www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій,
оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом




Вхід
Login:
Пароль
Пам'ятати?
Реєстрація
Забули пароль?

Нові теми:

Про таємниці Кременчуцького водосховища, "сук" та серфінг

У Канівській громаді показали, який вигляд може мати Алея Героїв

Клининговая компания: уборка квартиры после ремонта

Уборка квартиры после ремонта: шаг за шагом

Клінінгові послуги: що це таке і чому вони стають все популярнішими?

Сила нації – в її захисниках!

Захисти тих, кого любиш!

Як сонячні панелі рятують лікарню від відключень: досвід Шептицького

Економія грошей та енергонезалежність: дві громади отримали сонячні електростанції для лікарень

Містична Черкащина

Популярні за тиждень:

Про що зараз спілкуються:

fishingessay
level devil Чому комісія працює без служби виконавчого провадження? Яка мета існування служби виконавчого провадження? Її роль полягає у виконанні рішень усіх судів, зокрема Верховного Суду Украї.. [весь]
Священик упц (мп) відмовився виконати рішення суду про передачу Успенського собору у Каневі державі [4]

fishingessay
Заходьте та починайте — місце чудове, і все готове. Як і у Грі зі Змійками, ви починаєте google baseball з простого та розвиваєтесь. Тут усе готове до розвитку; просто трохи спрямуйте це на масштабування.
Єлизавета Зубчук [2]

litytremble
Локація супер, усе вже обладнано — заходь і працюй. Це як у гру Snake Game: чим далі проходиш, тим більше ростеш, але починаєш з простого. Тут теж все підготовлено для розвитку, варто лише трохи спрямувати — і можна масштабуватись.
Єлизавета Зубчук [2]

polytrack
@Poly Track У вашому магазині я маю багато варіантів, коли хочу купити плитку для підлоги.
СКЛАД-МАГАЗИН керамічної плитки [1]

tomorrowgrin
@ Block Blast Game And even more so - the Supreme Court of Ukraine, and not just to collect money from debtors.
Священик упц (мп) відмовився виконати рішення суду про передачу Успенського собору у Каневі державі [4]

slavikf
А що, вже перемогли?
У Канівській громаді показали, який вигляд може мати Алея Героїв [1]

Serhiy
[link]
Захисти тих, кого любиш! [1]

vlada
Хороший магазин, величезний вибір і компетентний консультант.
СКЛАД-МАГАЗИН керамічної плитки [1]

Nikamrita
1. Хром Біотин Баланс з корицею: Амріта використовує високоякісний Хром у формі піколінату хрому – це активний хром, який відрізняється швидкою засвоюваністю і позитивним впливом на організ.. [весь]
Комплекс : Регуляція інсуліну і рівня цукру в крові [1]

Vlad999
Священника згідно закону до суду за невиконання рішень органів влади!
Священик упц (мп) відмовився виконати рішення суду про передачу Успенського собору у Каневі державі [4]

Активні оголошення:

Продам
Куплю
Робота
Послуги
Продается дом
Здам квартиру
Послуги
Міняю
Оголошення

Розділи новин:

З блогів
Міські новини
Регіональні новини
Цікавинка
Влада
Податкова
Спорт
Шевченко
Історія
Кримінал
Спортивні новини
Новини
Анонси
Районні новини
Новини району
Вибори
Політика
Флейм
Віка
Космос
www.kaniv.net
Video
Розповіді
Видання
Міські новини, екологія
Нещасний випадок
Статистика
Мистецтво
Долі людські
Транспорт
Війна
Політика, канів
Цікавинка регіональна
Історія, Свято
Обговорення
Дніпрова зірка
Бизнес
Історія, політика
Сміх тай годі!
Наука
Пожежа
Криминал
демократія і авторитаризм
права людини
Обхохочешься блин
Карти
Розваги
Милосердя
Обласні новини
Недільна школа
Міські новини, КУКіМ
Міські новини, зустріч з міським головою
Пенсійний фонд
Новини ринку
Екологія
Торренты
Канівщина,затримано, крадій, ліс
Центр Молодіжних Ініціатив
Телекомунікації
Бізнес
чат, чам
фото

Травень
НдПнВтСрЧтПтСб
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Календар новин     


Правила сайту
Новини
Оголошення
Афіша

© 2006- Рекламна агенція "РЕКЛАМЕРА".
Контакт для розміщення реклами та матеріалів на сайті: (096) 9991699, email: waybester@gmail.com


Інформаційний партнер проекту - "Дніпрова зірка"