Із кожним роком у місті та селах району більшає кількість бродячих собак, які, на жаль, кусаються, укуси довго гояться, а інколи навіть бувають небезпечними для життя людини. Мова йде про укуси тварин, хворих на сказ. За зовнішнім виглядом не завжди можна розпізнати таку тварину.
Як свідчить статистика, за 2009 рік було зареєстровано 144 випадки укусів тваринами осіб, які звернулися за медичною допомогою, з них 22 укуси бродячими собаками. Три особи були укушені тваринами, яким було встановлено діагноз «сказ» (с.Яблунів - собака вкусила 2 особи; у с.Бобриця кіт укусив 1 особу). Всього було призначено щеплення 29 особам. На вівторок, 11 травня ц.р., вже було зареєстровано 48 укусів. У 3 тварин встановлено діагноз «сказ» (у с.Бабичі - кіт і коза, у с.Черниші - собака). Контактувало з хворими тваринами 6 осіб. Всього призначено лікування 17 особам. Сказ - особливо небезпечна інфекційна хвороба людей і тварин, яка завжди закінчується смертю. Збудником сказу є вірус, що вражає центральну нервову систему і виділяється з хворого організму тільки зі слиною. Зараження сказом відбувається через пошкоджені шкірні покрови або слизові оболонки під час укусу або ослинення. Сказ - природно-вогнищева інфекція. Основним резервуаром і переносником вірусу є дикі тварини (вовки, лисиці, куниці, єнотоподібні собаки), які втрачають страх перед людиною і забігають у населені пункти, наносять укуси людям і домашнім тваринам.
Вірус у слині хворої тварини з’являється за 10 днів до появи клінічних ознак захворювання. Ось чому за тваринами, які нанесли укуси людям, необхідно проводити ветеринарний нагляд протягом 10 днів із моменту укусу. Для попередження зараження цією страшною хворобою необхідно уникати контакту з невідомими та хворими тваринами. Особливу небезпеку в поширенні сказу відіграють укуси дикими хижаками, бродячими собаками і котами. Поява диких звірів у населених пунктах указує на наявність у них клінічних ознак сказу.
Для попередження захворювання на сказ при укусах тваринами необхідно: - поверхню рани негайно рясно промити теплою водою з милом, краї рани обробити спиртом або настоянкою йоду; - негайно звернутися за медичною допомогою до місцевого медичного працівника; - сприяти проведенню 10-денного ветеринарного нагляду за твариною, що нанесла укус; - невідкладно прийняти повністю курс щеплень проти сказу, якщо такий був призначений.
Протипоказань проти щеплень немає. Їх можна робити немовлятам, вагітним жінкам, старим людям. Якщо існує хоча б найменша небезпека захворювання, то обов’язково проводять щеплення. Людина, якій роблять щеплення проти сказу, повинна виконувати всі поради лікаря і пам’ятати: щеплення дає добрі наслідки лише тоді, коли його проводять протягом усього встановленого строку, без жодного дня перерви. Під час курсу щеплень, а також не менш як 6 місяців після нього не можна вживати алкогольні напої, інакше знижується ефективність щеплень і збільшується небезпека захворювання. Крім того, під час щеплень і протягом двох місяців після їх закінчення потрібно уникати переохолодження, перевтоми. Якщо на місці введення вакцини з’являється припухлість, почервоніння, слід прикласти грілку чи зробити компрес.
Основним і найрадикальнішим заходом щодо запобігання захворюваності на сказ є ліквідація хвороби серед тварин — носіїв і джерел збудника інфекції шляхом регулювання чисельності хижих звірів, знищення бродячих собак, котів та суворого виконання правил утримання домашніх тварин. Власники собак зобов’язані щорічно реєструвати їх та робити їм профілактичні щеплення проти сказу. Бажано також проводити щеплення і котам.
Над питаннями профілактики сказу мають подумати, перш за все, керівники таких підприємств і організацій, як ТОВ «ВШК+», «СпецГЕМ» і міськгаз, ВАТ «Дніпробуд», ВП «КУМ», ПМП «Інтербуд», тепломережі, ЗАТ «Укршампіньйон», адже на їхніх територіях проживають зграї так званих «сторожових» собак. Але кого чи що вони охороняють?
На жаль, залишається поза увагою місцевих органів виконавчої влади розпорядження голови облдержадміністрації від 1.03.2002 р. №93 «Про комплексний план профілактики та боротьби зі сказом на 2002-2010 р.», яким передбачено створення бригад із відлову бродячих тварин, створення для них притулків.
Анатолій Плаха, головний державний санітарний лікар Канівського району
Джерело: "Дніпрова зірка"
|