РАДОНИЦЯ - ДЕНЬ ОСОБЛИВОГО ПОМИНАНЯ ПОКІЙНИХ. Як правильно поминати покійних? Як поводитися на цвинтарі?
На Радоницю існує звичай святкування Великодня на могилах покійних, куди приносяться крашанки й інші пасхальні страви, які віддаються злиденній братії на спомин душі. Це реальне, живе, побутове спілкування з покійними відображає віру в те, що вони й після смерті не перестають бути членами Церкви Того Бога, Який "не є Бог мертвих, але живих" (Мф.22: 32). Ця радість зобов'язує християн не заглиблюватися в переживання із приводу смерті близьких, а, навпаки, радіти їхньому народженню в інше життя - життя вічне. Перемога над смертю, здобута смертю й воскресінням Христа, витісняє сум про тимчасову розлуку з рідними, і тому ми, по слову митрополита Антонія Сурожського, "з вірою, надією й великодньою впевненістю стоїмо біля труни покійних".
Багато людей після Великодня відвідують цвинтар, де перебувають могили їхніх близьких. На жаль, у деяких родинах існує блюзнірський звичай супроводжувати ці відвідування могил своїх рідних диким п'яним розгулом. Але навіть ті, хто й не справляють на могилах своїх близьких язичеських п’яних тризн, настільки образливих для всякого християнського почуття, часто не знають, коли у Великодні дні можна й потрібно поминати покійних.
Підставою для цього поминання служить, з одного боку, спогад про зішестя Ісуса Христа в пекло, що з'єднується з Фоминою неділею (перша після Пасхи), а з іншого - дозвіл Церковного Статуту творити звичайне поминання покійних, починаючи з Фоминого понеділка. По цьому дозволу віруючі приходять на могили своїх близьких з радісною звісткою про Воскресіння Христове, звідси й сам день поминання називається Радоницею.
Приходячи на цвинтар, треба запалити свічку, підійти до загального хреста, де відбувається спільна поминальна служба. За бажанням після спільної молитви можна здійснити чин літії на могилі, запросивши священика. (слово літія в буквальнім значенні означає посилене моління). За бажанням можна прочитати акафіст за спочилого.
"Постараємося, скільки можливо, допомагати покійним, замість сліз, замість ридань, замість пишних гробниць - нашими про них добрими справами, молитвами, милостинями, приношеннями, щоб у такий спосіб і їм, і нам одержати обітовані блага", - пише святитель Іоанн Златоуст. Молитва за покійних - це найбільше й головне, що ми можемо зробити для тих, хто відійшов у інший світ. По великому рахунку, покійник не має потреби ні в труні, ні в пам'ятнику усе це данина традиціям, нехай і благочестивим. От чому церковна, домашня молитва за близьких, молитва на цвинтарі біля могили покійного – обов’язок усякого православного християнина.
Потім треба прибрати могилу або просто помовчати, згадати покійного. Не потрібно їсти або пити на цвинтарі, особливо неприпустимо лити горілку на могилу - цим ображається пам'ять спочилого. Звичай залишати на могилі чарку горілки й шматок хліба "для покійного" є пережитком язичництва й не повинен дотримуватися в православних родинах. Не треба залишати на могилі їжу, краще віддати її злиденному або голодному.
Я не хочу нікого образити, але зроблю декілька акцентів:
1 "...зішестя Ісуса Христа в пекло..." - можна пруфлінк?
2. Назвіть мені причину молитися за померлими, і що я при цьому повинен казати/просити
Не молиться мертвым, помнится был один из ключевых моментов учения Христа. Из всех мертвых сейчас вроде молимся только (сюрприз!) самому Христу. А чтобы не было разрыва шаблона говорим что он не умер, а как-бы воскрес. Впрочем чтобы воскреснуть надо всё-таки сначала умереть. Но это не важно. Такие дела.
slavikf пруфлінк
«Бо й Христос один раз за гріхи постраждав, праведник за неправедників, щоб привести вас до Бога; убитий тілом, але оживлений духом, яким Він і тим духам, що були у в'язниці, зійшовши, проповідував.» (1 Петра 3:18,19)
«На те бо й мертвим благовістилося, щоб вони прийняли суд тілом, по-людському, а жили по-Божому, духом.» (1 Петра 4:6)
Молитва за померлих
Упокой, Господи, душi спочилих рабiв Твоїх: батькiв моїх ... (iмена), родичiв ... (iмена), добродiйникiв моїх ... (iмена), i всiх тих, що положили життя своє за волю України i за Церкву Твою Святу, i всiх православних християн, i всяку душу, що спочила i Твоєї ласки й милосердя потребує, i прости всi грiхи їх, вiльнi й невiльнi, i даруй їм Царство Небесне, i сотвори їм вiчную пам’ять.
інша:
Пом’яни, Господи Боже наш, спочилих у вiрi й надiї на життя вiчне рабiв Твоїх, братiв i сестер наших ... (iмена), i, як Благий i Чоловiколюбець, що вiдпускаєш грiхи й нищиш неправди, полегши, вiдпусти і прости всi провини їх, вiльнi й невiльнi. Спаси їх вiд вiчної муки й вогню пекельного, i даруй їм причастя й насолоду вiчних Твоїх благ, приготованих для тих, хто любить Тебе. Бо коли вони i нагрiшили, та не вiдступили вiд Тебе й щиро вiрили в Отця i Сина i Святого Духа, Бога, в Тройцi славленого, i єднiсть у Тройцi та Тройцю в єдності православно навiть до останнього свого подиху сповiдали. Тим-то будь милостивий до них, i вiру в Тебе замiсть дiл зарахуй, i зо святими Твоїми, як Щедрий, упокой. Немає бо людини, що жила б i не згрiшила. Ти ж один без грiха, i правда Твоя – правда вiчна. Ти бо єси один Бог милостей i щедрот i чоловiколюбства, i Тобi славу вiддаємо, Отцю, i Сину, i Святому Духовi, нинi, i повсякчас, i на вiки вiчнi. Амiнь.
Але пам’ятайте, що молитва повинна бути не просто прочитана а іти від серця. Це ваша розмова з Богом. Вислів вашої любови до ближніх і якщо вам хочеться сказати щось ще, можете промовляти своїми словами.
Ну як цукерочок назбирали..
Дивує невігластво та свинство Канівчан та взагалі Українців які дозволяють собі пити на кладовищі, а потім валятися біля гробів. Про яку мораль, духовність і віру ми можемо говорити, коли не маємо поваги навіть до померлих.
Куди дивляться святі отці... Звісно куди .. щоб більше заробити на кладовищі.. а то що там п"ють то їх не хвилює. А й справді що тут такого, якщо самі попи мають магазини з горілчаними виробами, а деякі - у бувшій "Вареничній" і самі стояли на розливі та спокушали людей "Зеленим змієм".
www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій, оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом
Анті-гоблін Я трохи підкину на вентилятор: - «Я буду сидіти на яхті та їсти омарів, а що буде з вами?
Реформи – це реформа ВЛАДИ, а не громадян. І аж ніяк не навпаки.
Анекдот. Зах.. [весь] Влада людей з особливими потребами [1]
WayBe tzs, це ж треба. 13 років тому :)
Вітаю! вірші. [8]
tzs В мене ще його є багато, на ФБ, запрошую у друзі, кому подобається
Мужик впіймав чарівну рибку…
«Пусти мене й бажання швидко
Тобі я виконаю в дар».
«Багатим хочу буть, я.. [весь] вірші. [8]
tzs Знайшов свою творчість на сторінках Вашого сайту, дякую за підтримку вірші. [8]