Селянам заборонять продавати м'ясо і молочку з власних господарств Новий рік готує неприємний сюрприз для всіх, хто звик купувати і продавати на ринку парне м'ясо, а також домашнє молоко, сир та сметану. З 1 січня вступають в силу статті закону "Про безпеку і якість продовольчих продуктів", які призводять наше законодавство до стандартів СОТ та ЄС. Вони зобов'язують селян не забивати худобу самостійно, а везти на спеціальні бойні, а молочні продукти - переробляти промисловим способом. Експерти побоюються, що ці норми можуть спровокувати закриття сільгоспринків. В ЧОМУ СУТЬ. У 2008 році, при вступі у Всесвітню торговельну організацію (СОТ), Україна зобов'язалася привести законодавство до міжнародних стандартів. Як роз'яснив нам директор інформкомпанії "ПроАгро" Микола Верницький, за нормами СОТ, в роздробі може продаватися м'ясо виключно тварин, "забитих гуманним способом (наприклад, електрострумом) на спеціалірованних бойнях". Молоко ж можна продавати тільки в тому випадку, якщо при його обробці "не стосувалися людські руки": на молокозаводи молоко від селян має надходити з ферм, де доїння і транспортування повністю автоматизовані. Коли Рада приймала ці норми, було передбачено п'ятирічний перехідний період - до 2013 року, пізніше ці зміни відклали ще раз, до 1 січня 2015 р. За цей час в країні повинні були побудувати бойні та забезпечити їх роботу (у штаті повинні бути м'ясники та ветлікарі). Але їх, звичайно ж, не побудували - це економічно недоцільно, визнали у нас, мовляв, селянин, що має одну свиню, не поїде вбивати її на бойню, а краще дасть хабар і продасть, порушуючи закон. Така ж ситуація з молокозаводами: зараз понад 70% сировини для них збирають молочними цистернами по селах і хуторах, де селяни, як і раніше, тримають худібку. Але таке молоко, за стандартами ЄС, вважається неякісним.
РИНКИ ЗАКРИЮТЬ. Глава Держветфітослужби Віталій Башинський визнає, що ситуація складається патова: після вступу закону в силу лабораторії санветэкспертизы, які контролюють якість продуктів на ринках, не пустять у продаж м'ясо без довідки про те, що тварину було забито фахівцями. "Але отримати таку довідку ніде, а значить, виходить замкнене коло", - говорить він. Також, за законами ЄС, з базарів назавжди повинні зникнути домашні молокопродукти: закон забороняє приватним особам торгувати такою продукцією. "Нам потрібно терміново переносити терміни вступу закону в силу. Інакше з 2 січня (1 січня на ринках - вихідний день) настане колапс", - сказав Башинський.
ЩО РОБИТИ. Заступник голови комітету ВР з агрополітики Олександр Бакуменко запевняє, що ситуація під контролем, і вже днями законопроект про відстрочку подадуть на обговорення депутатам: "Місцева влада вчасно не виконала вимоги в цій сфері, тому знову потрібна відстрочка хоча б на рік, враховуючи важке становище в країні і в економіці. Сподіваюся, ми встигнемо до Нового року все оформити, і населення не постраждає". За словами Верницького, просто відстрочення мало: в законі треба прописати терміни будівництва боєнь і створення сільських кооперативів з утримання молочного стада: "10-12 селянських дворів об'єднуються, купують в кредит доїльне обладнання, ємності для зберігання й автоматичного переливу в молоковоз - і питання вирішене. Інакше ми ніколи не виконаємо вимоги ЄС".
"Сало почнуть продавати під парканом" За словами аналітика консалтингової компанії "ААА" Марії Колесник, новий закон треба впроваджувати, але з коротким перехідним періодом. "Плюси в тому, що наш споживач гарантовано отримає якісну продукцію, а наші переробники молока зможуть вийти на європейський ринок. Мінус - якщо заборонити продаж різко, відразу після Нового року, то на ринках зникнуть м'ясо, сало і молочка. Але почнуть продавати "під парканом": з багажників машин, без перевірки в лабораторіях... Міліція, природно, стане кришувати стихійних торговців, стягуючи з них мзду, а в результаті постраждає споживач, який заплатить дорожче. Головна проблема - молочка: заборона селянам здавати її на переробку залишить молокозаводи без сировини, споживачів - без молока, а господарів корів - без доходу".
ЛЮДИ. Як розповіла власниця трьох корів Любов Іваненко з села Яблунівка на Черкащині, продаж молока поряд з овочами, допомагає вижити їх сім'ї, так як робота - тільки сезонна, на найближчому цукрозаводі. "Ми щодня здаємо по 30-40 л молока, заробляємо на цьому до 100 грн в день. По вихідним продаємо на ринку в Корсунь-Шевченківському молоко, сир і сметану. Якщо заборонять - нам просто не вижити! Можливо, доведеться шукати клієнтуру на дому, але це важко". А ось продавець свинини з Дарницького ринку в Києві Володимир Сидорчук не сумує: "Приватні бойні напевно побудують, хоч 1-2 на район. А везти туди тварин, думаю, не обов'язково: довідку можна буде придбати за 100-150 грн з туші. Просто витрати на бізнес стануть більше (Володимир їздить по селах, скуповує свиней, забиває, обробляє і продає) - доведеться підвищити ціни на м'ясо". Городяни вважають, що без м'яса не залишаться, але бояться за молочку. "У супермаркетах м'ясо - ті ж перекупники будуть здавати. А ось з домашнім сиром та сметаною доведеться попрощатися", - міркує домогосподарка Ганна Колкова. |