У суботу, 20 березня ц.р. ініціативна група у складі депутатів Канівської міської ради, представників міськвиконкому та громадськості міста на чолі з мером Канева Василем Коломійцем відвідали термінал з відвантаження зернових та олійних культур компанії "Нібулон", що знаходиться в с.Вітово Чигиринського району, на Черкащині. Метою поїздки було ознайомлення з діяльністю термінала, вивчення можливих негативних наслідків під час будівництва та роботи термінала в Каневі, а також перспективи співробітництва підприємства та громади міста.
Представники компанії ознайомили делегатів з історією будівництва термінала у с.Вітово, основними промисловими показниками діяльності підприємства, а також відповідали на численні запитання щодо дотримання ним екологічного законодавства та виконання соціальних програм з підвищення добробуту працівників підприємства та співпраці у цій сфері з місцевими громадами. Отже, надаючи коротку довідку про термінал, представники компанії розповіли, що 17 серпня 2009 в с.Вітово Чигиринського району Черкаської області компанія "Нібулон" почала будівництво терміналу з відвантаження зернових та олійних культур на річковий транспорт. Загальна площа ділянки терміналу складає 12,852 гектарів; обсяг зберігання зерна - 66 тис. тонн; добова потужність сушарки - 4 тис. тонн; потужність по відвантаженню на річковий транспорт - 5 тис. тонн на добу; кількість працюючих - 60 чоловік; витрати на будівництво склали більше 100 млн. гривень.
Термінал в с.Вітово є не першим об'єктом компанії Нібулон" в Черкаській області. Тут вже побудовано Золотоніський елеватор, на якому в 2008-2009 маркетинговому році було прийнято і відвантажено 219 тис. тонн зернових і олійних культур. Також, у відповідності зі стратегією компанії, в Черкаській області розташовані виробничі філії "Чигирин" та "Кам'янка".
Філія "Вітове" стала першим з терміналів ТОВ СП "Нібулон", орієнтованим на відвантаження на річковий транспорт. Будівництво нового терміналу було логічним етапом у реалізації інвестиційного проекту компанії "Нібулон" вартістю 150 млн. доларів США. Загалом проект включає будівництво 8 елеваторів та річкових терміналів в Черкаській, Запорізькій та Полтавській областях, що дасть змогу компанії до 1 липня 2010 року збільшити свої обсяги ємностей для зберігання с/г продукції до 2 млн. тонн, будівництво 24 несамохідних суден змішаного ("річка-море") плавання дедвейтом 108 тис. тонн, будівництво і придбання 14 морських і річкових буксирів. Масштаби інвестиційної програми з будівництва мережі елеваторів річкових терміналів, а також формування власного флоту для перевезення зернових, є досить великими. Варто зауважити, що на завершених будівництвах працювали тисячі будівельників з більш ніж 140 будівельних організацій з усієї країни.
Швидкість будівництва також вражає. Через неповні півтора місяця від його початку було встановлено кілька терміналів, збудовані вагова, лабораторія та адмінкорпус, підведені електроенергія і газ, а вже через рекордні 62 дні термінал було повністю здано в експлуатацію.
На об'єкті паралельно працювали будівельно-монтажні організації з багатьох регіонів України. До робіт було залучено сотні людей, що проживають у сусідніх селах - близько 800 жителів. Та найголовніше, компанія допомогла повернути до життя ті землі, які були кинуті і десятки років заростали бур'янами.
Для усіх будівельників було створено цілком прийнятні побутові умови: одні проживали в гуртожитках сусіднього селища Орбіта, інші - просто в приватних будинках. Ритм робіт був високий настільки, що у будівельників залишався час тільки на те, щоб поїсти і добре виспатися. Зате велике виробниче завантаження добре компенсувалося в матеріальному плані. Домогтися прискорення термінів робіт вдалося за рахунок збільшення кількості працюючих бригад, розписаного буквально по хвилинах графіка і оригінального рішення з одночасним використанням декількох кранів, які спеціально прибули з Миколаєва.
За словами місцевих жителів, з приходом "Нібулон" життя Чигиринського району помітно пожвавилося. З цією компанією вони пов'язують свої надії на відродження рідного краю. Багато хто влаштувався сюди на постійну роботу по завершенні будівництва, інші здають на термінал зерно, адже у "Нібулон" практично завжди закупівельні ціни вищі, ніж у інших зернотрейдерів. Подобається людям термінал і чисто з естетичної точки зору - тут все красиво, акуратно, по-європейськи. На елеваторі розбито газони та клумби, висаджуються дерева - виробничий об'єкт може бути дуже чистим і естетичним, незважаючи на те, що перевантаження зерна пов'язане з наявністю великої кількості пилу.
До речі, саме питання знешкодження пилу при перевантаженні зерна цікавило делегатів з Канева найбільше. Аби переконати їх у тому, що виробництво є чистим, представники компанії показали всім охочим термінал, де відвантажується зерно з автомобілів, та системи датських фільтрів, які знешкоджують пил. За словами працівників підприємства, ці фільтри є досить ефективними, оскільки рівень затримання пилу є високим, і навіть перевершує встановлені нормативи (викиди пилу становлять 20 мг/кв.м. при нормі 50 мг/кв.м.).
Ознайомлюючись з роботою лабораторії підприємства, делегатів цікавило питання протруювання зерна під час його зберігання. Представники компанії запевнили, що ніякого протруювання зерна не відбувається, оскільки воно утримується в оптимальних умовах. Крім того, воно піддається термічній обробці, під час якої гине більшість шкідників.
Лишилися задоволеними представники громадськості і депутати також соціальним забезпеченням працівників термінала. Працюючи на підприємстві, робітники можуть безкоштовно харчуватися в місцевій їдальні, отримують робочий одяг, забезпечується належний рівень санітарно-гігієнічних вимог. На роботу приймаються, в основному, молоді кадри, які навчаються і отримують кваліфікацію за рахунок підприємства. Вражає житлова політика підприємства. Для працюючих надається житло, яке вони можуть придбати у власність, виплачуючи на протязі певного терміну 10% коштів від зарплати. Так, молода сім'я з двох працюючих на підприємстві за п'ять років повністю викупляє для себе житло.
Канівський міський голова В.Коломієць у розмові з представниками компанії зазначив, що навіть якщо рішення міськради буде позитивним, і депутати дадуть дозвіл на будівництво терміналу в Каневі, питання не буде вирішено без згоди Шевченківського заповідника, оскільки територія, на якій планується побудувати основні потужності, є зоною регульованої забудови, будівлі якої не повинні перевищувати у висоту 10 метрів.
Під час поїздки на термінал у с.Вітово думки делегатів щодо доцільності будівництва філії підприємства у Каневі розділилися. Міський голова запропонував детальніше вивчити ситуацію, а потім приймати рішення.
Джерело: Дніпрова зірка |