Користуватися громадським транспортом у Каневі стає небезпечно для життя
Перший зимовий вечір цього року міг закінчитися трагічно для одного з пасажирів громадського транспорту в Каневі... Цього дня пільговий рейс за маршрутом №1 відправився з Соборної площі о 18.15. Близько 18.40 цей автобус з номерним знаком СА 14-93 АА зупинився на автобусній зупинці біля магазину “Талісман”. Із задніх дверей автобуса вийшло кілька пасажирів.
Останньою виходила літня жінка. Як тільки вона поставила одну ногу на землю, а другу відірвала від східців автобуса, водій закрив двері і автобус рушив з місця, потягнувши жінку за собою: рука жінки була защемлена дверима вище ліктя — жінка, коли виходила, трималась за поручень автобуса. Її врятувало лише те, що на задньому сидінні в салоні автобуса сидів один пасажир, який, побачивши що сталося, крикнув водієві, щоб той зупинився. Якби цього пасажира в автобусі не було, не відомо, чим би закінчилась для жінки поїздка цього вечора. Ще кілька пасажирів залишались в автобусі в передній частині салону, всі вони сиділи і, звичайно, не бачили, що відбувалося в задній його частині.
Дивує поведінка водія. Якби ще автобус був ущент заповнений пасажирами, можливо, він міг би й не побачити у дзеркалі заднього виду, чи всі вже вийшли з автобуса. Але салон автобуса був порожній і нічого не заважало йому переконатися в безпеці пасажирів і лише після цього закривати двері і рушати з місця! Але він цього не зробив, схоже, він просто не дивився ні в салон, ні на зовнішню сторону задніх дверей аби переконатися, що всі пасажири вийшли. Можливо, був “дуже зайнятий” балаканиною по мобільному з сусідом на тему “як вчора посиділи”. І цій людині після цього пасажири мають довіряти свою безпеку, сідаючи в автобус?
До речі, часто можна спостерігати, коли водії на міських маршрутах “не дозволяють” вийти пасажирам на потрібних зупинках чи зайти в автобус, закриваючи двері “перед носом” останніх. Особливо це стосується пільгових рейсів, коли пасажир-пенсіонер повільно виходить з автобуса, а водій кудись поспішає чи лопотить по телефону.
Між іншим, зупинка, на якій стався цей випадок 1 грудня ц.р., не освітлена у вечірній час, на зупинці — слизько навіть після першого снігу.
Словом, з такими водіями і такими зупинками будемо чекати продовження подібних пригод? До трагедії? І лише після цього —“оргвисновки”?..
ВСЁ ПОТОМУ ЧТО ЗА РУЛЁМ АВТОБУСА СИДЯТ БАЛБЕСЫ,КОТОРЫЕ НА ВЕЛОСИПЕДЕ ТОЛКОМ ЕЗДИТЬ НЕ УМЕЮТ.ПОЛГОДА НАЗАД ЕХАЛ НА МАРШРУТКЕ С КАНЕВА В КИЕВ,ВОДИТЕЛЬ НАЧАЛ ПО ТЕЛЕФОНУ РАЗГОВАРИВАТЬ ОТ "ПОТАПЦЕВ" И ДО "УКРАИНКИ",КОГДА СДЕЛАЛ ЕМУ ЗАМЕЧАНИЕ ОН ЗАКОНЧИЛ РАЗГОВОР НО В КИЕВЕ НАЧАЛ ОПЯТЬ "БОЛТАТЬ"ПО ТЕЛЕФОНУ.НЕ ДОХОДИТ.
Окрема мова про квитки. Ну чому їх потрібно випрошувати у водіїв на міжміських автобусах? Чому їх не видають, адже це обов'язок водія - видати квиток. Маєш квиток - маєш страховку, не маєш квитка - не маєш страховки.
slavikf, Водій маршрутного таксі повинен після кожного рейсу записати кількість проданих квитків (по номерах, з такого по такий) у відповідну книгу. В Києві це контролюється, в Каневі не знаю.
Кожин квиток повинен бути за реєстрований в налоговій, та я думаю в цього перевізника навряд чи, як квитка навіть не допросися, тай ціна в кожному автобусі на Київ різна. А про який налог може йти річ як в вони то під мостом стоять то в Каневі до каси не пускають. Я взагалі не розумію куди дивиться налогова, прокуратура та й місцева влада …Виникає велика кількість запитань цього перевізника хтось перевіряє, чи вам пане прокурору не видно,як гроші тільки в кармани кладуть при цьому не сплачуючи жодного налогу .
Можно написать жалобу в милицию,и сразу же в прокуратуру для контроля действий милиции.Билеты через кассу вскоре будут продаваться все,и на 20 грн дороже.Потому что у на в Каневе супер-пупер автовокзал,а автобусы...
ххх18ххх 4 грудня 2014 18:09,це дійсно так, що кожен квиток реєструється в податковій і має бути на зворотньому боці завірений печаткою.Якщо вони зареєстровані в 2013 році і не продані, то видаються водієм до повної їхньої реалізації.І є дійсними. Вони не утилізуються, якщо залишились на слідуючий рік. Не розумію в чому ваша бухгалтерія їх не приймає.Може, User17 ,на ваших квитках стоїть ручкою напис що він виданий водієм в 2013 році? А щодо перевірок видачі білетів і сплати податків так ви праві.Скільки грошей йде мимо каси і осідає в кармах господарів автобусів! Вони платять мізерні податки.Кормлять податкову, транспортну міліцію, прокуратуру і т.д.Одного разу я була присутня в податковій при розмові інспектора з головним бухгалтером ПП Каніболоцький.Вона соромила їх за те, що ви майте совість при продажі квитків в міському транспорті (получула розмову в маршрутці між кондуктором і господарем про ліві і зареєстровані квитки) . Міські квитки теж повинні реєструватися в податковій.А наші винахідливі перевізники робили все таким чином, що продавали 200 квитків зареєстрованих, вносили їх в контрольні листи, а на всі остальні продавали не зареєстровані. Таким чином получалось, що автобус по місту робить 10 кругів і за ці 10 кругів продає тільки 200 квитків.Всі остальні гроші господар ложив собі в карман і не сплачувалися податки з продажу квитків. Все це прекрасно знає податкова і не тільки. Але лапа лапу миє. Бізнес по-канівськи.Мені ще смішно було, коли Ренькас розказував, що з автовокзалу продажа всі автобуси буде йти через касу.
www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій, оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом
Анті-гоблін Я трохи підкину на вентилятор: - «Я буду сидіти на яхті та їсти омарів, а що буде з вами?
Реформи – це реформа ВЛАДИ, а не громадян. І аж ніяк не навпаки.
Анекдот. Зах.. [весь] Влада людей з особливими потребами [1]
WayBe tzs, це ж треба. 13 років тому :)
Вітаю! вірші. [8]
tzs В мене ще його є багато, на ФБ, запрошую у друзі, кому подобається
Мужик впіймав чарівну рибку…
«Пусти мене й бажання швидко
Тобі я виконаю в дар».
«Багатим хочу буть, я.. [весь] вірші. [8]
tzs Знайшов свою творчість на сторінках Вашого сайту, дякую за підтримку вірші. [8]