Ще не стерлися з пам’яті подібні “штурми”, коли “діти війни” та “чорнобильці” в судових кабінетах шукали правди — масово зверталися з позовами до суду аби той задовольнив їх законні вимоги щодо соціальних виплат. Та хвиля народного “штурму”, здавалося б, закінчилася — суд виніс відповідні ухвали, люди заспокоїлись. Заспокоїлись в очікуванні, що держава, яка “народила” ряд соціальних законів і які сама ж не виконує, на-решті виконає хоча б рішення суду...
Але, виявляється, ми живемо в якомусь позаминулому столітті: з’явилась в країні нова влада, яка свого часу критикувала “папєрєдніків” за антинародні закони і доведення народу до стану виживання, критикувала одіозну Постанову Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. №845 “Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників”, яка всупереч Конституції піднялася в законодавчому полі вище діючих законів. Замість того, щоб відмінити цю постанову, як таку, що поставила жирний хрест на праві громадян керуватися ЗАКОНОМ у праві відстоювати свої законні права, внесла до неї певні зміни у квітні поточного року. Мало того,уже нинішня влада “народила” черговий законодавчий “шедевр” — Постанову №440 від 3 вересня 2014 р. “Про затвердження Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою”, яка має визначати механізм обліку виконавчих документів та судових рішень, передбачених пунктом 3 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень”, інвентаризації та погашення заборгованості за ними. Було б, можливо, й логічно провести згадану “інвентаризацію” заборгованості держави за рішеннями судів і почати хоча б частинами виплачувати людям те, чого вони добилися через суди. Але як можна назвати чергове рішення уряду стосовно випуску в життя цієї постанови “народним”, коли в бюджеті на поточний, 2014 рік, на ці виплати закладена сума, яка вдвічі менша навіть від закладеної суми “папєрєдніками” і зрозуміло, що виплат за рішеннями судів людям доведеться ще чекати роками. Так ні — видали чергову постанову; влада, мовляв, нарешті повернулася обличчям до людей. Результат “повернення обличчям до народу” ми вже не один тиждень можемо спостерігати під стінами будівлі суду. Що тепер шукають у судових кабінетах люди, ми спробували з’ясувати.
У кабінеті міського голови в понеділок, 10 листопада, зібрались журналісти, головний державний виконавець відділу виконавчої служби в м.Каневі Світлана Орєхова, начальник Управління пенсійного фонду в м.Каневі і Канівському районі Володимир Плисюк, міський голова Ігор Ренькас.
Перше питання до представника виконавчої служби:
— З чиєї подачі чи з якої причини створено цей ажіотаж, чому ось уже кілька тижнів біля приміщення суду стоїть натовп людей?
— Вийшла постанова уряду “Про затвердження Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою”. Згідно з цією постановою мають виплачуватися кошти, які заборгував пенсійний фонд “дітям війни” і “чорнобильцям”. Перед цим, згідно з постановою, за рішеннями суду, які були видані до січня 2013 року, складається реєстр на виплату заборгованості. Люди повинні звертатися з заявою і виконавчим листом до Управління виконавчої служби в м.Чаркаси, бульвар Шевченка,185. У кого немає виконавчого листа, той бере рішення суду з “мокрою” печаткою про те, що судове рішення набрало чинності і відправляють рекомендованим листом на згадану вище адресу. Хто отримував виконавчий лист і віддав його до пенсійного фонду, можуть його там забрати і відправити в Управління виконавчої служби в м.Черкаси. Чому люди, які мають на руках оригінал виконавчого листа, ідуть зараз до суду? Бо їм хтось так сказав. Якщо у людей є рішення суду з відміткою про те, що це рішення набрало законної сили, або є оригінал виконавчого листа — їм не потрібно йти зараз до суду.
Начальник Управління пенсійного фонду в Каневі і Канівському районі:
— До нас звертаються люди — ми їм видаємо виконавчі листи. Зараз пенсійний фонд з цього питання щодня приймає 150-200 чоловік, звертаються за виконавчими листами. Якщо згідно з цією постановою планується створення реєстру, я не розумію, чому для його створення не звернутися до нас і взяти у нас для цього базу даних, у нас для цього все є. Я не розумію, для чого потрібно було створювати цей ажіотаж. Хтось людям сказав, що почалися виплати... Але таких виплат немає і коли вони будуть, ще не відомо. Зараз дійшло до того,що на цьому дехто наживається — продають по 15 гривень бланки заяви, а деякі адвокати беруть з людей по 200-250 гривень, щоб їх заповнити, хоча зразки заповнення є у нас, в пенсійному фонді, і в виконавчій службі.
Я попросив прокоментувати цю ситуацію голову Канівського міськрайонного суду Валерія Литвина.
“Велика кількість звернень громадян міста і району до суду викликана тим, що у вересні вийшла Постанова Кабінету Міністрів №440 “Про затвердження Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою”, — розповідає Валерій Миколайович. — Згідно з цією постановою, громадяни вносяться до реєстру судових рішень, які гарантовані державою, але не виконані. А для цього їм потрібно звернутися до суду, щоб отримати в суді належним чином завірену копію постанови суду, тобто постанова суду повинна бути завірена “мокрою” печаткою.
Хочу зазначити, що в період 2010-2012 років суд розглянув значну кількість зазначених адміністративних позовів — більше 20 тисяч. По всіх судових рішеннях уже виписані виконавчі листи, які перебувають на виконанні.
Робота суду організовується відповідно до інструкції діловодства, згідно з якою ми видаємо рішення після того, як буде проведена оплата судових витрат за видачу рішення суду. Тому механізм такий: люди спочатку отримують у нас рахунки, потім повинні здійснити оплату, звернувшись до установи банку. Оплата чисто символічна — 1 гривня за 1 аркуш, на якому є текст судового рішення. Здійснивши оплату в банку, людям потрібно знову прийти до суду, надати квитанцію про згадану оплату і отримати судове рішення.
Зрозуміло, що за один день видати таку кількість судових рішень ми не можемо. За день ми обслуговуємо 300-400 громадян, які отримують ці судові рішення.
Я вважаю, що цей ажіотаж з видачі судових рішень створено штучно. Адже в згаданій постанові не зазначений термін її дії, тобто можна звертатися до суду і в листопаді, і в грудні... Рішення суду можна отримати в будь-який час.
Ще хотів би звернути увагу громадян, що пунктами 19 і 20 згаданої постанови зазначено, що “бюджетні асигнування на погашення заборгованості визначаються законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Погашення заборгованості здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань...”. Тобто, як будуть в бюджеті кошти, я так розумію, то й будуть і відповідні виплати”.
— Коли в 2010-2012 роках виносились судові рішення, тоді багато позивачів уже отримали виконавчі листи і рішення суду з відміткою про набрання чинності рішення суду. Таким людям, які вже отримували ці документи, потрібно зараз звертатися до суду?
— Я вважаю, що таким людям гострої потреби звертатися до суду немає. Тому, що ці люди вже отримали виконавчі листи і ці листи перебувають у виконавчому провадженні в органах Державної виконавчої служби. Рано чи пізно, згідно зі згаданою постановою, людям потрібно буде звернутися до суду для того, щоб вони були включені до державного реєстру рішень, які не виконані. Але такої гострої потреби немає, щоб люди отримували ці документи зараз і думали про те, що після внесення їх до реєстру швидше виконуватиметься судове рішення. Адже, як зазначено в цій постанові, виплата проводитиметься лише в межах бюджетних асигнувань.
P.S. Від редакції. В минулому році Законом про Держбюджет на 2013 рік на забезпечення виконання судових рішень, що гарантовані державою, було передбачено 153,9 мільйона гривень.
На 2014 рік Держбюджетом передбачено вдвічі менше — 76,9 мільйона гривень.
Заборгованість же держави з виконання судових рішень складає близько 12 мільярдів (!!!) гривень.
Звідси можна зробити висновок, як держава збирається виконувати нею ж прийняті закони. Тим більше, коли в країні йде неоголошена війна...
Валерій РЕВА, газета ВІКА №46, листопад 2014
P.S. Думка адвоката Олега КУЧЕРЯВОГО щодо нової постанови уряду – у газеті ВІКА №46.
|