Про Канів турбується… грек, що керує профспілками України.
Під час минулотижневого візиту Віктора Януковича до Канева Шевченківському національному заповіднику урочисто передали готель "Тарасова гора", збудований… 1961 року, до приїзду Микити Хрущова. Для акту передачі Януковичу не потрібно було, як Хрущову, грюкати черевиком по трибуні – це було "актом доброї волі"
Василь Хара залишив автограф спочатку в грудні 2009 року в книзі відвідувачів Шевченківського заповідника, а вже у березні 2010-го – автограф на документі про передачу заповіднику готелю... На документі, що засвідчує передачу готелю заповідникові – печатка Федерації профспілок України (ФПУ) та підпис її голови, Василя Хари. Вся сіль у тому, що готель досі належав одному з найбільших підприємств ФПУ, ЗАТ "Укрпрофтур". Грек за національністю й уродженець українського Донбасу, Василь Хара не тільки щиро любить творчість Тараса Шевченка, але й належить до Партії регіонів і входить від неї до Верховної Ради. Очевидно, саме в цьому і секрет такої "своєчасності" підписання постанови про подарунок – 4 березня, всього за кілька днів до візиту в Канів Януковича. Зрозумілою тепер стала і попередня поява Хари в Каневі, зокрема на Тарасовій горі, перед самим Новим роком.
– У будь-якому разі, "цей подарунок – давно очікуваний для Національного заповідника, – говорить тепер уже колишній його гендиректор Мар’ян Піняк. – Нам давно муляла проблема відсутності власного житла, де можна було б селити гостей заповідника. Тут люблять проводити пленери українські художники, а селитися у найближчому від Тарасової гори приватному готелі грошей не в кожного вистачить, бо художники – люди небагаті… Окремою історією стала поломка автобуса з екскурсією дітлахів із неблизького до Канева міста – поселити їх на ніч у гуртожитки довелося просити у директорів двох училищ… А переданий нині готель – хоч і старий, фактично без каналізації, з нікудишнім водо- й електропостачанням, але за умови вкладення у нього коштів ще може послужити. Є сучасні технології, які дозволяють оновити цю будівлю каркасного типу. Займатися цим доведеться однозначно, бо коли його здавали в експлуатацію, то планували, що триватиме вона не більше 50 років. Нині готелю вже 48…
Цікава історія спорудження готелю "Тарасова гора". Керувала групою архітекторів, які проектували споруду, знаменита Наталя Чмутіна, авторка проектів готелю "Турист" в Черкасах, кількох готелів і ресторанів на Хрещатику в Києві та будівлі Верховної Ради України, яку й зводила наприкінці 1930-х років і відбудовувала після Великої Вітчизняної війни. 1961 року готель "Тарасова гора" у Каневі звели усього за три місяці, розраховуючи на те, що, відвідавши могилу Кобзаря у день 100-річчя з дня смерті поета, генсек Хрущов залишиться ночувати в новенькому готелі. Та він приїхав до Канева лише через три роки, до готелю тільки заглянув на мить, а відпочивати вирушив на дніпровський острів поблизу Канева…
Журналісти "Прес-Центру" зазирнули до свіжоподарованого готелю через два дні після візиту на Тарасову гору нового українського Президента. Зовні "подарунок" ще нічого, хіба що іржаві російськомовні таблички часів Хрущова не радують. Всередині… Якщо коротко, номери не тягнуть не те що на стандартні сучасні 3-5 зірок, а вже навіть і на одну, червону – радянську, під якою готель колись звели. Та головне, що навіть такий стан будівлі не затьмарює оптимістичного настрою керівництва обдарованого заповідника. "Років з десять тому готель арендували росіяни – Норильський мідно-нікелевий комбінат, – розповідає Мар’ян Піняк. – Тоді трапився курйозно-сумний випадок: на Тарасовій могилі делегація прочан молилася Богові, а з боку готелю раптом заревіла шалена музика хард-року і залунав п’яний галас… Тепер такого більше не буде – єдина частина гори, яка не належала заповідникові, увійшла в його межі. Священна Тарасова гора стала одним цілим…"
У профспілкового лідера країни Василя Хари на черзі – нові ідеї щодо Канева. Закоханий в Україну грек вважає ганьбою те, що Тарасову гору не включено до списку об’єктів, які мають показати іноземним гостям "Євро-2012". Він нагадує, що навіть у радянські часи Олімпіади-80 музей Шевченка був одним із перших у подібному переліку. А ще Хара пропонує повернути дню народження Тараса Шевченка статус державного свята – так, як це було в часи існування Української Народної Республіки
www.pres-centr.ck.ua |