Українські політики першого ешелону закохані в ритуали. Якщо осяяти себе хресним знаменням, то так, щоб лоб гудів, як церковний дзвін. Якщо говорити про рідну Україну, то говорити так, щоб Ненька червоніла, як засватана. Один з найулюбленіших ритуалів – з обличчям поціновувача мистецтва, живопису й літератури на чергову річницю від дня народження (смерті, перепоховання) Шевченка стояти біля його могили та просторікувати про трагічну доля Кобзаря та невмирущість його творчості. Учора два президенти – діючий та колишній – провели шевченківський сеанс на території Черкащини. Чеховознавець та бєбєлєвєд Віктор Федорович вперше побував на Тарасовій горі в Каневі у ролі Президента України. Щойно відставлений з Банкової Віктор Андрійович любив Шевченка в Моринцях. А діючий губернатор області Черевко, як той Фігаро, гасав туди-сюди, сюди-туди… Канів. Віктор Федорович.
На Тарасову гору Янукович прибув секунда в секунду. Виконавши обов’язкову частину – квіти, віночки, гімн, не став імпровізувати біля мікрофону. Шевченкова промова Януковича, від першого до останнього слова, була прочитана з папірчика. І якщо монарша хода, вольовий погляд та міцне рукостискання у виконання Віктора Федоровича змушують трепетати підлеглих вже зараз, то над виконанням простої вправи «виразне читання тексту» йому слід ще чимало попрацювати.
Спочатку Віктор Федорович назвав Шевченка «неповторним планетарним явищем» (браво, спічрайтере! А чому далі не було порівнянь з великим андронним колайдером?).
Промовець часто робив великі паузи, неправильно ставив наголоси, подекуди просто пропускав слова.
«… Тарас Шевченко підніс українську літературну мову до рівня найрозвиненіших мов світу, і своєю творчістю, що зросла з народного (велика пауза)… кореня, демократизував європейську і світову літературу».
Гірше «пішло» у Президента із прізвищами. Явно побоюючись бовкнути зайвого, Віктор Федорович перед черговим прізвищем робив паузи, уважно зазираючи у папірчик:
«Творець унікального шевченківського стилю в малярстві, він задовго перед (пауза)… Сезаном і (пауза)… Гогеном висловив право художника на розкріпачення мистецького «Я».<
Надалі Президент вирішив, що можна обійтися взагалі без прізвищ:
«Найталановитіший, найблагорозумніший серед людей, абсолютно геніальний поет» - так сказав про Шевченка Іван Бунін, для якого кожне сходження на Чернечу гору було потребою душі і піднесенням до духовної вежі Тараса. «Він найбільш народний поет з усіх великих поетів світу», - через півстоліття скаже великий польський славіст (ХТО САМЕ?!), а німецький віртуоз літературного перекладу ( ХТО?!) визнає: «Тарас Шевченко не має собі рівних у світовій літературі».
Натхненний подоланою промовою, Янукович попрямував у напіввідреставрований музей. Там він вручив 11-ти митцям Національну премію імені Тараса Шевченка.
За кілька днів до цього в Україні стало відомо, що Президент урізав Шевченківську премію з 170-ти тисяч – до 130-ти, хоча комітет з призначення премії просив збільшити її до 200-т тисяч гривень.
Видатний тлумач новацій Віктора Федоровича Ганна Герман натякнула митцям, що треба бути скромнішими:
– Щоб викупити Шевченка з кріпацтва російська інтелігенція зібрала 2,5 тисяч рублів. Сьогодні премія становить 130 тисяч – це великі гроші як на кризовий час. Ми вважаємо, що в такий складний час, коли люди ледве зводять кінці з кінцями – залазити у борги, щоб виплатити премії – це не правильно і не по-державницьки. Шевченко скромно жив…жив у потребі. Я вважаю, що 130 тисяч гривень премії на нинішній час - це нормальна сума. І буде країна жити краще – будуть збільшуватися суми, а поки що люди живуть погано.
Традиційно Шевченківську премію вручають в Національній опері. Багато митців побоювалися, як же все вийде, адже музей не добудований. Проте обійшлося без ексцесів. Стінку позаду трибуни Президента прикрасили здоровецьким портретом Шевченка, а вгорі навішали освітлювальної апаратури. З експонатів –кілька портретів Кобзаря на колонах.
Перед лауреатами Янукович знову виголосив промову про роль Шевченка, вражаючи присутніх глибиною образів та віртуозністю метафоричних фігур:
«З імені і творчості Тараса Шевченка почався невідворотний національний ренесанс українського народу. Його поезія – геніальна і природна, як правда – з глибин національного ґрунту сягає усіх континентів, бо вона – вселюдська. Тарас Шевченко – мислитель і пророк, який випереджував свій час на сотню літ. Приклад найвищого злету духу, що вільно ширяв над темрявою дійсності, віри в істину як божий промисел…»
Отримуючи премії з рук Президента, митці дякували батькам та родичам, вчителям та Президентові, читали вірші. Запам’яталася промова Оксани Пахльовської. Щоправда, її прочитала заступник голови комітету з національної премії імені Тараса Шевченка Марія Матіос, оскільки сама Пахльовська нині за кордоном.
«Україна вкотре знаходиться в облозі – в облозі риторики, імітації, обману, в облозі фальшивої любові до України і реальної ненависті. Основна цьому причина – Україна перебуває в центрі протистояння Росії та Європи».
Письменниця дорікнула чинним політикам промовистими цитатами з Шевченка:
«У День народження великого поета України, поета, якого Російська держава боялася так, що заборонила йому не лише писати але й малювати, ми насамперед маємо почути його слово ... Поет сьогодні з нами, але нещадне його бачення сьогоднішнього суспільства: оглухли, не чують, кайданами міняються. Презирливий його погляд на український політикум: раби, підніжки, грязь Москви…».
Як не парадоксально, але за кілька хвилин після цього Янукович заявив, що 200-річчя з Дня народження Шевченка у 2014 році Україна святкуватиме разом з Росією. За його словами, ряд заходів передбачає участь президента Медведєва.
Янукович заявив, що таки доремонтує музей на Тарасовій горі. І не тільки приміщення, «але й всю садибу», щоб музей набув світового значення, адже «Шевченко належить всьому світу».
Під оплески присутніх Президент заявив, що українська мова залишиться єдиною державною.
Явно задоволений собою та всім, що відбулося, Віктор Федорович вирушив до Києва.
Музей Шевченка. Довгобуд по "золотопідковному"
Претендент Д.
Янукович піднімається до Шевченка
Віктор Федорович про "неповторне планетарне явище"
Ч: "Ми чужі на цьому святі, Володимире..."
Співак Гришко: "для митця важливо відчувати коньюктуру"
Вручення премій
Слово Президента знайшло відгук у серцях молодих поетів Черкащини Оксана Вареник фото автора
Джерело: "Провінція" |