«Правовою основою мобілізаційної підготовки та мобілізації є Конституція України, Закон України «Про оборону України», Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», інші закони України та видані в їх розвиток підзаконні нормативно-правові акти.
Згідно статті 24 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» початком проходження військової служби вважається день відправлення у військову частину з районного (міського) військового комісаріату - для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.
Посадові особи, винні в порушенні законів України та інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації, а також громадяни за невиконання своїх обов'язків щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації несуть відповідальність згідно із законом.
Статтею 336 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за ухилення від призову за мобілізацією та встановлено покарання у виді позбавлення волі на строк від двох до п'яти років.
На даний час військовою прокуратурою Черкаського гарнізону проводяться перевірки додержання вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», під час яких встановлено ряд громадян, які ухиляються від призову за мобілізацією та вирішується питання про притягнення їх до кримінальної відповідальності.
У зв’язку із проведенням у державі мобілізаційних заходів питанням додержання стану законності у цій сфері постійно приділяється посилена увага.
У разі отримання інформації про порушення закону військовою прокуратурою Черкаського гарнізону невідкладно у межах повноважень вживаються заходи для їх перевірки і у разі підтвердження у кожному випадку надаватиметься правова оцінка та вирішуватиметься питання про відповідальність винних осіб». |