Держкомісія України з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій розробила план дій із запобігання паводкам у 2010 році. План містить перелік заходів, які в певні терміни повинні провести міністерства і відомства для запобігання повеням та іншим надзвичайним ситуаціям, пов’язаним з пропуском льодоходу в 2010 році. На боротьбу із повінню та підготовку до пропуску льодоходу Кабінет міністрів виділив Держкомітету з водного господарства 30 млн. грн. У МНС вважають, що основних паводків у результаті сніготанення в Україні варто чекати в другій декаді квітня. За словами начальника Черкаського обласного виробничого управління меліорації і водного господарства Сергія Пазинича, на території Канівщини знаходяться Канівське та Кременчуцьке водосховища, протікає річка Рось, тому підтоплення в районі може бути значним. За підрахунками під час піку паводку через греблю Канівської ГЕС може проходити близько 18 000 куб. м води за секунду, в той час улітку цей показник становить усього 500 куб. м/с. Обласним управлінням водного господарства розроблено карти можливого затоплення території. Найбільших збитків зазнають населені пункти і території, що знаходяться відразу нижче Канівської ГЕС. До екологічного лиха може призвести затоплення очисних споруд та полів фільтрації у с.Пекарі, постраждати можуть населені пункти, що знаходяться нижче за течією Дніпра, у т.ч. м.Черкаси. С.Пазинич наголосив, що вже зараз треба вживати упереджувальних заходів, аби уникнути катастрофи. Нагадав він також і про загрозу, яка існує з боку ставків та озер району, більшість з яких знаходяться у безгосподарському стані. Особливо має насторожити стан гребель, біля яких на час паводку потрібно постійно чергувати, аби завчасно попередити людей про наближення води. С.Пазинич запевнив, що його відомство обов’язково буде надавати методичну допомогу у будь-яких питаннях, що стосуються підготовки до повені і під час неї.
У четвер, 18 лютого ц.р., відбулося чергове засідання комісії з надзвичайних ситуацій для попередження наслідків весняної повені у Каневі. Головними питаннями засідання були визначення першочергових заходів, що їх необхідно провести для зменшення наслідків паводку, залучення технічних та людських ресурсів підприємств міста для боротьби зі снігом та водою, а також розподіл обов’язків між комунальними службами та рівень підготовки кожного підприємства до паводку.
Канівський міський голова Василь Коломієць, вказуючи на можливу загрозу паводку, зазначив, що на території Канева, за підрахунками обласного центру з Гідрометеорології, знаходиться велика кількість снігу (близько 8,5 млн. куб. м снігу або 800-1200 куб.м води/га) і, у зв’язку з особливостями рельєфу, можливе сильне затоплення окремих районів міста. До зони ризику належать вулиці Новоселиця, Героїв Бронепоїзда, Підстінок, Малика, Набережна, Правди, район будинку по вулиці Леніна, 57, частина вулиці Шевченка, район гуртожитку Канівського училища культури і мистецтв та інші райони міста.
За інформацією міського голови, на протипаводкові заходи бюджетною комісією міста виділено 30 тис. грн. Ще 10-20 тис. грн. є у резерві на випадок, якщо знадобиться вжити додаткових заходів.
Однак левова частка цих коштів, за словами В.Коломійця, буде витрачена на придбання пального для снігоочисної та водовідкачувальної техніки. Усю техніку, яка може бути надана приватними та комунальними підприємствами міста для очищення території від снігу та відкачування талих вод, на думку мера, треба взяти на облік і у разі необхідності залучати до справи.
В.Коломієць наголосив, що для жителів проблемних районів міста, можливо, єдиним способом хоч якось вберегтися від повені – це застрахувати своє майно. Звернувся він з такою пропозицією і до страхових компаній, що працюють у місті, аби ті активізували свою роботи для залучення населення до добровільного страхування.
Існує велика ймовірність тимчасового відселення людей із підтоплених територій. На такий випадок у готелі «Славутич» буде виділено до 100 місць для заселення. До 50 потерпілих буде забезпечено речами першої необхідності: одягом, продуктами, постільною білизною.
У разі відселення людей, на підтопленій території можливий ріст злочиності, зокрема, мародерства. Велику відповідальність покладає міський голова на органи внутрішніх справ, які повинні забезпечити правопорядок і недоторканність майна жителів Канева. Для попередження поширення інфекційних хвороб, у зв’язку з потраплянням талих вод у поверхневі шари грунтових вод, санепідстанцією міста буде проведено дезінфекцію колодязів. Для забезпечення належного рівня медичного обслуговування при Канівській ЦРЛ створено дві мобільні бригади.
Канівська ГЕС працює у штатному режимі. Про це повідомив начальник технічного відділу ГЕС В’ячеслав Синенко. Він запевнив, що навіть у випадку найсильнішої повені гребля цілком впорається з тим об’ємом води, який надходитиме до Канівського водосховища під час паводку. За словами В.Синенка, максимальна пропускна здатність Канівської ГЕС становить 25 000 куб. м води за секунду, що значно перевищує прогнозовані показники об’ємів води цьогорічної повені. Для наочності варто зазначити, що Канівська ГЕС може пропустити такі об’єми води, які утворюються під час найбільших паводків, що трапляються раз на 100 років. Крім того, завдяки роботі ГЕС можливо вдасться трохи згладити масштаби повені і розтягти її пік у часі, що зменшить негативні наслідки на затоплюваних територіях. Канівська ГЕС належить до компанії ВАТ «Укргідроенерго» і її робота регламентується рішеннями міжвідомчої комісії, яка й буде вирішувати, в якому режимі працюватиме ГЕС під час паводку.
За словами начальника Канівської метеостанції Лариси Коваленко, справді, у Каневі передбачається виражене водопілля, найбільше за останні роки. Кількість снігу перевищує нормові показники в 4 рази. Починаючи з 3 березня ц.р. встановиться позитивна температура повітря, що сприятиме активному таненню снігу. Товщина промерзання грунту по місту становить близько 11 см, хоча за деякими даними вона не перевищує 5 см. Це дає змогу сподіватися на те, що більшість талої води все ж піде в землю.
Джерело: "Дніпрова зірка" |