Рекордна кількість снігу на Черкащині змусила обласне керівництво бити на сполох через можливе підтоплення деяких районів області. Проблема весняного паводку особливо актуальна для Лисянського, Звенигородського, Канівського та Чорнобаївського районів. – Наразі ситуація під контролем. У всіх районах створено спеціальні комісії, проводяться виїзні наради, – запевняє начальник Головного управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Черкаської ОДА Олександр Криворучко. – Підтоплення, звичайно, можливе, проте ситуація не критична. Зараз проводиться заготовка мішків з піском, щоб у разі підтоплення була змога вберегти будинки від води. За станом гідроспоруд ведеться спостереження, біля них підрізається лід, щоб вода не накопичувалась і дійсно не наробила лиха. Канівська ГЕС паводку "не боїться"
На Канівщині стурбовані, що цьогорічні опади можуть спричинити паводок, ще сильніший, ніж у 1979 році. Тоді довелося евакуювати жителів Межиріча Канівського району, Канівська ГЕС перепускала рекордну кількість води – близько 10 тисяч кубічних метрів за секунду.
Директор Канівської ГЕС Іван Синенко стверджує, що підприємство готове прийняти велику весняну воду.
– Не факт, що буде сильний паводок через великі сніги, – коментує Іван Васильович. – У 1985 році були великі сніги, але паводку не було, тому що сніг танув поступово.
Як повідомив начальник відділу з питань надзвичайних ситуацій РДА Степан Хруленко, на Канівщині є кілька небезпечних місць, на які звертається особлива увага. По-перше, це міст через річку Рось у Межирічі. Цей міст наразі на обслуговуванні у Канівського райавтодору. Між цією організацією і обласним управлінням МНС укладено угоду, згідно з якою при необхідності загін МНС-ників виконає підривні роботи, якщо утвориться льодовий затор. Наразі працівники райавтодору розчищають кущі і зарості поблизу Росі. Ще одна проблема – міст у Михайлівці. Прохід під мостом тут 1-2 метри, що також таїть небезпеку під час льодоходу. При потребі і тут працюватиме загін підривників.
На Чорнобаївщині функціонують 45 ставків і водосховищ, які оснащені водорегулюючими гідротехнічними спорудами. З метою своєчасного вжиття заходів щодо захисту населення і території району від льодоходу, повені й паводків проводиться постійний нагляд за станом гідротехнічних споруд, перевірка підіймальних пристроїв та затворів; відновлюються аварійні запаси каміння, щебеню, піску, цементу.
Ще до настання весняної відлиги деякі жителі села Зам’ятниця на Чигиринщині вимушені відкачувати воду зі своїх погребів. Із потеплінням внаслідок підйому рівня води на річці Тясмин та на ставках існує загроза підтоплень будинків, городів та сільгоспугідь у селах Галаганівка, Стецівка, Трушівці, Красносілля, Суботів, Вершаці, а також в районному центрі, попереджають рятувальники.
Готуються до підтоплення і в Черкасах
– Наразі визначено шість місць куди звозять сніг із територій міста, яким загрожує підтоплення, – коментує заступник мера Черкас Андрій Дзюба. – Наприклад, частину снігу звозять на територію піщаного кар’єру на Митниці. Аби встигнути до відлиги вивезти сніг із зон можливого підтоплення, спецтехніка працює цілодобово.
Весняна повінь "Софіївці" не загрожує
Навесні 1980 року повінь за одну ніч практично зруйнувала центральну частину знаменитого уманського парку. Тоді, прорвавши дамбу Красноставського ставу, потужний потік із суміші води, мулу, льоду пронісся по "Софіївці", буквально змітаючи на своєму шляху альтанки, містки, руйнуючи алеї, знищуючи дерева і кущі. В центральній частині парку висота потоку сягала 5-6 метрів.
Сьогодні ж проблеми "Софіївки" абсолютно протилежні, пояснює директор парку Іван Косенко. У водоймах катастрофічно не вистачає води.
Красноставський став – головне джерело води для парку – впродовж останніх років має низький рівень води. Внаслідок цього практично не працював Великий водоспад та фонтан "Змія". Вода в ставках застоювалась і цвіла. Щоб виправити ситуацію, торік було створено систему зворотного водопостачання. Наразі у Красноставському ставку не вистачає півтора метра води, щоб його заповнити.
Джерело: "Прес-Центр" |