Замок у Каневі: русько-литовська броня українського кордону
Канів споконвіку був місцем збору княжих дружин русичів для походів у Степ, щоб приборкувати кочівників.
Київські князі з мечем у руці ставали в тих битвах пліч-о-пліч з простими воїнами – у горезвісній битві на Калці 1223 року саме так геройськи поліг київський князь Святослав. А вже 1240 року Канів горів, підпалений ордою Батия. На довгий час місто стало резиденцією ханських збирачів данини – баскаків…
Ліпший час для Канева настав у часи русько-литовської держави. 1394 року місто стає власністю князя Скиргайла Ольгердовича. Саме при ньому постає величний і неприступний Канівський замок, якому судилося бути твердинею, що стримуватиме татарсько-турецькі набіги протягом кількох століть.
Замок був поряд із сучасною площею Леніна – саме сюди виходив підйомний міст на ланцюгах від головної Надбрамної вежі фортеці. Всього цих веж замок мав шість. Стіни складалися з городен (зроблених з дубових колод зрубів завширшки до 6 метрів кожен, заповнених у проміжках між колодами землею). Ззовні стіни були обмазані товстим шаром глини – для захисту від вогню. В баштах і на помостах городен були встановлені гармати і складені припаси каміння, смоли, колод для відбивання атак. Додатковим озброєнням слугували так званий "діл" (важка гармата), дві "дільці" (гармати з ядрами завбільшки з куряче яйце), три гаківниці, три серпантини і 20 аркебузів (важка ручна вогнепальна зброя – попередник мушкета). Всередині замку були дім старости, церква, "пушкарська хата", комори і пороховий погріб. Від замку були прориті таємні підземні ходи до Дніпра, озера Лимарки і кількох віддалених глухих ярів.
На жаль, замок був не тільки військовою фортецею, а й місцем, куди звозили зібрану з канівчан подать. З кожного двору брали по 7 грошів, а з пасічників – по 12. У рибалок відбирали третину улову, а у мисливців на бобрів – взагалі рівно половину здобичі. Так звана Вітольдова вежа в замку мала сумну славу – тут карали й тримали у підвалах панських боржників. Місце воїнської звитяги над ворогами, які намагалися захопити Канів, поступово перетворилося фактично на тюрму для боржників. Край існуванню замку поклали гайдамаки – 1768 року вони захопили твердиню, яка простояла майже 400 років. Смолоскип, кинутий гайдамакою до порохового погреба, висадив у повітря замок – цю вирву-яр за сучасною будівлею позавідомчої охорони канівчани добре знають. Де проходили стіни фортеці, теж можна зорієнтуватися по звивистій вулиці, яка й донині називається Підстінок…
За часів козаччини, у XVII столітті відомий турецький мандрівник Евлія Челебі у своїй "Книзі подорожей" так описував враження від відвідин Канева: " Це чудова, міцна фортеця. За її стінами п’ять церков з дзвонами, торговельні ряди, базари, сади. Правителем її є гетьман Дорошенко, підлеглий польському королеві. Всього війська у фортеці три тисячі козаків".
Підготував: Олександр БРАВАДА Джерело: "Прес-Центр"
Взагалі то 1223 рік не зовсім підходить до терміну "Споконвіку". Споконвіку роки едак чотирьохсоті-п ятисоті, у русичів було два місця збору: перше коло статуй язичницьких богів, а друге - це сама воєнна фортеця, що була збудована на річці "Рось". Сучасні ж тереторії канева тоді бути "Диким степом" де росичі (що жили в фортеці) зубрів ловили.
А за статтю +1.
О даа, это мы проходили)) оочень клево на эти темы (не конкретно про Канев, скорее про "те времена") повествовал Л.Н.Гумилев, к-рого я открыл благодаря г-ну басози)))))
Richard Machowiczпритензии не к васе, а к мише, ведь он писал "воєнна фортеця, що була збудована на річці "Рось"", а мне ну очень любопытно точное или приблизительное место фортеци.
www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій, оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом
Nikamrita 1. Хром Біотин Баланс з корицею:
Амріта використовує високоякісний Хром у формі піколінату хрому – це активний хром, який відрізняється швидкою засвоюваністю і позитивним впливом на організ.. [весь] Комплекс : Регуляція інсуліну і рівня цукру в крові [1]
WayBe ГИ ГИ :)) Читайте листа выд підарів:
Направляется уведомление о внесении в «Единый реестр доменных имен, указателей страниц сайтов в сети «Интернет» и сетевых адресов, позволяющи.. [весь] стихотворение о судьбе отечества [3]