Обговорити екологічні проблеми Канева та Канівського району зібралися 4 липня ц.р. у залі засідань Будинку рад учасники круглого столу, організованого активістами Канівської міської організації Всеукраїнської екологічної ліги. Протягом двох з половиною годин учасники говорили про унікальність природи Ка-нівського краю та небезпеку для екології, пов'язану із будівництвом та введенням в дію Канівської ГАЕС
На заході були присутні Канівський міський голова Ігор Ренькас, голова Канівської районної ради Дмитро Шелест, народний депутат України Леонід Даценко, представники ПАТ "Укргідроенерго", Канівського природного заповідника, осередків політичних партій і громадських організації Канева, екологи, краєзнавці.
На початку зустрічі Канів-ський міський голова Ігор Ренькас закликав учасників круглого столу до конструктивної розмови, зауваживши, що у нього особисто, як у міського очільника є багато запитань щодо будівництва Канівської ГАЕС.
Організатори заходу розповіли присутнім про ризики, що їх несе введення в дію Канів-ської ГАЕС, та наголосили на тому, що громада має право на доступ до інформації про усі небезпеки, пов'язані з будівництвом і діяльністю ГАЕС. Із свого боку представники ПАТ "Укргідроенерго" заявили, що на офіційному сайті компанії вже близько ро-ку розміщено висновок державної екологічної експертизи що-до впливу на навколишнє середовище Канівської гід-роакумулюючої електростанції та інші документи, передбачені чинним законодавством, і кожен охочий може ознайомитись із змістом цих документів. Головний інженер будівництва Канівської ГАЕС Володимир Галат визнав, що Канівська ГАЕС, як і будь-яке інше підприємство, впливатиме на екологію. Він запевнив присутніх, що усі ризики враховані при проектуванні та зведені до мінімуму.
Однак відповіді Володимира Галата не переконали противників будівництва гідро-електростанції. Голова Канів-ської міської організації Всеукраїнської екологічної ліги інженер-еколог В'ячеслав Приходько запитав представників "Укр-гідроенерго" про те, чи проводилися дослідження придонного мулу Канівського водосховища, чи враховують забудовники небезпеку зсувів та інші небезпеки. На що представники "Укргідроенерго" дали від-повідь, що всі необхідні дослідження проведені, а всі ризики вже враховані. Директор Ка-нівської ГЕС Василь Гринь розповів, що місце будівництва ГАЕС перенесено із земель, що мають археологічну цінність, на іншу територію, проведено дослідження грунтів, враховано небезпеку зсуву грунтів на місці, де планується спорудження верхньої чаші ГАЕС. Також, за словами Василя Гриня, в наш час на Канівській ГЕС вже діє автоматизована система стеження за гідроспорудами, аналогічну систему буде встановлено і в новозбудованій акумулюючій станції, що значно підвищить рівень безпеки цього об'єкта.
Екологи та інші учасники круглого столу, зокрема, депутат Канівміськради Володимир Коржов, екологи Микола Чорний і Микола Черняк, голова громадської організації «Фонд розвитку «Шевченків край» Яків Прогнімак, народний депутат Леонід Даценко, журналіст Дмитро Іванов, голова Канів-ської міської парторганізації ВО "Свобода" й інші висловили недовіру проведеним експертизам та запропонували провести додаткову, так звану громадську екологічну експертизу. Також учасники зібрання наголосили на необхідності створення громадської ради, яка б займалася вивченням ризиків, та на проведенні громадських слухань із цього питання, оскільки громада має знати, що ми отримаємо, якщо Канівська ГАЕС буде побудована.
У підсумку учасники зборів дійшли до спільного рішення: остаточне слово - будувати чи не будувати ГАЕС на Канівщині - повинна сказати громада після широкого обговорення, враховуючи розвиток Канева як духовного та туристичного центру України, зваживши усі можливі наслідки й ризики, що їх може принести діяльність ГАЕС.
Підготувала Юлія ТАШАНЬ
Джерело: Дніпрова зірка
|