У березні дітей у школах Канева і Канівського району припинили харчувати. Чому виникла проблема і як її вирішити?
Після революції у країні запанувала криза. І чомусь вона першою вдарила по дітях. Дітей, постраждалих від аварії на ЧАЕС, перестали годувати в школах Канева і Канівського району. Чому так склалося, і як відділ освіти та директори шкіл знаходять вихід із положення, дізнавалася наша кореспондентка.
У продуктовому магазині, що в Каневі по вул. Г. Дніпра, 47, школярі у середу зранку, 5 березня ц.р., масово купували чіпси та сухарики. На запитання "Чи годують вас у школі?" відповіли:
- Уже два дні не годують, а сьогодні повідомили, що, хто бажає, може платити з власної кишені за харчування по 9 грн за день.
У листі Міністерства соціальної політики України, який надійшов до міського та районного відділів освіти, вказано таке: "Міністерство соціальної політики з метою недопущення поширення негативних настроїв в суспільстві інформує, що у зв'язку з незавершенням процедури відкритих торгів на закупів-лю послуг з харчування дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, у навчальних закладах, розташованих на забруднених територіях, з 03.03.2014 р. харчування потерпілих дітей не відбуватиметься, орієнтована дата початку харчування - квітень 2014 року… Міністерство просить доручити структурним підрозділам облдержадміністрацій з питань освіти і науки та соціального захисту населення забезпечити і провести роз'яснювальну роботу з керівниками навчальних закладів та батьками дітей, в яких не буде здійснюватися харчування, та забезпечити своєчасну ви-плату компенсацій батькам потерпілих дітей". - Ми плануємо, що до квітня ситуація буде вирішена і харчування пов-ністю відновиться, - коментує ситуацію начальник Канівського міського відділу освіти Надія Голда. - Адже в нашому місті велика кількість дітей навчається у початкових класах і вони повинні бути обов'язково забезпечені гарячими обідами. Схема дій в такій ситуації не відпрацьована. Ми схиляємося до того, що батьки мають внести кошти за харчування дітей, а потім вони будуть відшкодовані.
Допіру в сімох селах Канів-ського району - Потапцях, Грищенцях, Литвинці, Таганчі, Яблуневі, Конончі, Хмільній - діти у школах харчувалися безкоштовно, адже вони також постраждали від катастрофи на Чорнобильській АЕС. Однак 3 березня ц.р. фінансування було призупинене.
- Директорів названих шкіл зібрали у вівторок, 4 березня ц.р., на оперативну нараду, - розповідає директор Литвинецької ЗОШ Любов Басиста. - Була присутня начальник управління соціального захисту населення Канівської РДА Алла Краєва, приватний під-приємець Надія Борисенко, яка досі годувала дітей, та начальник відділу освіти Наталія Чуприна. Батькам було запропоновано оплатити харчування за березень по 9 грн. на день (тобто 45 грн. на тиждень), а в квітні гроші обіцяють повернути. Із 90 дітей, які навчаються у нашій школі, згоду дали батьки 25. Зрозуміло, що для підприємця, який харчує дітей у нашій школі, ця сума є збитковою. Тому нині діти в школі не харчуються.
Про ситуацію, що склалася в Литвинці, нашому кореспонденту розповіла мама трьох ді-тей, литвинчанка Наталія Туз.
- Я маю трьох дітей. Двоє з них ходять до дитсадка, а старша донька Вікторія навчається в 6 класі. Не дивлячись на те, що маю опікувати трьох дітей, я погодилася б платити ці кошти, адже здоров'я дітей важливіше. І багато-дітна сім'я Слупських, які мають п’ятьох дітей, теж погоджувалася. Але не всі батьки змогли собі дозволити оплачувати таку суму. Тому нині харчування гарячими обідами у нашій школі не відбувається.
Вихід із ситуації знайшли у Потапцях. Як розповіла директор Потапцівського НВК Людмила Горденко, у селі відшукали спонсорські кошти від соці-альних угод з орендарями землі і продовжують харчувати ді-тей.
Директор Таганчанського НВК Сергій Гарбуз повідомив, що в їх навчальному закладі батьки вирішили відмовитися від харчування і забезпечать його самостійно.
У с.Хмільна у ці дні гарячі обіди отримують лише дошкільнята, учні початкових класів та діти, які користуються іншими пільгами, окрім чорнобильських. Батьки ж учнів середніх і старших класів також біль-шістю відмовилися від оплати за харчування.
Як повідомила начальник райвідділу освіти Наталія Чуприна, у Конончанській ЗОШ та Яблунівському НВК батьки погодилися харчувати дітей за власний кошт. За її словами, допіру в районі отримували гарячі обіди за чорнобильською пільгою 470 дітей. Після рішення батьків повноцінно будуть харчуватися близько 200.
Про ситуацію, що склалася у школах, ми також спілкувалися з підприємцем Надією Борисенко, яка забезпечує харчування дітей Канівського ра-йону з 2002 року. Із 2010 року її підприємство обслуговує і школи міста Канів. Як з'ясувалося, із минулого року почалися затримки із фінансуванням. Кошти заборговувалися протягом 4-5 місяців. Нині криза триває і харчування за січень ще не оплачене.
- У вартість харчування входить і набір продуктів, і енергоносії, і оренда приміщення, і заробітні плати кухарям, бухгалтеру та іншим працівникам штату та різноманітні податки, - говорить Н. Борисенко. - Сума чимала, тому коштів на те, аби закупити продукти і харчувати дітей авансом, просто не вистачить.
На запитання про те, як бути батькам, у яких в сім'ї виховується декілька дітей і сума на тиждень може видатися непосильною, Надія Борисенко відповіла:
- Ми можемо в індивідуальному порядку харчувати в борг тих дітей, батьки яких гарантуватимуть повернення грошей. Наразі меню вже погоджене. Діти, батьки яких погодилися заплатити, харчуються. Ми терміново вирішуємо питання про створення у школах буфетів.
Ілона БУЦ
************
Коментар начальника управління соціального захисту населення Канівської РДА Алли Краєвої:
- Ситуація, що склалася, є результатом того, що в районі вчасно не був проведений тендер на послуги харчування дітей і не був визначений переможець. Постанова Кабміну передбачає компенсацію за харчування. Незалежно від того, чи погодяться батьки харчувати своїх дітей у березні за власний рахунок гарячими шкільними обідами, чи будуть давати їм їжу з дому, кошти за харчування їм будуть повернуті. У середньому ця сума становитиме 180-190 грн. на місяць в залежності від віку дитини. За законом, кошти компенсуються у наступному місяці, тому виплати за березень батьки зможуть отримати у квітні.
Джерело: "Дніпрова зірка" |