1 січня Свята ПравоСлавна Церква вшановує пам'ять Преподобного Іллі Муромця, Печерського, в Ближніх печерах(Луаврських) (бл. 1188).
Преподобний чудотворець Печерський ніс подвиг Чернецтва в другій половині XII ст та мав луврське прізвисько Чоботок. Коли до Печер забрели зальотні вурдалаки "патрусіть з манахав залатішка" не дивлячись на малий зріст та поважний вік ІЛЬКО зняв чобота та відґамселив тітушок так, що вони втратили всілякі зацікавленості в подальшому перебуванні на территоррії Монастирря - обходили десятими дорогами та порівнювали, що в Шаоліні їх приймали любязніше.
так він і став для Монахів "Чоботком"
Про походження одного з найвідоміших давньоруських Богатирів Іллю Моромця існує багато точок зору. Є думка, що він із села Моровська, що на Чернігівщині, згаданого в літописі під 1139 роком, і народився в 1148 році. На це вказують відомості, що датуються XVI століттям, де Ілля згаданий як Моровлін. Однак більшість дослідників вважають, що він втілився у селі Карачарово, що на ріці Ока під містом Муромом у 1143 році . Але Муромським князівством тривалий час управляли чернігівські князі та їхні нащадки, тому в будь-якому випадку на Чернігово-Сіверській землі його здавна вважають своїм..
В одній з книг Києво-Печерської Лаври 1638 року сказано також, що представився він за 450 літ до її видання, тобто біля 1188 року. Тут у Лаврі в Ближніх печерах і знайшли останній притулок Мощі Святого. З дитинства і до 33 років Ілля був паралізований, а потім дивним чином отримав Зцілення від трьох Старців - Волхвів, які передбачили, що «Смерть йому на бою не писана».
Полюбився Ілля Муромець народу за просте селянське походження, подвиги, за боротьбу з ворогом, що не бажав Єдності Святої Русі. У популярній билині “Илія Муромець та Соловій-разбійник” розповідається, як на шляху до Києва переміг він “силушку”, яка осадила Чернігів, та якої було “чорным-черно” і запрошувався жителями в місто воєводою.
Ілля багато років перебував у Дружині київського князя Володимира Мономаха - був «перший Богатир у Києві», який не знав поразок. Він прославився численними військовими подвигами і небаченою Силою, яку використовував не тільки для боротьби з ворогами Вітчизни, а й для захисту людей і відновлення Справедливості.
Незадовго до смерті богатир прийняв монашество в Києво-Печерській Лаврі, але продовжував боротися і загинув від смертельної рани, отриманої від удару половецького списа або меча в серце під час чергової навали ордків. У літописних джерелах вказано, що сталося це в 1203 році. Мощі інока нині спочивають у Ближніх печерах Києво-Печерської Лаври в гробниці зі специфічною старовірсько складеною двоперстовою дісницею на грудях.
Природнім чином від посту та молитов Богатир так і зберігся навскріз віків і перебудов своїм чистим тілом для згадки та вишколу вдячним нащадкам.
Його правиця оголена для огляду вражає експерта безпристрастного та неупередженого й багато резонує вражень. Чи то він хрестився в хвилину крайню, чи мо" то два перста як меч на груди він поклав?..
До лику Святих Ілля Муровлець був зарахований в 1643 році в числі 69 подвижників Києво-Печерської лаври. В акафісті всім Печерським преподобним сказано: «Радуйся, Ілле, бо за подвиги стриманості й безстрашності ти в благодать зодягнувся».
До Преподобного Іллі Муровця, до його святих мощей у Києво-Печерську Лавру йдуть тисячі прочан з: УкРАЙїни, Росії та Білорусії, КозакСтану та Задунавія, Ївропи та Ґамерики - щоб попросити в угодника Божого Богатирського Духу і ЗдоровЛя на Увесь новий рік. |