Народився Кульчицький в 1640 р. у с. Кульчиці (Самбірський район Львівської обл.). З 1660 р. жив з козаками в Запорізькій Січі. Наприкінці 1660-х років потрапив в полон до турків, де ґрунтовно вивчив турецьку мову і культуру. Після звільнення з полону перебрався до Відня.
У вирішальний момент облоги Відня турками в 1683 р. Кульчицький, переодягнувшись в турецьку одежу, пройшов ворожі кордони і привів війська союзників на допомогу обложеному місту. У 1684 р. отримав титул почесного громадянина Відня. У нагороду попросив віддати йому захоплені у турків 300 мішків з кавовими зернами. Фактично Юрій Кульчицький став одним з перших невизнаних класиків реклами. Він особисто пропагував каву, розносячи її по вулицях міста в турецькому одязі, винайшов рогалик, який віденці з'їдали на знак помсти туркам, а в 1684 у Відні видав книгу своїх мемуарів, яка відразу стала бестселером в Європі.
13 серпня 1684 Кульчицький відкриває першу кав'ярню у Відні. Українець адаптував турецьку каву до європейського смаку, додавши в неї цукор і молоко та створивши знамениту «каву по-віденськи» — напій, що завоював всю Європу. Указом імператора Юрій Кульчицький був довічно звільнений від сплати податків.
Герой Відня і засновник першої в Європі мережі кав'ярень помер 20 лютого 1694. Похований з почестями на центральному кладовищі Відня біля собору св. Стефана. У 1862 році ім'ям Кульчицького названа одна з вулиць Відня, а в 1865 р. йому встановлено пам'ятник.
Українське відділення Європейської кавової асоціації (SCAE) висунуло ідею присвоїти Кульчицькому звання «Великого Українця». Координатор SCAE в Україні Сергій Ремінний сказав: «Кульчицький зіграв просто видатну роль в кавовій історії Європи, він українець, а пам'ятник йому поставили лише у Відні ...».
http://goodcoffee.org.ua/istorija-kavy/lyudyna-jaka-navchyla-yevropu-pyty-kavu/
У Львові відкрили пам'ятник Юрію-Францу Кульчицькому
|