24.10.2013 13:25
Упродовж кількох останніх місяців проїзд в автобусах сполучення Канів – Київ коливався від 40 до 62 гривень. Днями обіцяють зробити ціну стабільною – 44 гривні. Аби доїхати до Києва, у касі канівського автовокзалу треба було заплатити майже 62 гривні. Якщо ж вийти на найближчу міську зупинку, водій брав з пасажира 40–45 гривень. Приблизно така ж ситуація спостерігалася і на зворотному шляху.
За скаргами керівництва автовокзалу перевізнику заборонили брати пасажирів на міських зупинках. Той же знайшов вихід і в цій ситуації – іншим автобусом вивозив пасажирів за місто, і вже там, без пильного ока працівників автовокзалу, бажаючі їхати до столиці сідали у київський автобус. Пасажирам такі пасажі не подобалися. Невдоволення зростало і через подорожчання квитків, і через незручності при посадці в автобус.
Перевізник, сам створивши цю ситуацію, почав шукав способи змінити її, і, схоже, знайшов. Проте тут не обійшлося без втручання голови облдержадміністрації Сергія Тулуба. Саме він запропонував компромісний варіант – ПП "Канівавтотранс" знижує ціну за 1 пасажиро–кілометр з 34 копійок до 29, натомість їм виділяють частину приміщення КП "Авто–Ріка" для облаштування своєї каси. Це робиться, як зауважує керівництво "Канівавтотранс", в рамках соціальних ініціатив Президента.
– Невдоволення пасажирів скоро припиниться, – обіцяє директор ПП "Канівавтотранс" Євген Маланчев. – У приміщенні Авто–Ріки ми орендуємо приміщення для розміщення власної каси. Касовий апарат за 15 тисяч гривень вже куплений. Таким чином пасажири додатково не платитимуть посереднику – приватному підприємству "Черкаси ОПАС". Ми встановлюємо ціну за проїзд по собівартості – 44 гривні. До речі, ми готові взяти на роботу нинішніх працівників автовокзалу, принаймні половину з них (всього на автовокзалі працюють 10 осіб – авт.).
Наразі ПП "Канівавтотранс" є практично монополістом щодо перевезень на Канівщині, тому його рішення створити власну касу по суті означає розвал канівського автовокзалу.
Начальник відділу продаж канівського автовокзалу Олена Турченюк зауважує, що є ряд неузгоджених питань щодо співпраці з іншими автовокзалами, котрі належать "Черкаси ОПАС". Є й проблеми місцевого значення. Наприклад, значна частина автобусів автопідприємства перебуває в оренді, і водії – власники транспортних засобів, не зацікавлені працювати прозоро. Вони не видають пасажирам квитків, не платять податків, а це важливе соціальне питання, вважає Олена Іванівна.
Підготував: Лариса ЗЕЛЕНЕНКО Джерело: Прес-Центр |