Щоб підняти зарплати вчителям, треба скоротити їхню чисельність...
Середня зарплата українських учителів у серпні цього року становила 2542 грн. Про це повідомив Державний комітет статистики. Наші освітяни отримують втричі менше за польських колег і вдесятеро — за американських.
В усьому світі вчителі мають низькі зарплати, — розповідає Інна Совсун, 29 років, керівник освітніх програм Центру дослідження суспільства. — Проте у розвинених країнах вони належать до середнього класу, робота дозволяє їм нормально жити. Освіта — це сфера, що потребує найбільше державних видатків. У деяких країнах, що декларують свої прагнення стати розвиненими, — як Індонезія чи Ефіопія, — чверть бюджету йде на освіту. В Україні зараз — 20 відсотків.
Що заважає такому розподілу і в Україні?
— Корупція. Якщо зупинити розкрадання на закупівлях, які незаконно роблять державні підприємства, можна забезпечити вчителів нормальною зарплатою. Досить висока корупція в самій освіті. Не тільки, коли учні чи студенти змушені платити хабарі викладачам, а на рівні управління. Наприклад, півроку тому Державна льотна академія в Кіровограді закупила харчування на 8,5 мільйона гривень, коли ринкові ціни втричі нижчі. На ремонтах і харчах крадуть найбільше.
Чи достатньо в нас учителів?
— Забагато. В містах на одного припадає 10 учнів, у селах — шість і менше. В європейських країнах співвідношення — 1 до 15. Щоб підняти зарплати вчителям, треба скоротити їхню чисельність. Цю проблему створюють сільські школи. Є такі, де вчиться по 10 учнів.
Як рухатись далі?
— Треба об'єднувати школи. Необхідна системна реформа освіти, а для цього має бути високий рівень довіри до міністерства. Людям потрібна впевненість, що їхніх дітей безпечно довезуть до школи у сусідньому селі й доставлять додому. Що в об'єднану школу наберуть кращих учителів, а не чиїхось родичів чи тих, хто дасть хабара. Кількість шкіл в Україні з року в рік скорочується й без того. У зв'язку зі зниженням народжуваності на одну припадає майже вдвічі менше учнів, ніж у 1990-х (1991?1992 роках навчалися 7 млн 132 тис. учнів, у 2012-2013-му — 4 млн 222 тис. — "ГПУ"). Із 2008 щороку закривають від 300 до 400 шкіл. Зараз про це стали говорити голосніше через недовіру до міністра Дмитра Табачника. Закриття школи, де нема й 10 учнів, сприймають як прояв політичної корупції з боку міністерства.
Як посилити вчительський склад професійно?
— У Фінляндії поставили за мету зробити так, щоб учителям було цікаво працювати. І не лише матеріально. Вони стали самостійніші у виборі навчальних програм і підручників, методів проведення уроків. Їм не треба писати купу звітних паперів. Фіни повністю реформували систему підготовки вчителів. Вони не просто передають знання, а ще й досліджують свою роботу, поведінку та психологію учнів. Скасували державні перевірки шкіл. Замінили їх на систему консультацій із проблем, з якими стикається школа. Тепер у фінів дуже сильні вчительські колективи — на відміну від наших, де постійні чвари.
Для України це досяжна мета?
— Ми до такого зможемо дійти років за 20. Але питання: яка наша мета? Треба дискутувати, обговорювати шкільні й загальноосвітні проблеми. Наші вчителі бояться цього. Бо у невеликих містах вони виглядають більш-менш забезпеченими, а в разі звільнення складно знайти роботу. Тому вчителі часом не наважуються висловити навіть свою громадянську позицію.
www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій, оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом
Анті-гоблін Я трохи підкину на вентилятор: - «Я буду сидіти на яхті та їсти омарів, а що буде з вами?
Реформи – це реформа ВЛАДИ, а не громадян. І аж ніяк не навпаки.
Анекдот. Зах.. [весь] Влада людей з особливими потребами [1]
WayBe tzs, це ж треба. 13 років тому :)
Вітаю! вірші. [8]
tzs В мене ще його є багато, на ФБ, запрошую у друзі, кому подобається
Мужик впіймав чарівну рибку…
«Пусти мене й бажання швидко
Тобі я виконаю в дар».
«Багатим хочу буть, я.. [весь] вірші. [8]
tzs Знайшов свою творчість на сторінках Вашого сайту, дякую за підтримку вірші. [8]