15 вересня кожного року відзначається Міжнародний день демократії, який встановлений Генеральною Асамблеєю ООН п’ять років назад. До цієї дати приурочені різного ґатунку просвітницькі заходи та друкуються інформаційні матеріали на тему особливостей демократії, як на сучасному етапі так і в минулому.
Не є виключенням і 13 число вересня місяці, ще й п’ятниця 13 року XXI століття. Сильна енергетична, дещо містична дата охарактеризувалася проведенням круглого столу на тему: «Демократичні засади Запорізької Січі та Гетьманщини (1649-1764 роки) та сучасність». Місце проведення в Соломенському районі неподалік Батиєвої гори, що височіє над правобережним Києвом. За старовинною легендою монгольський хан 1240 року з височини розглядав князівське місто перед штурмом та був вражений його красотою. Поряд висотний адміністративний будинок за адресою вулиця Соломенська, 24, де розміщені центральні, державні архівні установи України. Серед присутніх були представники українського козацтва, діячі культури та мистецтв, педагоги, викладачі ВНЗ, студенти, журналісти, бджолярі, офіцери запасу Збройних Сил, ОВС України та ін. Під час круглого столу відбулася офіційна презентація монографії Олексія Бубели, Володимира Маковського, Михайла Ярошенка «Правова спадщина козацько-гетьманської доби (1648-1764 роки)».
Володимир Маковський навів цікаві приклади відновлення козацької держави, а потім її занепаду. Зокрема, небезпека внутрішньої незгоди серед українського народу, яка була загрозливішою за зовнішні фактори: «Був гетьман правобережної України, який орієнтувався на Річ Посполиту, і гетьман лівобережної, що орієнтувався на Москву…». Михайло Ярошенко розповів про структурну побудову наукової праці, про її ідейне, ідеологічне спрямування задля врахування історичної та правової спадщини козацтва в умовах незалежної України. Олексій Бубела розкрив особливості дизайну монографії, повідомив про легендарного козака Мамая, який уособлює глибинну суть нашого народу.
Вів шановне зібрання голова Громадської організації пасічників Солом`янського району «Бджоляр» (м. Київ) Олександр Петрович Мартиненко. Слово було надано всім бажаючим. Так, пан Іван - художник з Вінниці, доповнюючи сказане авторами монографії розповів про образ Мамая в образотворчому мистецтві. Варто зазначити, що він привіз картини з його зображенням. Пані Ганна, яка займається духовними, християнськими практиками надала певне значення в своїй розповіді частині січовиків – «характерникам», серед який виділила кошового Івана Сірка. Керівники українського козацтва закликали до співробітництва на благо відродження славних січових традицій.
Не дивлячись на щільний дощ, вдалося приготувати козацький куліш з натуральними приправами та трав’яний чай в самоварі на дровах. Були варені раки, овочі, фрукти, сир, м’ясні вироби… Панувала дружня атмосфера.
Свій колорит і особливість внесла пані Оксана, яка чудово грала на бандурі та зі своїм чоловіком співала оригінальні авторські пісні. Виступ журналіста, культуролога, редактора газети «Педагогічні кадри» Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, кандидата філософських наук Сергія Русакова підсумував проведений захід та оцінив його позитивне значення. |