Заасфальтувавшись, заховавшись у бетонні стіни, ми досить часто не помічаємо того, що довкола нас. Відкрити канівцям неповторність рідного краю вирішив журналіст, колишній кореспондент "Дніпрової Зірки", а нині працівник київської газети "Природа і суспільство" Іван Кугно
Сам чоловік називає себе просто - "бродячий фотограф", адже всі знімки здобуває під час вилазок на природу. Мандрує І.Кугно передовсім канівськими місцями. Щойно випадуть вільні дні, він полишає столицю і вирушає до Канева. Цього разу під приціл його фотокамери потрапив Трахтемирів - таємнича місцина на канівській землі, оповита містичними легендами. Своїми творчими роботами автор немов хоче нагадати канівцям про це дещо забуте людьми місце.
Із останніх мандрів було обрано 34 світлини, які й представив фотограф у суботу, 17 серпня ц.р., на відкритті персональної виставки "Територія Т: земля і небо Трахтемирова" у Канівському музеї народного декоративного мистецтва, яка відбулася за підтримки Всеукраїнської екологічної газети "Природа і суспільство". - Трахтемирівський пів-острів сконцентрував у собі всю історію нашого краю. Тут відчувається сильна енергетика, містика. Переконаний, що саме тут можна побачити чи не найкрасивіші ландшафти України, - розповідає І.Кугно.
Серед численних гостей на відкритті виставки були присутні й герої деяких світлин Івана Кугна, зокрема, житель Трахтемирова Олег Петрик, більш відомий як Скіф. Ось уже 25 років чоловік мешкає на Трахтемирівському півострові. Допіру проживав у Києві, працював у театрі, але обрав інше життя - серед природи.
Мешкає Олег Петрик у хатині, збудованій, за його словами, ще в 1886 році. Розташована вона на вершині гори. В оселі чоловіка немає електрики, він живе за сонцем - разом із ним встає, разом із ним лягає спати. Окрім того, Олег зовсім не має грошей і каже, що йому вони не потрібні. Їжу чоловіку привозять численні гості, а приїжджають до Олега Петрика звідусіль - не тільки з України, а й із Чехії, Франції і навіть із Нової Зеландії. Роботи Івана Кугна не залишили байдужим знаменитого Скіфа.
- Це не просто фотографії, це справжній живопис. Адже світлини живі, вони промовляють до тебе, - каже Олег Петрик.
А фотографії і справді як картини. Хрест на Батуриній горі, Марків шпиль, Зарубина гора, Лісове озеро у с.Бучак... Переглядаючи світлини Івана Кугна, немов би й сам переносишся у ці місця, сповнені неймовірною енергетикою та силою.
Є у фотографа серія знімків без назви. Вони не потребують пояснень. Це покинуті хати у селі Трахтемирів - похилі двері, нефарбовані віконниці, потріскані стіни... Однак творча людина навіть тут побачить мистецтво і на фоні старої стіни око художника-фотографа зупиниться на квітці, а зламаний вітряк перетвориться у філософську роботу "Зламалася вісь нашої землі".
Без сумніву центром виставки є триптих фотографій "Світанок у Зарубинцях", "Світанок у Зарубинцях - 2" і "Плазма", що вражають кольоровою палітрою та заворожують усіх відвідувачів виставки. Не віриться, що така краса всього за 25 км від Канева.
Підготувала Катерина ПРУДКА
Джерело: "Дніпрова зірка"
|