Сьогодні у всій цивілізованій Європі відзначається Європейський день пам'яті жертв сталінізму і нацизму, в річницю підписання пакту Молотова-Ріббентропа, що розділив Європу на сфери впливу між двома тоталітаризмами і став прелюдією до Другої світової війни.

Пропозиція про встановлення дня пам'яті було висунуто в «Празькій декларації про європейську совість та комунізм», підписаної 3 червня 2008 Вацлавом Гавелом і численними членами Європейського парламенту. 23 вересня 2008 року, 409 членів Європейського парламенту підписали декларацію, що підтримує встановлення пам'ятного дня.
У Декларації вказувалося на «масові депортації, вбивства і акти поневолення, вчинені в контексті актів агресії з боку сталінізму і нацизму, що потрапляють під категорію військових злочинів і злочинів проти людяності. Згідно з нормами міжнародного права, до військових злочинів і злочинів проти людяності не застосовується термін давності».
2 квітня 2009 року Європейський парламент прийняв закон про день пам'яті шляхом голосування (533-за 44-проти, 33 утрималися). Надалі, в початку липня 2009 року парламентська Асамблея ОБСЄ на підсумковому засіданні у Вільнюсі більшістю голосів схвалила резолюцію «Про об'єднання розрізненої Європи», яка засуджує тоталітарні режими XX століття - нацизм і сталінізм. |