Весною, коли повним ходом почалися польові роботи, мали місце знаходження боєприпасів минулих війн. У наш час земля-годувальниця допомагає багатьом вижити у скрутну годину, тому на земельних ділянках можна побачити як досвідчених господарів, так і початківців. Але в землі можна знайти й різні підозрілі предмети, які можуть опинитися небезпечною зброєю минулих війн. Піротехніки ДСНС України та Збройних Сил України виконують дуже потрібну i небезпечну роботу зі знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів часів Другої i навіть Першої світової воєн. Ще й досі, як вважають фахівці, в землі України є чимала кількість (за окремими підрахунками, кілька мільйонів одиниць) вибухонебезпечних предметів, у тому числі 100 тисяч авіабомб, з яких кілька сот із підривачами сповільненої дії. Головну небезпеку в таких „подарунках" містять пристрої ініціювання вибуху основної маси вибухівки боєприпасу. Від вологи, перебування в землі, при взаємодії металу та вибухівки утворюються хімічні сполуки - пікрати, які дуже небезпечні (зовні мають вигляд білуватих порошкоподібних наростів). Пікрати вибухають навіть від невеликого тертя, іскри, удару. Тому, якщо ви виявили підозрілий предмет, до нього не можна навіть доторкатися.
Правила поведінки в надзвичайних ситуаціях — вибухонебезпечні предмети
Техніка безпеки - важливий аспект для кожного, хто працює на місцях колишніх боїв, а на території Деражнянського району таких місць немало. Передусім тому, що земля ще досить насичена вибухонебезпечними предметами часів Великої Вітчизняної війни. Боєприпаси знаходять і в лісі, на полях в період проведення сільгоспробіт, на будмайданчиках і, навіть, на приватних подвір'ях. При виявленні незнайомих предметів одразу ж необхідно повідомляти до Державної служби України з надзвичайних ситуацій за телефоном «101». При виявленні боєприпасів пам'ятайте, що розмінування і знешкодження ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНИХ ПРЕДМЕТІВ може робити тільки фахівець групи піротехнічних робіт аварійно-рятувального загону спеціального призначення ДСНС України у Черкаській області. Виявивши боєприпаси, не намагайтеся розібрати їх. Слід нагадати, що безпечного типу боєприпасів не буває. Значна кількість підривів і, як наслідок – травмування, відбувається при спробі розібрати боєприпаси, або кинути у вогнище. Наслідки майже завжди трагічні. Хочеться нагадати любителям піротехнічних експериментів, які не цінують власну безпеку, що від ваших дій можуть постраждати ті, хто випадково опиниться поруч. При виявленні вибухонебезпечних предметів негайно телефонуйте до спеціалізованої служби порятунку за телефоном «101», або до служби правопорядку «102».
ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ: У РАЗІ ВИЯВЛЕННЯ ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНОГО АБО ЗОВНІ СХОЖОГО З НИМ ПРЕДМЕТА НЕОБХІДНО:
- при проведенні сільгоспробіт або інших робіт (на будмайданчиках) - припинити роботу;
- добре запам'ятати місце виявлення предмета;
- встановити попереджувальні знаки або огородження;
- негайно повідомити про небезпечну знахідку за телефоном служби порятунку «101».
При виявленні вибухонебезпечних предметів категорично забороняється:
- брати їх в руки, завдавати по них ударів, робити спроби до розбирання;
- переносити або перекочувати їх з місця на місце;
- поміщати їх у вогнище або розводити вогонь над ними;
- збирати і здавати їх у металобрухт.
Пам'ятайте! Після вашого повідомлення фахівці Управління ДСНС обов’язково відреагують, виїдуть на місце, вивезуть та знищать вибухонебезпечний предмет в установленому порядку.
Канівський РВ Управління
ДСНС України у Черкаській області |