Спекотне літо набирає обертів, а разом з ним впевнено наближається "сезон кавунів". На наших городах вони ще не дозріли, але ж так кортить посмакувати солодкою ягодою! І це не проблема - чи не на кожній вулиці нашого міста стоїть величезна фура, вщент забита кавунами. Продавці стверджують, що продукт перевірений, якісний і смачний. "А чи справді це так?" - запитують наші читачі. За їхнім сигналом кореспондент вирушила на завдання... Нині у м. Канів можна нарахувати більше десяти вантажівок, що продають дині й кавуни просто на вулицях або в дворах житлових будинків. Але часто зовнішній вигляд цих "крамниць" не вселяє довіри: продукти лежать на землі, у кращому випадку - на дерев'яних помостах товщиною в кілька сантиметрів. До того ж, вони розташовані просто на узбіччях дороги, де безперервно їздять машини, скидаючи на них вихлопні гази та пилюку. Крім того, в очі кидається ціна на кавуни. Вона є на диво низькою - за один кілограм соковитої ягоди всього 1,50 грн. Чи не занадто дешево для справді якісного та безпечного продукту? У людей виникають сумніви...
Отже, у зв'язку з неодноразовими зверненнями читачів до редакції кореспондент газети "Дніпрова Зірка" вирішила перевірити, чи придатні кавуни, що продаються в Каневі просто з вантажівок, для споживання.
Заради експерименту на зупинці біля міського ринку в одній із численних фур був придбаний кавун та віднесений до державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи КП "Міський ринок". Експертний висновок засвідчив: вміст нітратів у кавуні складав 11,6 із 60 допустимих одиниць. Рівень радіації теж був значно нижчим допустимого. Тому кавуни, принаймні придбані у цьому місці, є безпечними для споживання.
Однак у ході написання матеріалу виникли запитання до тих, хто дає дозволи на продаж кавунів у м. Канів. Як виявилось, міська рада жодним чином до цього не причетна. Я телефонувала у відділ економіки, у відділ архітектури, до начальника відділу інвестицій та ЖКГ виконавчого комітету Канівської міської ради та до головного санітарного лікаря району. Проте ніхто не надав чіткої інформації по кавунах, мовляв, за законом забороняється контролювати підприємницьку діяльність такого роду. Отже, кожен продавець кавунів - "сам собі господар". Як розповів один із них (у кого й було придбано "експериментальний" кавун), він є приватним підприємцем і має всі належні дозволи та документи. Якість та стан кожної нової партії кавунів він перевіряє у лабораторії на вміст нітратів та радіації. Однак результати одного дослідження дійсні 7 днів, після чого потрібно робити експертизу знову. Чи проводяться повторні аналізи продукції? Це питання цілковито на совісті продавця: може зробити, а може й видати кавуни нового завозу за попередню перевірену партію. Влада тут, як кажуть, безсила.
Катерина ЛИЗОГУБ
__________________________________
ВІД РЕДАКЦІЇ. В ідеалі, кавуни, як і інша продукція, повинні продаватись лише в чітко відведених і обладнаних для цього місцях. Ягоди мають бути викладені на прилавки чи лотки, продавці мусять мати санітарні книжки й охайний вигляд. У нас ситуація зовсім протилежна - кавуни лежать на землі, поливаються дощем, припадають пилюкою, щедро "здобрюються" вихлопними газами від автомобілів, що проїжджають поруч. І навіть якщо вміст кавуна, привезеного з херсонських баштанів, є цілком безпечним, то після кількох тижнів перебування під відкритим небом у Каневі він може набратися і нітратів, і канцерогенів, і ще бозна якої нечисті. Ось і купуй після цього кавуна собі до столу, тільки невідомо - чи на радість, чи на біду. Якщо із вами чи з вашими дітьми щось станеться - винного, як завжди, не знайдеш. Тож краще не ризикувати, купуючи кавуни з землі чи з брудних рук підозрілого вигляду продавців, а не полінуватися, сходити на базар і придбати соковиту смакоту з прилавку. |