27 липня 2013 року на Черкащині в селі Дзензелівка Маньківського району відкрили пам'ятну дошку видатному діячу українського кооперативного руху, першому міністру фінансів УНР Христофору Барановському. Ініціятором і організатором заходу виступив місцевий краєзнавець Юрій Дудник. До слова на відкритті меморіяльної дошки, виробленої скульптором Дмитром Бур'яном, запросили чимало шанованих гостей, серед них і двох свободівців – Юрія Левченка та Сергія Василюка.
Керівник аналітичної служби Всеукраїнського об'єднання "Свобода", економіст-фінансист за освітою Юрій Левченко зазначив: "Дуже важливо, що ми нарешті почали вшановувати українських економістів, імена яких тривалий час були забуті. Варто пам'ятати, що наші пращури вміли не лише вправно воювати та працювати на землі, а ще й вміло пристосовувалися до вимог часу й мудро відстоювали свої економічні інтереси. Свідченням цього є феномен Дзензелівського ощадно-позичкового товариства, що на початку ХХ століття виріс у величезний губернський союз споживчих кооперативів, до речі, один із найбільших у Європі на той час. Для мене Барановський є прикладом не лише висококваліфікованого, а насамперед чесного патріотичного управлінця, чого так не вистачає нашій державі зараз. Те, що Барановський присвятив значну частину свого життя справі визволення українських селян від соціяльного гніту та лихварської кабали, дає нам підставу говорити про нього як про одного з найвидатніших діячів нашої історії".
Сергій Василюк – лідер рок-гурту "Тінь Сонця" та автор просвітницького проєкту "Видатні українці", додав: "Запорукою незалежности будь-якої держави є її фінансова самостійність, адже від цього залежатиме інтенсивність її економічного зростання. В часи розквіту дзензелівського кооперативу ми ще не мали власної держави, проте, завдяки самовідданій і шляхетній праці його керівництва, на Уманьщині та ближніх округах почався справжній економічний бум. Сьогодні в це важко повірити, але тоді, близько 100-та років тому, Дзензелівку справедливо було би назвати найрозвинутішим селом у світі, коли звичайні селяни Центральної України почувалися заможно та торгували навіть із заокеанськими партнерами. Уявляєте, що було би, якби УНР відбулася як держава і запровадила досвід Дзензелівки по всій Україні? Якщо нам нині вдасться втілити в життя ось цей досвід, що був на Черкащині 100 років тому, то безсумнівно – Україна стане однією з найрозвинутіших держав світу".
Довідка: Христофор Барановський народився 1874 року в селянській родині в селі Немиринці на Житомирщині. Не маючи середньої освіти, завдяки своєму таланту фінансиста у 22-річному віці очолив Дзензелівське ощадно-позичкове товариство, засноване 1895 року його вчителем Олександром Черненком.
З 1897 по 1911 рік проживав у Дзензелівці. За його керівництва довіра населення до Дзензелівського кооперативу постійно зростала, що дало можливість збільшити кількість його членів та суми вкладів. Кооператив мав товарний склад, з якого йшла реалізація сільськогосподарського реманенту, посівного насіння, добрив, бляхи. На той час Дзензелівське ощадно-позичкове товариство за основними показниками своєї роботи посідало третє місце серед кредитних кооперативів Російської імперії. Пізніше, 1907 року на базі Дзензелівської кооперації було засноване перше в Україні союзне утворення споживчих кооперативів – Київський "Союзбанк". Барановський був його засновником і першим головою правління. "Союзбанк" посідав перше місце серед кредитних кооперативних союзів України і друге в Російській імперії. На 1 серпня 1913 року його баланс перевищував 2 мільйона крб. Свідченням високого авторитету Київського союзу установ дрібного кредиту стало прийняття його у грудні 1913 року до лав Міжнародного сільськогосподарського кооперативного союзу.
1917 року Христофор Барановський став міністром фінансів Української Народної Республіки. Після встановлення в Україні окупаційної совєцької влади, Барановський разом із урядом Прокоповича емігрував закордон. Опинившись у далекій Бразилії, він продовжував справу свого життя, створивши кооператив для тамтешніх українців. Прес-служба Всеукраїнського об'єднання "Свобода"
www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій, оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом
Анті-гоблін Я трохи підкину на вентилятор: - «Я буду сидіти на яхті та їсти омарів, а що буде з вами?
Реформи – це реформа ВЛАДИ, а не громадян. І аж ніяк не навпаки.
Анекдот. Зах.. [весь] Влада людей з особливими потребами [1]
WayBe tzs, це ж треба. 13 років тому :)
Вітаю! вірші. [8]
tzs В мене ще його є багато, на ФБ, запрошую у друзі, кому подобається
Мужик впіймав чарівну рибку…
«Пусти мене й бажання швидко
Тобі я виконаю в дар».
«Багатим хочу буть, я.. [весь] вірші. [8]
tzs Знайшов свою творчість на сторінках Вашого сайту, дякую за підтримку вірші. [8]