Чому на Черкащині не функціонує автоматизована система ведення державного земельного кадастру?
На сьогодні доводиться з прикрістю констатувати: за 11 років свого існування державному підприємству «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» так і не довелося досягнути основної мети – функціонування автоматизованої системи ведення державного земельного кадастру України та системи реєстрації земельних ділянок для забезпечення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, громадян, підприємств, установ і організацій достовірною інформацією про землю.
На жаль, не здійснюється ведення автоматизованого обліку кількості та якості земель і на Черкащині. Черкаська регіональна філія вищевказаного державного підприємства має низьку ліквідність, є нерентабельною та неплатоспроможною. Результатом іі господарської діяльності після сплати податків у 2007 – 2008 роках був збиток.
Які ж фактори мали негативний вплив на результати фінансово-господарської діяльності Черкаської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» та стали на заваді досягненню основної мети державного підприємства? На це питання шукали відповіді спеціалісти КРУ у Черкаській області під час аудиторського дослідження діяльності філії за 2007-2008 роки та I квартал 2009 року.
На думку аудиторів, одним із факторів, що не дозволяє досягти мети створення філії в частині функціонування автоматизованої системи ведення державного земельного кадастру України та системи реєстрації земельних ділянок є економія коштів Центром державного земельного кадастру на забезпеченні Філії належною комп’ютерною технікою та відповідним програмним забезпеченням.
Зокрема, результати дослідження показали, що Центр державного земельного кадастру не забезпечив Філію необхідною автоматизованою інформаційною системою. Філія користується окремими комп’ютерними програмами «Digital», «Геопроект», «Інвентгрант», «Земельний облік 2.01» для обробки та перевірки обмінних файлів. Поряд з цим, для підвищення ефективності своєї роботи окремі районні відділи Філії використовують допоміжне програмне забезпечення.
Так, наприклад, Канівським райвідділом поряд з основною комп’ютерною програмою «Digital», використовується допоміжне програмне забезпечення «Земпроект», вартість якого 6,2 тис.грн. Саме завдячуючи «Землепроекту», Канівський районний відділ є лідером з виконання землевпорядних робіт серед відділів Черкаської філії. Крім того, порівнянням обсягів виробництва Канівського районного відділу з обсягами виробництва решти відділів, схожих за кількістю працюючих та площею районів, встановлено, що розмір отриманих доходів від здійснення землевпорядних робіт Канівського райвідділу у 2,4 рази перевищує отримані доходи Чигиринського райвідділу, у 1,4 рази – Корсунь-Шевченківського та у 2,1 рази – Шполянського.
Таким чином, за підрахунками аудиторів КРУ, забезпечення вказаною комп’ютерною програмою районних та міських відділів області дало б можливість скоротити терміни виконання робіт, збільшити обсяги виробництва щонайменше на 50% та додатково отримати понад 3 млн. грн. в рік.
Крім того, окремі райвідділи не мають в належній кількості і необхідного геодезичного обладнання. Зокрема, 7 із 26 відділів не мають тахеометра необхідного для здійснення топографо-геодезичних зйомок, вартість якого 2008 року становила 42 тис.грн. За умови забезпечення вказаних семи райвідділів тахеометром обсяг виробництва зріс би щонайменше на 20% за рік.
Як пересвідчились аудитори, до значних втрат доходів Філії призвела також неузгодженість нормативної бази, відсутність належного методологічного забезпечення та недотримання вимог чинного законодавства районними управліннями та відділами Держкомзему.
Так, до липня 2008 року неврегульованим залишалось питання заповнення державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою. Як результат, бланки актів заповнювались як працівниками Філії, так і приватними структурами. Загалом, протягом досліджуваного періоду комерційним структурам було видано понад 57 тис. комплектів бланків державних актів. За умови виконання послуг з оформлення пакету документів, пов’язаних із їх отриманням, працівниками Філії – підприємство додатково отримало б понад 8 млн. гривень.
Слід зауважити також, що останні зміни до розмірів оплати земельно-кадастрових робіт та послуг вносились у червні 2002 року. Протягом 7 років у декілька разів зросли ціни на матеріальні ресурси, значно збільшився розмір оплати праці. За умови перегляду діючих розцінок розмір доходів Філії зріс би у декілька разів. Адже на сьогодні виготовлення державних актів, наприклад, приватним підприємством «Геопрект Сервіс», що в обласному центрі, коштує 750 грн. Натомість, за вказану послугу Філія отримує до 200 грн.
Негативно на результати фінансово-господарської діяльності Філії впливає і невизначеність на законодавчому рівні термінів виконання топографо-геодезичних, землевпорядних та землеоціночних робіт. Як результат, кожним відділом Філії самостійно визначаються різні терміни (від 1 до 12 місяців). Їх затягування негативно впливає на обсяги виробництва окремих структурних підрозділів.
Не сприяє збільшенню потенційних замовників та доходів Черкаської регіональної філії і наявність конкурентних комерційних структур, окремі з яких утворені керівниками та працівниками Філії.
Зокрема, як з’ясували аудитори, у Черкаській області діють 197 осіб, що займаються діяльністю аналогічною тій, яку веде Філія. З цієї причини 6 відділів Філії зовсім не здійснюють виробничу діяльність. Наприклад, відділи Філії у м.Золотоноша та Золотоніському районі не ведуть виробництво через наявність конкурентів : ПП «Землемір» та ТОВ «УкрЗемСервіс».
Крім того, згідно з даними управління статистики, всупереч вимогам чинного законодавства, окремі керівники відділів Філії одночасно є фізичними особами-підприємцями. Встановлено також факти, коли підприємницька діяльність зареєстрована на працівників Філії або на їх родичів. Зрозуміло, що причетність працівників райвідділів до комерційних структур призводить до втрати доходів Філії через навмисне звуження кола замовників.
Як приклад, у липні 2007 року на ім’я Президента України надійшла скарга від мешканки с. Шевченкове Звенигородського району (в цьому районі члени сім’ї колишнього начальника відділу земельних ресурсів мали приватне підприємство). Звернувшись до відділу земельних ресурсів з проханням оформити документи на приватизацію земельної ділянки під своїм житловим будинком, громадянка отримала відповідь, що вказаною роботою займається приватний підприємець, до якого і потрібно звернутись.
Крім того, за висновками аудиторів, керівництвом Філії нерідко приймались управлінські рішення, які призводили до завищення витрат і, як наслідок, негативно впливали на результати фінансово-господарської діяльності.
Так, не можна назвати ефективним управлінське рішення за яким, Черкаська регіональна філія у власному будинку розмістила Черкаське міське управління земельних ресурсів Держкомзему, а сама орендуючи приміщення, за 2007– 2008 роки та І квартал 2009 року сплатила 300 тис.грн. орендної плати
Не зважаючи на збитковість, керівництвом Філії упродовж перевіреного періоду не вживались заходи і щодо оптимізації витрат на оплату праці. Зокрема, працівникам за весь період виплачено різного виду матеріальної допомоги, одноразових заохочень та позик на загальну суму 529,3 тис. грн., що спричинило відволікання обігових коштів від фінансування робіт, пов’язаних з впровадженням автоматизації ведення державного земельного кадастру.
Крім того, не економили у Філії на забезпеченні своїх працівників автотранспортом та не особливо переймались ефективністю його використання. Так, у розпорядженні керівників обласного апарату зосереджено 5 автомобілів, вартість 4 з яких від 93 до 141 тис.грн. Зрозуміло, придбання дорогих автомобілів потребує суттєвих витрат на їх обслуговування. Так, у березні 2008 року за рішенням керівника було придбано 4 шини на суму 5,2 тис.грн. на автомобіль Toyota Avensis. Проте, на облік вони були поставлені тільки на початку жовтня, а вже у листопаді списані. Аналогічно, у листопаді 2008 року придбано 4 шини BF Good EStud на 5,8 тис.грн., а 30 листопада їх списано.
З’ясувалось під час аудиту і те, що окремі начальники районних відділів викорис-товували автотранспорт у власних потребах. Зокрема, начальник Корсунь-Шевченківського райвідділу на службовому автомобілі їздив з місця проживання (с. Яснозір’я Черкаського району) до місця роботи (м. Корсунь-Шевченківський) і назад. При цьому витрачено пального 2453,3 л на загальну суму 10 тис.грн.
Загалом у 2008 році посадовими особами Філії здійснено 204 поїздки у районні відділи для перевірки книг реєстрації, виробничої діяльності і т.ін., на які витрачено бензину на загальну суму 35,2 тис.грн. та виплачено добових близько 13 тис. грн. При цьому жодна з поїздок не підтверджена довідками або актами за результатами таких перевірок, що викликає сумнів у фактичності їх здійснення.
Під час аудиту встановлено також проведення Філією сумнівних операцій. Зокрема, у вересні 2007 року, не зважаючи на те, що консультаційні та юридичні послуги надає сам Центр державного земельного кадастру, керівником Черкаської філії укладено договір про надання юридичних послуг з ПП «ПКФ «Промтех 2005» та перераховано на рахунок останнього 36,4 тис.грн. без будь-якого підтвердження надання самих послуг.
Безпідставному затягуванню термінів виконання робіт та збільшенню скарг замовників, як стверджують аудитори, сприяє також низький рівень виконавської дисципліни та недостатній кваліфікаційний рівень працівників Філії.
Однією із основних проблем у процесі впорядкування земельних відносин є порушення термінів виготовлення технічної документації із землеустрою. Поряд з існуючою юридичною, причиною виникнення вказаної проблеми, існує й інша – безвідповідальне ставлення до виконання умов договору та своїх обов’язків окремих керівників та спеціалістів Філії. Так, через відсутність належного контролю з боку керівництва за дотриманням термінів виконання робіт, на сьогодні в окремих райвідділах Філії послуги щодо виготовлення державного акту, оплачені фізособами у 2002-2004 роках, і досі не надані.
Крім того, впродовж першого півріччя 2008 року відділам Філії повернуто на доопрацювання 480 пакетів технічної документації. Лідером з неякісного виконання робіт є Драбівський районний відділ, якому повернуто 16% поданих до перевірки кадастрових справ.
Однією з причин неякісного та несвоєчасного виконання своїх посадових обов’язків є низький рівень забезпечення Філії кваліфікованими кадрами. Зокрема, 54 із 102 інженерів-землевпорядників не мають належного кваліфікаційного рівня (вони за спеціальністю перукарі, менеджери торгівлі, вчителі, кравці одягу, ветлікарі, слюсарі та бухгалтери). Аналогічна ситуація із кадровим забезпеченням керівного складу Філії. Наприклад, начальник Черкаського міського відділу Філії за спеціальністю вчитель математики та фізики, Кам’янського райвідділу – інженер-механік.
Зважаючи на вищевикладене аудиторська група внесла ряд пропозицій на рівні ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» та його Черкаської регіональної філії.
Вопрос вынесенный в заголовок "почему не функционирует автоматизированная система ведения гос. кадастра" имеет такой ответ - потому что она (автоматизированная система) не существует в природе. Её никто никогда не разрабатывал. Конторы пользуются ломанными программами которые достают откуда смогут, а при попытке купить програмное обеспечение в казначействе делают круглые глаза и не пропускают платёжку.
Работа с информацией в електронном виде крайне не ефективна. Еще не так давно обменные файлы тягали на трехдюймовых дискетах. работа с информацией внутри конторы тоже не фонтан. напрочь отсутствует интеграция между программами. нельзя ничего никуда экспортировать или импортировать. бери и набирай координаты точек вручную с клавиатуры.
я пробовал разрабатывать нормальную систему учета для конторы в которой работаю. упоминание о том что понадобится купить простенький сервер вызвало понятную реакцию. а когда я сидел и проектировал схему связей реляционной базы данных начальник спросил "что за чёртиков я рисую". На этом инициатива и закончилась.
Та ні чортики то все фигня.. а от откати і хабарі.. на хамське ставлення у віддіах кадастрового та держкомзему ото проблеми.. Місяць тому, щоб зайняти чергу на реєстрацію я вставав в 5 годин и йшов до молочної кухні.. до 14-00 отсидів себе все шо можно.. І це токо реєстрація. а виготовлення ето вообше.. Ето наверно Тесла там ломание проги в земресурсах роспространяє..
Digital коштує аш 6 з лишнім тисяч гривень? Хай купують Геопроект Жені Яснікова - всього 650 грн за штуку, або 420 за 10+. Я трохи працював з 4 (здається) версією програмулі в 2004 - досить функціональна. Я надіюсь, що з тих пір Женя на місці не стояв.
Трава о которой я упомниал выше вообще бесплатная и свободная. А по функционалу мощнее и диджитала, и мэпинфо и наколенных поделок местных дельфи-кодеров. Тяга масс к платным программам при наличии достойных свободных альтернатив мне плохо понятна.
www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій, оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом
Анті-гоблін Я трохи підкину на вентилятор: - «Я буду сидіти на яхті та їсти омарів, а що буде з вами?
Реформи – це реформа ВЛАДИ, а не громадян. І аж ніяк не навпаки.
Анекдот. Зах.. [весь] Влада людей з особливими потребами [1]
WayBe tzs, це ж треба. 13 років тому :)
Вітаю! вірші. [8]
tzs В мене ще його є багато, на ФБ, запрошую у друзі, кому подобається
Мужик впіймав чарівну рибку…
«Пусти мене й бажання швидко
Тобі я виконаю в дар».
«Багатим хочу буть, я.. [весь] вірші. [8]
tzs Знайшов свою творчість на сторінках Вашого сайту, дякую за підтримку вірші. [8]