У разі відсутності коду ІМЕІ мобільного телефону в узагальненій базі даних, ні в якому разі не купуйте його, не зважаючи на всі аргументи та обіцянки продавця
Порядок реалізації в Україні радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв встановлено рішенням Національної комісії з питань регулювання зв’язку України від 05.02.09 №1339, що зареєстроване в Мін‘юсті України. Зазначений порядок, як додатковий захід щодо недопущення реалізації терміналів, не дозволених до застосування в Україні, передбачає їх облік за кодами ІМЕІ в узагальненій базі даних, яку веде Український державний центр радіочастот (далі - УДЦР). При цьому, законодавством передбачено, що після 30 липня оператори мобільного зв’язку будуть підключати нові мобільні телефони абонентів лише за умови наявності його коду ІМЕІ в узагальненій базі даних.
Нагадуємо, що код ІМЕІ - це міжнародний ідентифікатор мобільного обладнання, який складається з 15 цифр і є унікальним для кожного мобільного телефону. Код встановлюється на заводі при виготовленні телефону і слугує для його ідентифікації в мережі оператора.Як засіб захисту прав споживачів від придбання нового мобільного телефону, не внесеного до бази даних, законодавством встановлено, що продавець зобов’язаний перед продажем мобільного телефону перевірити за допомогою Інтернет або SMS-повідомлення наявність його коду ІМЕІ в так званому „білому списку” бази даних. Також інформуємо, що, згідно рішення НКРЗ, лише до 30.06.09 дозволяється реалізація в Україні терміналів, коди ІМЕІ яких не внесено до узагальненої бази даних кодів ІМЕІ.
Після 30.06.09 реалізація терміналів (мобільних телефонів), коди ІМЕІ яких відсутні в цій базі, законодавством заборонена.
Якщо покупець все ж таки придбає телефон, код ІМЕІ якого відсутній в узагальненій базі даних, оператор мобільного зв’язку, у разі першої спроби підключення такого телефону до мережі після 30.07.09, надішле абоненту SMS-повідомлення з попередженням про відключення цього мобільного телефону від мережі через три місяці. При цьому слід зазначити, що під час підключення цього апарата його код ІМЕІ заноситься до так званого „сірого списку”, який ведеться в базі даних. Тимчасове відключення з повторним підключенням терміналу до мережі цього або іншого оператора не зупиняє відлік трьохмісячного терміну. Протягом трьох місяців абонент, за наявності визначених законодавством підстав, може подати до УДЦР документи на внесення цього телефону до „білого списку” бази даних або через три місяці цей телефон буде внесено до „чорного списку” і його подальше використання в мережі операторів мобільного зв’язку України стане неможливим.
Після 30.06.2009 року продавці пунктів реалізації мобільних терміналів повинні надати покупцеві вичерпну інформацію про телефон, що купується, та перевіряти наявність коду ІМЕІ телефону в узагальненій базі даних
На виконання рішення Національної комісії з питань регулювання зв’язку України, яка затвердила нові Положення про надання дозволів на ввезення з-за кордону в Україну радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв та Порядок реалізації в Україні радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв, законодавством встановлені певні вимоги до пунктів реалізації мобільних телефонів.
З метою захисту прав споживачів Український державний центр радіочастот продовжує інформувати населення про нововведення у сфері реалізації мобільних терміналів.
На вимогу покупця продавець повинен надати:
копію дозволу на реалізацію радіоелектронних засобів і випромінювальних пристроїв, виданого ДП „Український державний центр радіочастот” або його філією за місцем реєстрації продавця;
копію українського сертифіката відповідності на мобільні телефони, що продаються;
технічну можливість перевірити наявність в узагальненій базі даних кодів ІМЕІ мобільного телефону, що купується, та виконання терміналом заявлених виробником функцій.
У разі відмови продавця надати Вам зазначені послуги, радимо пошукати інший пункт реалізації!
Вимоги до пунктів реалізації мобільних телефонів:
у пункті реалізації обов’язково повинні бути копії сертифікатів відповідності на всі мобільні телефони, що реалізуються, та копія дозволу на реалізацію;
у пункті реалізації повинні бути створені умови для перевірки наявності в узагальненій базі даних кодів ІМЕІ мобільного телефону, що купується;
пункт реалізації має бути обладнаний комп’ютерною або іншою технікою з доступом до мережі Інтернет;
у кожному пункті реалізації повинна бути забезпечена можливість перевірки у присутності покупця справності та виконання всіх заявлених виробником функцій телефону, що купується.
Код ІМЕІ, нагадуємо, нанесено на фірмову етикетку, що розміщена на корпусі мобільного телефону під акумулятором, та на його упаковку.
Перевірку дотримання встановленого порядку реалізації мобільних телефонів здійснюють Державна інспекція зв’язку та органи МВС України.
При виявленні порушень порядку реалізації мобільних телефонів повідомляйте Державну інспекцію зв’язку за телефоном 8(044) 422-85-14 або Український державний центр радіочастот за телефоном довіри: 8(044) 422-82-98.
[r]Прес-центр Українського державного центру радіочастот[/r]
Обсуждать это можно долго, но как это все будет выглядеть на практике? Прийдете вы в Спар, где на первом этаже торгует мобильниками Толик Краевой, который, кстати раньше очень тесно был связан с первым рекетиром Канева господином Маланчевым. И что будете ему рассказывать про какой-то там IMEI? В лучшем случае он пообещает что все его мобильники легальные. В худшем - скажет хошь купляй, не хошь - не купляй и до свидания. А может спросить у бизнесмена Алексеенка, что торгует мобильниками, легальные они у него или нет? Так, на моей памяти один покупал у него Самсунг довольно дорогой. Так потом ждал полгода, когда отремонтируют мобильник в Киеве, потому что глючит начал на третий день. Знакомый с наивностью думал, что так званое гарантийное обслуживание сделают бесплатно. Пока не выложил за ремонт деньги. Позже оказалось, что он был просто бу. Так у кого спрашивать из каневских бизнесменов про IMEI?
Лажа это все. И вообще почему какая-то старая бабка, что захочет иметь связь с ее селом и внешним миром через телефон, должна спрашивать про какой-то там IMEI? Вот здесь как раз менты и должны были сработать на таможне, не пропуская контрабанду. Удивительно, как мы все гибко гнемся, если расскажут какую-то "новость" про IMEI. На самом деле - это чистая лапша на уши, дабы прикрыть ввоз нелегальных партий мобильных телефонов.
Вводимая мера призвана свести на нет ефективоность контрабанды мобильных телефонов и снимать побольше налогов для бюджета. На практике чувствую по-первах будет переполох. Уже использующиеся телефоны зачисляются как легальные и вносятся в базу. Но как всегда где-то кого-то забудут и люди неожиданно получат сообщение о прекращении обслуживания. Будем надеяться что таких случаев будет минимум. Кроме того поначалу будут стараться спродать телефоны которые не проходят как легальные и народ конечно по началу не будет проверять EMEI. будет много драмы.
кстати как реально его проверять-то при покупке? верить ли наклейке под акамулятором? думаю нет. в идеале надо просить продавца включить телефон и вывести на моник его EMEI. тут и начинается самое и интересное - надо проверит его "белость" в базе частотнадзора. у многих ли людей есть мобильный инет чтобы сходить на сайт и проверить? как вообще организаторы затеи видят себе покупателя проверяющего белость идентификатора стоя в магазие?
Ога, це при умові мінімальної інертності системи, що при такій кількості терміналів і, головне, операторів дуже малоймовірно. Згадайте хоча б з якою затримкою іноді приходить SMS з повідомленням "вам дзводини" після періоду перебування телефону поза зоною покриття. Співпрацівнику одного разу воно прийшло десь 14-годинною затримкою пізно вночі, що на фоні нового SMS-тону із звуком скла, що б'ється, нічного спокою - наклало на нього печать деякої тривоги. Як то кажуть "всравсь не від переляку, а від несподіванки"
Это точно. лаги они везде. Отклоняясь от темы - вчера, вот, тоже столкнулся с лагом: звонил в тех. поддержку приватбанка 8-800. так теперь вместо того чтобы заставить вас ждать и слушать музыку робобаба говорит что "оператор перезвонит вам в течение 15 минут". два раза звонил. до сих пор жду.
Ну прям там проблема, написано ж отправть ІМЕІ СМСкой на номер оператора.. И будет щастье.. Нема подтвержения пошов в другий магазин. И вобше Приватбанк отстой... и Каневкі бариги в суки деруть за все..
Підсумовуючи сказане: знову всі проблеми лягають на нас, споживачів. Ви купуєте телефон в магазині, а вам згодом говорять, що телефон крадений, чи контрабандний. Все в нашій державі через жо.... Продавці повинні відповіти, а не покупці.
Короче, пахне тим, що на нас тестуються нові заморочки, щоб не нервувати по дрібницям європейских користувачів, якщо слючицця якась лажа. Знайшли, блін, піддослідних кроликів.
Э-ээ. А шо ж ты рассказываешь только про Индию и Азейбарджан? Ты тогда давай расскажи какая там ситуация с этим всем и в Синггапуре, Африке и других странах. Желательно как можно глобальнее высветли свою точку зрения - на каневском сайте это будет очень интересно прочитать.
www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій, оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом
Анті-гоблін Я трохи підкину на вентилятор: - «Я буду сидіти на яхті та їсти омарів, а що буде з вами?
Реформи – це реформа ВЛАДИ, а не громадян. І аж ніяк не навпаки.
Анекдот. Зах.. [весь] Влада людей з особливими потребами [1]
WayBe tzs, це ж треба. 13 років тому :)
Вітаю! вірші. [8]
tzs В мене ще його є багато, на ФБ, запрошую у друзі, кому подобається
Мужик впіймав чарівну рибку…
«Пусти мене й бажання швидко
Тобі я виконаю в дар».
«Багатим хочу буть, я.. [весь] вірші. [8]
tzs Знайшов свою творчість на сторінках Вашого сайту, дякую за підтримку вірші. [8]