27 березня 2013 року під час засідання Кабінету Міністрів України народні депутати фракції ВО "Свобода" Едуард Леонов та Святослав Ханенко презентували журналістам і членам Кабміну аналіз розподілу коштів субвенцій та державних програм між областями України. Цей документ підготувала фракція націоналістів у Верховній Раді. За вказівкою Азарова просто на очах у журналістів відбулася спроба вивести із залу засідань народного депутата Едуарда Леонова. Однак після заяви свободівців про незаконність цих дій намагання позбутися представника "Свободи" припинилися.
Як свідчать результати аналізу, непропорційний розподіл урядом трансфертів з держбюджету між територіальними одиницями України, за якого не враховуються ні чисельність населення територій, ні показники певної галузі, в останні три роки став нормою. При цьому, незалежно від галузевого напряму, безумовними "фаворитами" за обсягом розподілених коштів субвенцій та державних програм є Донецька і Луганська області, "аутсайдерами" – західно- та центральноукраїнські області.
Так, 2013 року Донецька область отримає кошти субвенції на соціально-економічний розвиток окремих територій у сумі 400,6 млн. грн., що складає 30 відсотків від загального обсягу субвенції. При цьому частка населення Донецької області у загальній чисельності населення країни складає 9,6 відсотка.
Якщо розділити обсяги субвенцій капітального характеру та капітальних видатків, розподілених на територію, на чисельність населення територій, то отримаємо, що 2013 року на мешканця Донецької області теоретично припадає близько 218,4 грн., на мешканця Луганської області – 182,1 грн., у той час як в середньому по Україні цей показник становить 91,4 грн. При цьому мешканець Одещини за цими розрахунками отримає 54,6 грн. субвенцій (у 4 раза менше, ніж мешканець Донеччини), Тернопільської області – 51,9 грн. (у 4,2 раза менше), Черкаської області – 45,5 грн. (у 4,8 раза менше), Харківської – 43,7 грн. (у 5 разів менше), Івано-Франківської – 43,1 грн. (у 5,1 раза менше), Чернівецької – 42,8 грн. (у 5,1 раза менше), Автономної Республіки Крим – 42,4 грн. (у 5,2 раза менше), Вінницької області – 40,0 грн. (у 5,5 раза менше), Закарпатської – 37,2 грн. (у 5,9 раза менше), Полтавської – 25,9 грн. (у 8,4 раза менше).
"Прикро, але мешканці Донбасу не відчувають такої "підтримки" з боку уряду Азарова та не помічають тих величезних коштів, які б мали служити розвитку інфраструктури, удосконаленню системи медичної допомоги, будівництву об'єктів соціально-культурної галузі. З усього можна зробити висновки, що кошти, які у великих обсягах надають східним регіонам, не працюють на поліпшення якості життя його мешканців, а осідають у структурах, підконтрольних владі", – зазначили депутати-свободівці.
Фракція ВО "Свобода" планує скерувати результати аналізу керівникам органів місцевого самоврядування всіх регіонів України для інформації та відповідного реагування. Крім того, депутати-свободівці звернуться до Рахункової палати України щодо включення до плану роботи питання про аудит розподілу коштів окремих субвенцій та державних програм між адміністративно-територіальними одиницями 2011– 2013 рр.
Прес-служба Всеукраїнського об'єднання "Свобода"
|