Випускні екзамени в Каневі приймав особисто… король Польщі
Такий вигляд нині має Канівський музей народно-декоративного мистецтва – колишня вища уніатська школа. Саме тут король сидів у екзаменаційній комісії 1787 року…
Про те, що в музеї народно-декоративного мистецтва в Каневі у 1939–1940 роках учився "молодогвардієць" Олег Кошовий, знає багато хто. Мало ж хто знає, що далекого 1787 року цю школу особисто інспектував останній король Польщі Станіслав Август Понятовський…
До Канева, що територіально належав тоді Речі Посполитій, а персонально – ще й родині самого короля, Станіслав приїхав у супроводі сотні козаків ротмістра Жука на зустріч з російською царицею Катериною Другою. Для останнього монарха країни, яка тріщала по швах від політичних чвар, заручитися підтримкою московської самодержиці означало отримати останній шанс на збереження трону і цілісності держави…
Цариця, дорогою до Криму, прибула до Канева у супроводі пишного ескорту на кількох розцяцькованих галерах. У Каневі до її приїзду спішно звели тимчасовий палац-павільйон – там король хотів зустріти імператрицю (місцина відтоді зветься Варшавкою). Навколо палацу збудували і особняки для гостей, бараки для слуг і солдатів охорони. На горі біля Дніпра (після візиту цариці ця гора й донині зветься Московкою) ілюмінація польських майстрів імітувала італійський вулкан Везувій та імператорський вензель Катерини…
Проте Катерина відмовилася ступити на "польську землю", якою тоді була Канівщина. Вона прийняла короля Станіслава на борту галери "Дніпро" і мала з ним бесіду "на нейтральній території"…
Після зустрічі з царицею і перед від’їздом до Варшави король захотів побачити, як вчаться учні канівської уніатської вищої школи. Школою, створеною тут коштом племінника короля, опікувався уніатський орден Базиліанів.
Дві сотні канівських спудеїв зустрічали свого короля разом з учителями та керівником школи – архімандритом-ксьондзом Физикевичем. Учні вітали монарха польською, російською та німецькою мовами. Та банальними вітаннями візит не закінчився – король сам сів за парту і слухав, як учні складають екзамени з граматики та арифметики.
Монарх залишився задоволений учнівськими знаннями. Ще не знав, що сам у Каневі "провалив" власний "екзамен" перед царицею Катериною – вже через якихось п’ять років московські придворні сановники "підкажуть" королеві за краще добровільно зректися престолу, причому саме в День народження Катерини. А Річ Посполита припинить незалежне існування, поділена державами-сусідками…
А що ж сталося зі школою? Згідно з купчою, оформленою 1800 року в Київській громадянській палаті, той самий ксьондз Физикевич купив весь Канів за 12 875 рублів сріблом ще й 15 копійок на додачу, бо гроші тоді рахували точно. Племінник Понятовського, який на той час уже жив у Росії, третину вторгованої суми пожертвував на розвиток школи, яка так сподобалася останньому королю Польщі.
1818 року невідомі підпалили уніатську школу, і в полум’ї загинули двоє її учнів. Після відбудови настало нове лихо: за повстання 1830-х років польські школи почали масово переформатовувати у російські гімназії. Вища уніатська школа в Каневі стала Дворянським повітовим училищем…
У наші дні в приміщенні, де колись король сидів за партою – музей народно-декоративного мистецтва, а в канівських школах, де наближаються випускні вечори, навряд чи хтось пам’ятає про травень 1787 року, коли в екзаменаційній комісії у Каневі сидів сам король у мундирі польської кінної гвардії…
* * *
Автор висловлює вдячність за допомогу у підготовці матеріалу Ользі Ісаєвій, завідувачці відділення Шевченківського національного заповідника "Канів – від давнини до сучасності".
Підготував: Андрій КРАВЕЦЬ
Джерело: "Прес-Центр"
Фото: http://www.kanivtour.com.ua
www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій, оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом
Анті-гоблін Я трохи підкину на вентилятор: - «Я буду сидіти на яхті та їсти омарів, а що буде з вами?
Реформи – це реформа ВЛАДИ, а не громадян. І аж ніяк не навпаки.
Анекдот. Зах.. [весь] Влада людей з особливими потребами [1]
WayBe tzs, це ж треба. 13 років тому :)
Вітаю! вірші. [8]
tzs В мене ще його є багато, на ФБ, запрошую у друзі, кому подобається
Мужик впіймав чарівну рибку…
«Пусти мене й бажання швидко
Тобі я виконаю в дар».
«Багатим хочу буть, я.. [весь] вірші. [8]
tzs Знайшов свою творчість на сторінках Вашого сайту, дякую за підтримку вірші. [8]