Останнім часом на ринках, на зупинках, в транспорті, зустрівшись з друзями чи знайомими – усі говорять про одне. Ні,не про дорожнечу і не про погоду – розмовляють про кінець світу. Інтернет, преса, телебачення і радіо рясніють повідомленнями щодо ймовірного нашого з вами кінця уже 21 грудня цього року.
Причина „паніки” у тому, що індіанські племена майя залишили календар який закінчується саме 21 грудня. У цей день завершиться п’ятитисячолітня епоха Сонця. Більшість українців насміхаються з цієї теми, хтось про це говорить для годиться, а дехто таки вірить у пророцтво і навіть закуповує свічки та бутлі з питною водою. Чи є насправді привід для тривоги? Поміркуймо...
У повідомлення про кінець світу мало віриться хоча б з тієї причини, що це уже далеко не перша фальшива тривога. Пригадаймо пророцтво про те, що із Землею повинна зіткнутися якась мандрівна планета, чиє існування в нашій сонячній системі передбачили ще шумери. Момент катастрофи, провіщений стародавньою цивілізацією припадав на травень 2003 року. Коли та дата минула, любителі поспекулювати на людських емоціях звернулися до нової позначки – 21 грудня 2012 року. І таких „кінців світу” за час існування людства було дуже і дуже багато.
Заяви про те, що 21 грудня планета Земля переживе катаклізм, здатний знищити все живе спростовують і науковці. Фахівці з НАСА звертають увагу, що літочислення за системою майя не закінчується 21 грудня, так само як щороку не настає кінець світу 1 січня у зв’язку з тим, що у вас на кухні закінчився останній листок відривного календаря. Відкинули в НАСА і припущення про те, що земні полюси перевернуться і поміняються місцями, про глобальний спалах на Сонці, який змінить магнітний полюс Землі і різні інші, більш дрібні котострофічні сценарії, типу зіткнення з метеоритом і вимкнення світла на всій території США. А от що дійсно відбудеться, то це чергове зимове сонцестояння, коли жителі північної кулі проживуть найкоротший світловий день в році. Після цієї дати світлий час доби знову почне збільшуватися...
У російському місті Томську в продажу взагалі з’явились так звані набори „Для зустрічі кінця світу”... У святково оформленних пакетах можна знайти гречку, горілку, медикаменти, а також мотузку та мило. Місцева шлюбна агенція рішила перехопити ідею мексиканців, які першими почали продавати набори такого призначення. Сибіряки наповнили пакунки, беручи до уваги російські уподобання – як же без горілки? В Україні в Інтернеті також побільшало повідомлень про продаж місць у бункері, деякі фірми продають так звані квитки до раю чи пекла, магазини успішно розпродують свічки.
Вірити у те, що кінець настане 21 грудня чи не вірити — особисто справа кожного. Від себе хочеться додати, що коли нам і загрожують біди, то не через пророцтва майя, а радше через серйозні проблеми в українській економіці. Тому варто навчитись відділяти зерно від полови і не забувати про реальні загрози, забиваючи собі голову надуманими “апокаліпсисами”.
С.Костюк
КОМЕНТАР ПСИХОЛОГА
Олеся БІЛИК
Такі панічні настрої характерні для суспільств у періоди економічних негараздів, нестабільності в країні — як соціальної, так і політичної. Адже безкінечна напруженість втомлює, виснажує людей — їм доводиться повсякчас думати про пошуки засобів для виживання, можливу втрату роботи і ще багато загроз. Відтак втомлена психіка стає вельми сприятливою до всіляких містичних дійств, які відволікають від виснажливої реальності. Власне тому у періоди криз вельми популярними стають всілякі екстрасенси, шарлатани, до послуг яких люди вдаються через те, що не мають можливості
розв'язувати свої звичайні повсякденні проблеми. А також — розмови про ймовірні “кінці світу”. Що вищий рівень життя людей, то меньше вони піддаються отаким містичним впливам.
|