Одна з канівських гірських вершин – Лиса гора, згідно з рішенням сесії Канівської міської ради, охоронятиметься законом. За пропозицією Шевченківського національного заповідника сесія також розглянула питання щодо статусу дубів, посаджених родичами Тараса Шевченка поблизу могили Кобзаря.
Канівські гори простягнулися вздовж Дніпра багатокілометровою смугою-дугою, що розпочинається на півночі біля села Трахтемирів і досягає на південь околиць села Хмільна в пониззі ріки Рось. Загальна довжина Канівських гір – близько 75 кілометрів, максимальна ширина – 3–9 км, висота – до 255 метрів над рівнем моря.
Одна за одною понад Дніпром ідуть Канівські гори: Дніпрова, Московка, Лиса, Бесарабія, Пилипенкова, Чернеча (Тарасова), Княжа. Ці гори мають не тільки унікальну геологічну будову, цікаві легенди щодо їх назв, а й приваблюють вчених археологічними знахідками, що належать до найдавніших часів. Свого часу на канівських горах було знайдено залишки іхтіозаврів, плезіозаврів, зеуглодонів, скелети і бивні мамонтів, шерстистих носорогів, вівцебиків, зубрів. Лиса гора іншої назви не мала, бо споконвіку була не заліснена. Її висота над рівнем моря – 151,8 метра. З цієї гори відкриваються чудові краєвиди, тут ростуть лікарські рослини, буяють дикі трави. Щодо легенд, то розповідають, що у п’ятницю тринадцятого тут збираються місцеві відьми. Щоправда, очевидців відьомського шабашу знайти не вдалося.
Як повідомили у Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області, роботи з організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду розробляються з метою запобігання незаконному заволодінню унікальною територією та з метою збереження цілісності об’єкта. При цьому земельна ділянка залишається у володінні Канівської міської ради, а не передається управлінню. Отже, враховуючи рекомендації обласного управління охорони навколишнього природного середовища, міська влада надала дозвіл на розробку проекту землеустрою з організації та встановлення меж ботанічної пам’ятки природи місцевого значення "Лиса гора" площею 1,5 га. Роботи здійснюватимуться за кошти обласного природоохоронного фонду.
Крім того, сесія Канівської міськради погодила об’єкти – три дуби, висаджені, за переказами, родичами Тараса Шевченка до 100-річчя Кобзаря неподалік його могили, як об’єкт природно-заповідного фонду України та доручила міському відділу культури і туризму винести відповідне клопотання на сесію Черкаської обласної ради.
Підготував: Лариса ЗЕЛЕНЕНКО Джерело: Прес-Центр |