Недарма у 2000 році законодавці відновили діяльність народних дружин вже у вигляді громадських формувань. Знищити громадську ініціативу виявилось дуже легко. Але відсутність такої громадянської структури у сфері боротьби із злочинністю одразу вплинула на стан правопорядку у населених пунктах України.
Зникла та з'єднувальна ланка між силовиками і громадянами, яка дозволяла одночасно і контролювати правоохоронні органи. В райвідділах при роботі ДНД було менше протизаконних насильницьких дій щодо доставлених і затриманих осіб, яких було запідозрено у правопорушннях. Аналогічна ситуація відбувається у всіх тих містах де створені громадські формування. Який не який, а контроль за станом правопорядку стає більш дієвіший. Все залежить від відношення влади до своїх виборців. Наприклад, у Львові створена муніципальна дружина, колись - муніципальна міліція. Але законодавством вже не передбачено створення муніципальної міліції. В Тернополі, поряд із міським громадським формуванням, яке працює на 13 громадських пунктах охорони порядку, створено ще й муніципальну поліцію. В області функціонує обласна Асоціація громадських формувань, яка обєднує кілька районних асоціацій і міске формування. Таких прикладів по Украні можна приводити багато.
Проте злочинність не зменшується, а стає все більш активною і злішою. А самі правоохоронні органи, як ми бачимо, не в стані забезпечити надійний правопорядок без участі громадян у цьому процесі. Не дарма в Сполучених Штатах, де кількість поліцейських зашкалює за вагомої підтримки держави вільно функціонують громадські структури під назвою - допоміжна поліція (auxiliary). Для них існують значні пільги і вони наділені великими правами у сфері правопорядку.
Проте, ми розуміємо, що Україна не Штати і нам до них ще надзвичайно далеко.
У нашому канівському випадку віддзеркалюються проблеми із громадськими формуваннями, які присутні і у інших містах. Але те добре, що було створено до нього, розумний керівник від влади ще й примножить, а не знищить. Але то розумний!
Тому владники мають дбати про громадські ініціативи і допомагати їм розвиватися. А якщо не можуть допомагати, то хоча би не заважали.
|