Об’єкт судноплавання було введено в експлуатацію 22 липня 1972 року шлюзуванням теплохода "Т.Г.Шевченко". Його було створено з метою забезпечення безперебійного пропуску суден, що прямують головною водною транспортною артерією України - річкою Дніпро. Шлюз обладнаний сучасним технічним забезпеченням - гідравлічними приводами з об'ємним регулюванням, що приводять у дію обладнання робочих воріт. Щороку в міжнавігаційний період тут проводяться профілактичні ремонтні роботи. Взимку 2009-2010 р.р. за допомогою потужної техніки була проведена заміна нижніх воріт Канівського судноплавного шлюзу, повідомляє Олександр КРИЖАНІВСЬКИЙ.
Довідково. З початку введення в експлуатацію тут було проведено 200470 шлюзувань, прошлюзовано 477545 суден. За останній рік середньомісячна кількість прошлюзованих суден становить 97 одиниць.
Є таке спостереження. У багатьох країнах прохід шлюзом безплатний. За все платять гідроенергетики (ті,хто збудував ГЕС). У нас же гідроенергетики зіпсували прохід Дніпром і вони ні при чому.
www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій, оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом
Анті-гоблін Я трохи підкину на вентилятор: - «Я буду сидіти на яхті та їсти омарів, а що буде з вами?
Реформи – це реформа ВЛАДИ, а не громадян. І аж ніяк не навпаки.
Анекдот. Зах.. [весь] Влада людей з особливими потребами [1]
WayBe tzs, це ж треба. 13 років тому :)
Вітаю! вірші. [8]
tzs В мене ще його є багато, на ФБ, запрошую у друзі, кому подобається
Мужик впіймав чарівну рибку…
«Пусти мене й бажання швидко
Тобі я виконаю в дар».
«Багатим хочу буть, я.. [весь] вірші. [8]
tzs Знайшов свою творчість на сторінках Вашого сайту, дякую за підтримку вірші. [8]