В попередньому номері газети ми повідомляли про початок дії програми “Доступне житло” в Каневі і Черкаській області. Більш детально прокоментувати цю програму я попросив заступника міського голови Тетяну Болсунову.
— Держбюджетом на реалізацію програми на Черкаську область передбачено 28 мільйонів гривень, — розповідає Тетяна Володимирівна. — Перший транш в 3 мільйони гривень уже надійшов у відповідний фонд області — Фонд сприяння молодіжному житловому будівництву. Ця програма поки що здійснюється досить пасивно, оскільки насамперед будівельники мають надати свої пропозиції щодо будівництва житла. Зараз будівельниками готуються відповідні документи. У Черкасах ця програма уже почала працювати, а в Каневі дещо складніше. Минулого тижня ми зустрічались з двома забудовниками — ЗАТ “Канівбуд” (директор Загоруйко М.І.) та ТОВ “Кремінь-Центр” (директор Луценко С.В.). Перший, згідно з нашими планами, має закінчити незавершене будівництво 9-поверхового будинку по вулиці Шевченка, 41 (на фото), готовність якого на сьогодні складає близько 70%; другий (забудовник, який раніше збудував жовтий будинок по вулиці Героїв Дніпра) має збудувати секцію по вулиці Героїв Дніпра, 49-А (там уже є готовий фундамент). Зараз ми плануємо визначитись, скільки людей захоче взяти участь у цій програмі. Виходячи з цього, забудовник, зводячи житло, буде планувати будівництво саме для цих бажаючих, а решту житла будуватиме на комерційній основі. Це стосується будівництва по вулиці Героїв Дніпра,49-А. Що стосується недобудованого будинку по вулиці Шевченка,41 — там складніше, оскільки будівництво розпочиналось за дольової участі канівчан ще десять років тому, а отже частину тих квартир потрібно буде виділити цим людям, а решту — під цю програму. Забу-довник ще має пройти акредитацію в Мінрегіонбуді, має бути затверджений план-графік будівництва житла. Цей план-графік не повинен перевищувати термін будівництва в один рік, а якщо це продовження незавершеного будівництва — півроку.
— Яка вартість квадратного метра житла передбачена програмою?
— Згідно з програмою “Доступне житло” вартість квадратного метра не повинна перевищувати 4 000 гривень.
— Яка площа і вартість квартири передбачена програмою?
— Якщо сім’я складається з двох осіб — не більше 40 метрів квадратних; три і більше членів сім’ї — не більше 58 метрів квадратних. Якщо врахувати вимоги програми щодо вартості квадратного метра в 4 тисячі гривень, отримаємо орієнтовно вартість 1-кімнатної квартири близько 160 тисяч гривень, 2-кімнатної — близько 232 тисяч.
— 28 мільйонів, закладених в Держбюджеті, вистачить на всю Черкаську область?
— Цих грошей має вистачити на всіх бажаючих взяти участь у цій програмі.
— За якою схемою має працювати ця програма?
— Ця програма передбачає такий ланцюг учасників: громадянин — банк — забудовник — держава. Зараз визначено два банки, які братимуть участь у програмі — Ощадбанк та Укргазбанк. Громадянин іде в банк, укладає з банком угоду на кредит, приміром, в сумі 232 тисячі гривень, банк нараховує на цю суму відсотки — 16%. Паралельно громадянин укладає договір з молодіжним Фондом, а в цьому договорі буде передбачено, що 13% з тих 16%, нарахованих банком відсотків, Фонд компенсує банку. Громадянин укладає також договір з забудовником на придбання квартири. Після цього банк перераховує забудовнику, приміром, 232 тисячі гривень і забудовник розпочинає будівництво. Для забудовника терміни будівництва дуже обмежені — протягом року громадянин має вселитися в нове житло.
— На який термін видається громадянину кредит банком?
— Банк дає кредит по цій програмі на термін до 15 років. Якщо ж громадянин захоче укласти з банком угоду на менший термін — це обумовлюється в договорі.
— Хто має право взяти участь у цій програмі — вік громадянина, його фінансові статки, місце проживання?
— Згідно з постановою Кабінету міністрів України №343 від 25 квітня та змін до неї згідно з постановою №465 від 25 травня існують обмеження для учасників програми: позичальником має бути громадянин, який потребує поліпшення житлових умов та відповідає вимогам банку до позичальника. Сукупний дохід на сім’ю має складати 55 тисяч гривень на рік, тобто приблизно 4 600 гривень на місяць — один член сім’ї повинен мати заробітну плату 2 300 гривень.
— У Каневі багато сімей з такою зарплатою? Вам не здається, що ця вимога дасть змогу взяти участь у програмі досить малому колу мешканців міста з їх заробітною платою?
— Середньомісячна зарплата в Каневі приблизно відповідає цій межі.
— Якщо за принципом “середня температура у хворих по лікарні”, то, мабуть, середня зарплата по місту теж висока — в кількох десятків людей вона дуже висока, в інших — нижче нікуди і виходить середня?..
— Звичайно, соціально незахищені верстви населення і люди, які отримують дуже низьку зарплату , не зможуть взяти участь у цій програмі.
— Які сім’ї, згідно з вимогами програми, вважаються такими, що потребують поліпшення житлових вимог?
—Згідно з житловим кодексом поліпшення житлових умов потребують сім’ї, які мають житло з розрахунку 13,5 квадратних метрів на людину плюс 21 метр на сім’ю. Якщо сім’я має меншу площу, вона вважається такою, що потребує поліпшення житлових умов і може брати участь у програмі.
— Які обмеження за віком передбачені для учасників програми і їх місце проживання?
— Для учасників програми вікове обмеження не передбачене, місце проживання також — це може бути мешканець Канева чи Келеберди, чи Таганчі.
— Ви сказали, що орієнтовна вартість однокімнатної квартири складає близько 160 тисяч гривень, двокімнатної — близько 232 тисяч. Чи значить це, що забудовник має будувати квартири саме такого метража? Адже згідно з його документацією квартира може бути, скажімо, й 35 метрів, а не 40 — тобто, сума банківського кредиту відповідно має бути меншою?
— Звичайно. З розрахунку 4 тисячі гривень за квадратний метр.
— Ми зараз говорили про програму, яка передбачає 13-процентну компенсацію державою процентних нарахувань банком на суму кредиту. А що передбачає програма “30% вартості житла за рахунок державної підтримки”?
— Так, дійсно, програма “Доступне житло” передбачає й такий варіант — “30% на 70%”. Що це таке? Людина купує житло за кредит будь-якого банку чи за власні кошти. В цьому випадку держава компенсує їй 30% вартості житла. Можливо ця програма буде людям більш цікавою.
— Де зацікавлені в участі в цій програмі можуть отримати потрібну їм інформацію?
— Для зацікавлених у п’ятницю, 29 червня, о 15 годині, як уже повідомлялось, відбудеться друга нарада-семінар в залі засідань Канівської міської ради. Зацікавлені громадяни також можуть звертатися в житловий відділ Канівського міськвиконкому за телефоном 3-23-83, або до заступника міського голови Болсунової Тетяни Володимирівної в будь-який час особисто чи за телефоном 3-23-36.
Валерій РЕВА, газета ВІКА №26, червень 2012 |