Ми не раз на сторінках газети піднімали проблему, яку, схоже, ніхто не збирається вирішувати. Керівники міста і району говорять, що на сьогоднішній день немає альтернативи для перевезення напівживої продукції “їхньої ряби” іншою дорогою крім вулиці Леніна і про те, що це, мовляв, “тимчасова незручність для мешканців мікрорайону — машина проїхала і за хвилину сморід “вивітрився”...
Але, виявляється, таке ставлення чиновників до цієї проблеми може дорого коштувати мешканцям того ж “магнітівського” мікрорайону, який в народі називать “спальним”. Крім смороду, яким вони змушені дихати від “труповозів” (та й інших вантажівок), вони з завидною постійністю вдихають вихлопні гази цієї “надсучасної” техніки. А тим часом, експерти Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) віднесли вихлопи дизельних двигунів до речовин, які викликають у людини рак. Міжнародне агентство з вивчення раку (IARC), яке входить у ВООЗ, перекласифікувало дизельні вихлопи з групи 2A (можливі канцерогени) в групу 1 (речовини, які явно пов'язані з виникненням раку).
"Робоча група експертів IARC виявила, що дизельні вихлопи є причиною виникнення раку легенів. Крім того, виявлений зв'язок вихлопів із збільшенням ризику розвитку раку сечового міхура", — говориться в повідомленні IARC.
Рішення про кваліфікацію вихлопів дизельного двигуна як таких, що викликають у людини рак, було прийнято за наслідками засідання незалежних експертів, які вивчили результати останніх наукових досліджень про вплив дизельних і бензинових вихлопів на людину.
Експерти також класифікували вихлопи бензинового двигуна як "потенційно канцерогенні", що підтвердило результати досліджень, проведених IARC ще в 1989 році.
Канівським чиновникам, може, все-таки варто повернутись обличчям до мешканців міста і бити на сполох — аби їх почули в Кабміні — і вирішувати проблему будівництва об’їзної дороги? Чи через десяток років почнемо бідкатися: і чого це найбільше онкохворих саме в тому мікрорайоні?..
Валерій РЕВА, газета ВІКА №25, червень 2012 |