kaniv.net logo

Веб-камера в центрі Канева






















Головна > Новини > Історія 

Чернеча гора


Вiзитна картка мiста - Чернеча гора. Цьому куточку землi судилося стати вiдомим усьому свiтовi. Тут, пiд високим курганом, поховано видатного українського народного поета i художника Тараса Григоровича Шевченка, вiд iменi якого гору називають Тарасовою.

Колись давно полонили поета мальовничi заднiпровськi далi. Вiн мрiяв оселитися тут, збудувати хату, посадити садок, невтомно працювати i "померти на Днiпрi, хоч на малесенькiй горi..." Та не судилося збутись мрiям Шевченка. Помер вiн у Петербурзi, i лише пiсля смертi, вiчний спокiй знайшло його серце у канiвськiй землi. Друзi i рiднi виконали його поетичний заповiт:

Як умру, то поховайте
Мене на могилi
Серед степу широкого
На Вкраїнi милiй,
Щоб лани широкополi
I Днiпро, i кручi
Було видно, було чути,
Як реве Ревучий...

Не раз, як царська, так i радянська влада, враховуючи величезний вплив вольнолюбивої поезiї Шевченка на народ, намагались заборонити гiдне вiдзначання його ювiлеїв, досягаючи проте протилежного результату, викликаючи протест проти дiй уряду. Не зважаючи на iмперську сваволлю, Україна пам'ятала свого вiрного сина, який став символом нескореностi українського духу, справжньою нацiональною святинею.

Тарасову гору вважають українською меккою, а до святих мiсць завжди йшли пiшки, тому на макiвку Тарасової гори ведуть високi сходи. Ними в урочистому мовчаннi пiднiмаються до могили Шевченка вдячнi нащадки, шанувальники творчостi поета, прихильники його таланту.

Тарасова гора сьогоднi - культурно - iсторична пам'ятка свiтового значення, державний музей - заповiдник. Вiн включає могилу Шевченка з пам'ятником; лiтературний музей, експозицiя якого знайомить з поетичними й малярськими роботами генiального митця, допомагає збагнути джерела його творчостi; першi пам'ятники на могилi поета, хату з "Тарасовою свiтлицею" - першим народним музеєм Шевченка; архiтектурно - меморiальний комплекс; могилу вiрного xранителя Шевченкової гробницi - Iвана Ядловського, який 50 рокiв доглядав за могилою поета, та заповiдний парк площею 25 га.

На пiвдень i заxiд вiд Тарасової гори на пагорбаx, покраяниx найгустiшою в Європi мережею ярiв, шумлять вiковiчнi, переважно, дубовi i грабовi лiси, якi в цьому районi мають важливе грунтозаxисне i водооxоронне значення. Це - володiння Канiвського державного заповiдника, який є науковою базою Київського державного унiверситету.

Особливiстю Канiвського заповiдника є те, що серед заповiдникiв України тiльки вiн мiститься у зонi лiсостепу, на якiй розташована третина територiї нашої держави. Крiм того, знаxодиться вiн у густозаселеному районi. Порiвняно невелика площа заповiдника - це своєрiднi легенi Канева. Чисте повiтря i вiдповiднi клiматичнi умови, понад 2.000 сонячниx годин на рiк роблять наше мiсто курортною перлиною Поднiпров'я. Канiв розташований на гораx, що порiвняно невисокi: найвища вiдмiтка - 245 м над рiвнем моря, але за морфологiчною будовою це справжнi гори. Тягнуться вони вузькою смугою вздовж правого берега Днiпра майже на 70 км, пiдступаючи бiля Канева до самої води. Утворились вони ще у дольодовиковий перiод в результатi складних геологiчних процесiв. У Х ст. невiдомий автор "Всесвiтньої географiї" назвав їх Руськими горами, а у сучаснiй спецiальнiй лiтературi вони звуться Канiвсько - Мошногiрським кряжем.

Канiвськi гори - скарбниця багатьох корисних копалин: гiпсу, крейди, вапняка, пiсчаникiв, фосфоритiв, каолинових та вогнетривких глин, пiску, бурого залiзняку. Але промислова розробка гiр не ведеться, бо основна їх частина входить до складу заповiдника.

Самобутнiй ландшафт Канiвських гiр - унiкальне явище. Подiбне нашарування гiрських порiд є справжнiм природним "архiвом" для дослiдження цiлих геологiчних перiодiв, а також первiсноi флори i фауни. Три чвертi територiї заповiдника зайнято природним лiсом. У заповiдних лiсах збереглися рiдкiснi та релiктовi рослини. Тваринний свiт налiчує понад 5.000 видiв. Тут ведуться дослiдження за Мiжнародною бiологiчною програмою.

На територiї заповiдника є також кiлька iсторико - археологiчних пам'яток рiзних епох. Серед них Мале й Велике скiфськi городища i Княжа гора, археологiчнi знахiдки з якої стали окрасою музеїв багатьох країн свiту: Англiї, Францiї, Польщi, Росiї. Є природничий музей i в заповiднику. Тут переймає вiдчуття стужавiлих у бутовий камiнь столiть: самих тiльки кiсток викопних тварин у ньому налiчувалось до 10.000 (на жаль, експозицiя дуже постраждала в роки вiйни). Гiрськi вiдклади свiдчать, що в незапам`ятну давнину територiя Канiвщини була дном первiсного моря. Мабуть, клiмат тодi був досить теплий, бо дослiдники виявили залишки пальм i рештки крокодилiв. Знайдено тут i зуби акули-кархародона - страшного хижака, який живе тепер у Середземному морi та в Iндiйському океанi.

На територiї заповiдника знаходиться могила академiка Миколи Федотовича Бiляшiвського - видатного українського археолога, етнографа i органiзатора музейної справи, а в музеї, який мiститься у будиночку, де вiн жив, вiдтворено меморiальну кiмнату вченого.

М.Ф.Бiляшiвський народився в м.Уманi. З дитинства захоплювався збором старожитностей. Навчаючись у 2-й Київськiй гiмназiї, вiдвiдував церковно-археологiчний музей при Братському монастирi, присрастно вивчав експонати, а потiм i сам допомагав їх збирати. Вищу освiту М.Ф.Бiляшiвський здобув на юридичному факультетi Київського унiверситету, але, захопившись iсторiєю, остаточно вирiшив присвятити себе археологiї. Влiтку 1890 року молодий дослiдник вирушає у пiшу розвiдку по правому берегу Днiпра аж до гирла Росi. Виявляє понад Днiпром слiди городищ i поселень, довгi вали i високi кургани. Мiж селами Монастирок i Зарубинцi Бiляшiвський знаходить руїни багатого храму з фресками i рiдкiсними речами, першим обстежує i описує цю пам`ятку для науки. То був лiтописний Зарубський монастир.

Бiля Канева М.Ф.Бiляшiвський виявляє дивовижно багату колекцiю старожитностей на Княжiй горi (вона налiчує понад 5.000 експонатiв i поступається в нашiй країнi лише кiлькостi речей, здобутих на територiї Києва) i доводить, що саме тут знаходилось лiтописне мiсто Родень. Проводячи археологiчнi дослiдження на Канiвщинi, Микола Федотович цiкавиться також етнографiєю, записує народнi перекази, легенди, спогади. У 1894 роцi вiн публiкує "Рассказы крестьян с.Пекарей о Т.Г.Шевченко". М.Ф.Бiляшiвський по праву вважається фундатором першого всеукраїнського музею в Києвi. У 1925 роцi дослiдник проводить розкопки на сусiднiй з Княжою Мар`їнiй горi. А в квiтнi наступного року Канiвська земля, вивченню давнини якої вiн присвятив усе своє життя, прийняла його на вiчний спочинок. Поховали його над Днiпром бiля Княжої гори, як вiн i заповiдав.

Iнодi тим, хто приїздить на Канiвщину вперше здається, що все це вони вже десь бачили. I це не дивно, бо наше мiсто i його околицi давно стали "зйомочним майданчиком" для багатьох кiностудiй. Тут знято понад два десятки кiнофiльмiв. Кiностудiя iм. О. Довженка знiмала фiльми "Здрастуй, Гнате" (в с. Пекарi), "Лiлея" (с. Бучак), "Дороги йдуть поруч", "Наймичка", "Пiснi над Днiпром", "Поема про море" (с.Селище), "Сон" (с.Степанцi), "Тарас Шевченко", "Українська рапсодiя", а також художнiй фiльм "Звiрте своi годинники", сценарiй якого написала поетеса Лiна Костенко. Студiя "Мосфiльм" - кiнокартини "Багатая невеста" (с.Яблунiв), "Иваново детство", "Илья Муромец", "Капроновые сети", "Крепость на колёсах" (м.Канiв, с.Лiпляве), "Сказание о княгине Ольге". У Лiплявому знiмались також фiльми "Бумбараш" i "Где 42 -й ?", а у с.Литвинцi - чудова кiнокомедiя "Шельменко - денщик" (студiя "Ленфiльм").

WayBe

9 жовтня 2006, 00:00

Теги статті:
історія  Чернеча гора  Шевченко  Тарас  музей  
Голосів:
1
01

Всього коментарів: 1

Сторінка коментарів: 1
Показати коментарі

www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій,
оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом




Вхід
Login:
Пароль
Пам'ятати?
Реєстрація
Забули пароль?

Нові теми:

У Канівській громаді показали, який вигляд може мати Алея Героїв

Клининговая компания: уборка квартиры после ремонта

Уборка квартиры после ремонта: шаг за шагом

Клінінгові послуги: що це таке і чому вони стають все популярнішими?

Сила нації – в її захисниках!

Захисти тих, кого любиш!

Як сонячні панелі рятують лікарню від відключень: досвід Шептицького

Економія грошей та енергонезалежність: дві громади отримали сонячні електростанції для лікарень

Містична Черкащина

Священик упц (мп) відмовився виконати рішення суду про передачу Успенського собору у Каневі державі

Популярні за тиждень:

Про що зараз спілкуються:

slavikf
А що, вже перемогли?
У Канівській громаді показали, який вигляд може мати Алея Героїв [1]

Serhiy
[link]
Захисти тих, кого любиш! [1]

vlada
Хороший магазин, величезний вибір і компетентний консультант.
СКЛАД-МАГАЗИН керамічної плитки [1]

Nikamrita
1. Хром Біотин Баланс з корицею: Амріта використовує високоякісний Хром у формі піколінату хрому – це активний хром, який відрізняється швидкою засвоюваністю і позитивним впливом на організ.. [весь]
Комплекс : Регуляція інсуліну і рівня цукру в крові [1]

Vlad999
Священника згідно закону до суду за невиконання рішень органів влади!
Священик упц (мп) відмовився виконати рішення суду про передачу Успенського собору у Каневі державі [2]

vlada
А чому комісія ходить без виконавчої служби? Навіщо у нас виконавча служба? Щоб виконувати рішення усіх судів, а тим більше - Верховного суду України, а не тільки стягувати кошти з боржників.
Священик упц (мп) відмовився виконати рішення суду про передачу Успенського собору у Каневі державі [2]

Dariuuff
@Geometry Dash Виглядає чудово
Душові кабіни [1]

Dariuuff
Досить далеко від мого району
СКЛАД-МАГАЗИН керамічної плитки [1]

WayBe
ГИ ГИ :)) Читайте листа выд підарів: Направляется уведомление о внесении в «Единый реестр доменных имен, указателей страниц сайтов в сети «Интернет» и сетевых адресов, позволяющи.. [весь]
стихотворение о судьбе отечества [3]

Анті-гоблін
Я трохи підкину на вентилятор: - «Я буду сидіти на яхті та їсти омарів, а що буде з вами? Реформи – це реформа ВЛАДИ, а не громадян. І аж ніяк не навпаки. Анекдот. Зах.. [весь]
Влада людей з особливими потребами [1]

Активні оголошення:

Продам
Куплю
Робота
Послуги
Продается дом
Здам квартиру
Послуги
Міняю
Оголошення

Розділи новин:

З блогів
Міські новини
Регіональні новини
Цікавинка
Влада
Податкова
Спорт
Шевченко
Історія
Кримінал
Спортивні новини
Новини
Анонси
Районні новини
Новини району
Вибори
Політика
Флейм
Віка
Космос
www.kaniv.net
Video
Розповіді
Видання
Міські новини, екологія
Нещасний випадок
Статистика
Мистецтво
Долі людські
Транспорт
Війна
Політика, канів
Цікавинка регіональна
Історія, Свято
Обговорення
Дніпрова зірка
Бизнес
Історія, політика
Сміх тай годі!
Наука
Пожежа
Криминал
демократія і авторитаризм
права людини
Обхохочешься блин
Карти
Розваги
Милосердя
Обласні новини
Недільна школа
Міські новини, КУКіМ
Міські новини, зустріч з міським головою
Пенсійний фонд
Новини ринку
Екологія
Торренты
Канівщина,затримано, крадій, ліс
Центр Молодіжних Ініціатив
Телекомунікації
Бізнес
чат, чам
фото

Квітень
НдПнВтСрЧтПтСб
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Календар новин     


Правила сайту
Новини
Оголошення
Афіша

© 2006- Рекламна агенція "РЕКЛАМЕРА".
Контакт для розміщення реклами та матеріалів на сайті: (096) 9991699, email: waybester@gmail.com


Інформаційний партнер проекту - "Дніпрова зірка"