kaniv.net logo

Веб-камера в центрі Канева














Головна > Новини > Історія 

Канівська ГЕС


Як найчарiвнiше мiсце на землi сприймався Канiв у 1950-60 роках. На правому березi - зелене пасмо гiр, укритих дрiмучими лiсами, байраками, гаями, садками. На лiвому - безкрая пуща, дiброви, луки, шелюга, верби над озерцями, протоками, затоками i бiлий чистий пiсок, мов золото. А по Днiпру ходили старомоднi пароплави з громiздкими гребними колесами та лопатями.

На одному з них, що мав 130 рокiв вiку i був колись власнiстю Симиренкiв-Яхненкiв породожував по Днiпру у 1959 роцi письменник Сергiй Плачинда. Ось як згадує вiн про свої тогочаснi враження: "Таку щедрiсть землi я бачив уперше. I, на жаль, востаннє... Цукровим бурякам було вже затiсно в землi. Їх випирало назовнi, вони терлися один об один, нiби гурт овець, а з їхнiх голiв на осоннi текла патока,... триметрова кукурудза мала по 4-6 качанiв на стеблах,... а соняхи ледь утримували свої пудовi брилi...

Чарували тодi... i щедрi базарчики на тихих малолюдних приплавах з розкiшними розсипами яблук, груш, слив, помiдорiв, яєць - курячих, гусячих, качачих. А жiночки i бабусi, охайно вдягненi, спiвучою мовою припрошували до смаженої риби, що духмянiла на весь берег, до ряженочки в глечиках, до сала, селянського сиру, меду, запашної олiйки, пухких пирiжкiв з квасолею, печiнкою, калиною. I все це - за безцiнь. Нинi згадуєш цi базарчики, як далекий сон. Особливо, коли пролiтаєш повз злиденнi сучаснi приплави на гуркотливiй "ракетi".

Це був початок iнтенсивного знищення Днiпра, початок будiвництва каскаду Днiпровських електростанцiй. За часом будiвництва Канiвська ГЕС - остання зi станцiй цього каскаду.

Про доцiльнiсть її будiвництва ще десятилiттями будуть сперечатися фахiвцi. I, як завжди, в запалi суперечки, виникатимуть радикально протилежнi погляди. Однi вважатимуть, що вiдлiк iсторiї Канева варто розпочинати саме з будiвництва ГЕС, бо вона, нiбито, дала поштовх розвитку мiста. Iншi - що будiвництво електростонцiї, власне, перекреслило цю iсторiю, змiнило звичний ритм життя мiста i типовою забудовою звело нанiвець його iндивiдуальнiсть.

Потужнiсть ГЕС - 440 квтг. В Пiвденнiй енергосистемi вона мала замiнити 476.000 квт теплових потужностей i 282.000 т умовного палива. Крiм питань енергопостачання будiвництво ГЕС мало комплексно вирiшити проблеми водопостачання, мелiорацiї, бортьби з повiнню i органiзацiї навiгацiї. У 1964 роцi вiдзначалося 150- рiччя з дня народження ТГ.Шевченка. Як завжли, за часiв радянської влади, гучно i помпезно. На Тарасовiй горi спiвав шеститисячний хор Черкаської областi (для його виступу збудували спецiальний майданчик- спiвоче поле). Спiвали тодi осанну i майбутнiй ГЕС. Перший кубометр бетону в її фундамент було закладено у 1964 роцi саме з нагоди... Шевченкового ювiлею, а 25 вересня 1972 року Днiпро бiля Канева перетнула гребля i на десятки тисяч гектарiв родючої землi розлилася гола, каламутна i холодна пустеля Канiвського "моря", що пiдмиває нинi "гори мої високiї, найкращiї в свiтi", як писав Т.Шевченко.

Пiдступнi води "канiвського горя" (як влучно охрестили водосховище корiннi канiвчани) вкрили не тiльки унiкальнi ландшафти, а й цiннi археологiчнi пам`ятки, iсторичнi скарби. Пiд водою опинилась легендарна країна протослов`ян - Артанiя. Пам`ять землi пiшла на дно...

Загинула цiла низка славетних козацьких сiл. Вiдомi рядки Шевченка - "нема на свiтi України, немає другого Днiпра..." - були свого часу написанi у с.В`юнище, де нинi - Канiвське море. А поруч були Андрушi, про якi Шевченко згадував у листi "менi тепер здається, що й раю кращого на свiтi не було, як тi Андрушi". Зараз i вони на днi морському.

Пiд гнилими хвилями штучного водосховища - Селище, Решiтки... Виселено цiлi села. Знесено хати, церкви. Порубано вiковiчнi лiси. Замiсть них - лише пеньки, що тисячами велетенських струпiв вкрили дно Канiвського "моря".

Скiльки трагедiй - особистих, екологiчних, нацiональних, загальнодержавних - принесла на нашу землю ця "будова комунiзму". У вiдплату за наругу над природою, її жорстоке гвалтування прийшла негайна i страшна помста. Крiм багатьох iнших бiд, береги водосховища стали непридатними для лiтнього вiдпочинку, бо нудотний сморiд стоячої води витiснив свiжий подих Днiпра i прибережного рiзнотрав`я, а в самому Днiпрi поступово перевелась риба i у колись "рибному мiстi" якось непомiтно зник рибний магазин...

WayBe

9 жовтня 2006, 00:00

Теги статті:
ГЕС  історія  
Голосів:
0
00

Всього коментарів: 1

Сторінка коментарів: 1

www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій,
оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом

Сторінки коментарів:



Вхід
Login:
Пароль
Пам'ятати?
Реєстрація
Забули пароль?

Нові теми:

Канів прощається з Героєм: на війні загинув сапер-гранатометник Олександр Кавун

Після університету до ТрО: як канівчанка стала інструкторкою з домедичної допомоги 12 Червня 2025, 17:16

«Саме за каденції президента Зеленського почалася реальна боротьба з держзрадниками»: агент СБУ розповів про проникнення в офіс Сівковича та затримання Кулініча

Про дрони, що знищили російські літаки (Long Version)

Зникли речі та пошкоджені дзвони: представники московського патріархату залишили храм на Черкащині

Служба безпеки попереджає про нову тактику російських спецслужб: ворог намагається завербувати українців, видаючи себе за СБУ (відео)

Перші Контрактники 18-24 пройшли контрольно-тактичні заняття у 92-й бригаді,

Що таке «Контракт 18-24»?

Почесною відзнакою нагородили канівську художницю Любов Міненко

Канів шепоче таємниці: які секрети приховує місто з часів Київської Русі

Популярні за тиждень:

Про що зараз спілкуються:

slavikf
Честь
Канів прощається з Героєм: на війні загинув сапер-гранатометник Олександр Кавун [1]

lauralordelaure
Причина видалення коментаря: Спам
Душові кабіни [2]

lauralordelaure
Причина видалення коментаря: Спам
СКЛАД-МАГАЗИН керамічної плитки [1]

fishingessay
Причина видалення коментаря: Спам
Священик упц (мп) відмовився виконати рішення суду про передачу Успенського собору у Каневі державі [4]

fishingessay
Заходьте та починайте — місце чудове, і все готове. Як і у Грі зі Змійками, ви починаєте google baseball з простого та розвиваєтесь. Тут усе готове до розвитку; просто трохи спрямуйте це на масштабування.
Єлизавета Зубчук [2]

litytremble
Локація супер, усе вже обладнано — заходь і працюй. Це як у гру Snake Game: чим далі проходиш, тим більше ростеш, але починаєш з простого. Тут теж все підготовлено для розвитку, варто лише трохи спрямувати — і можна масштабуватись.
Єлизавета Зубчук [2]

polytrack
Причина видалення коментаря: Спам
СКЛАД-МАГАЗИН керамічної плитки [1]

tomorrowgrin
Причина видалення коментаря: Спам
Священик упц (мп) відмовився виконати рішення суду про передачу Успенського собору у Каневі державі [4]

slavikf
А що, вже перемогли?
У Канівській громаді показали, який вигляд може мати Алея Героїв [1]

Serhiy
[link]
Захисти тих, кого любиш! [1]

Активні оголошення:

Продам
Куплю
Робота
Послуги
Продается дом
Здам квартиру
Послуги
Міняю
Оголошення

Розділи новин:

З блогів
Міські новини
Регіональні новини
Цікавинка
Влада
Податкова
Спорт
Шевченко
Історія
Кримінал
Спортивні новини
Новини
Анонси
Районні новини
Новини району
Вибори
Політика
Флейм
Віка
Космос
www.kaniv.net
Video
Розповіді
Видання
Міські новини, екологія
Нещасний випадок
Статистика
Мистецтво
Долі людські
Транспорт
Війна
Політика, канів
Цікавинка регіональна
Історія, Свято
Обговорення
Дніпрова зірка
Бизнес
Історія, політика
Сміх тай годі!
Наука
Пожежа
Криминал
демократія і авторитаризм
права людини
Обхохочешься блин
Карти
Розваги
Милосердя
Обласні новини
Недільна школа
Міські новини, КУКіМ
Міські новини, зустріч з міським головою
Пенсійний фонд
Новини ринку
Екологія
Торренты
Канівщина,затримано, крадій, ліс
Центр Молодіжних Ініціатив
Телекомунікації
Бізнес
чат, чам
фото

Липень
НдПнВтСрЧтПтСб
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Календар новин     


Правила сайту
Новини
Оголошення
Афіша

© 2006- Рекламна агенція "РЕКЛАМЕРА".
Контакт для розміщення реклами та матеріалів на сайті: (096) 9991699, email: waybester@gmail.com


Інформаційний партнер проекту - "Дніпрова зірка"