Як найчарiвнiше мiсце на землi сприймався Канiв у 1950-60 роках. На правому березi - зелене пасмо гiр, укритих дрiмучими лiсами, байраками, гаями, садками. На лiвому - безкрая пуща, дiброви, луки, шелюга, верби над озерцями, протоками, затоками i бiлий чистий пiсок, мов золото. А по Днiпру ходили старомоднi пароплави з громiздкими гребними колесами та лопатями.
На одному з них, що мав 130 рокiв вiку i був колись власнiстю Симиренкiв-Яхненкiв породожував по Днiпру у 1959 роцi письменник Сергiй Плачинда. Ось як згадує вiн про свої тогочаснi враження: "Таку щедрiсть землi я бачив уперше. I, на жаль, востаннє... Цукровим бурякам було вже затiсно в землi. Їх випирало назовнi, вони терлися один об один, нiби гурт овець, а з їхнiх голiв на осоннi текла патока,... триметрова кукурудза мала по 4-6 качанiв на стеблах,... а соняхи ледь утримували свої пудовi брилi...
Чарували тодi... i щедрi базарчики на тихих малолюдних приплавах з розкiшними розсипами яблук, груш, слив, помiдорiв, яєць - курячих, гусячих, качачих. А жiночки i бабусi, охайно вдягненi, спiвучою мовою припрошували до смаженої риби, що духмянiла на весь берег, до ряженочки в глечиках, до сала, селянського сиру, меду, запашної олiйки, пухких пирiжкiв з квасолею, печiнкою, калиною. I все це - за безцiнь. Нинi згадуєш цi базарчики, як далекий сон. Особливо, коли пролiтаєш повз злиденнi сучаснi приплави на гуркотливiй "ракетi".
Це був початок iнтенсивного знищення Днiпра, початок будiвництва каскаду Днiпровських електростанцiй. За часом будiвництва Канiвська ГЕС - остання зi станцiй цього каскаду.
Про доцiльнiсть її будiвництва ще десятилiттями будуть сперечатися фахiвцi. I, як завжди, в запалi суперечки, виникатимуть радикально протилежнi погляди. Однi вважатимуть, що вiдлiк iсторiї Канева варто розпочинати саме з будiвництва ГЕС, бо вона, нiбито, дала поштовх розвитку мiста. Iншi - що будiвництво електростонцiї, власне, перекреслило цю iсторiю, змiнило звичний ритм життя мiста i типовою забудовою звело нанiвець його iндивiдуальнiсть.
Потужнiсть ГЕС - 440 квтг. В Пiвденнiй енергосистемi вона мала замiнити 476.000 квт теплових потужностей i 282.000 т умовного палива. Крiм питань енергопостачання будiвництво ГЕС мало комплексно вирiшити проблеми водопостачання, мелiорацiї, бортьби з повiнню i органiзацiї навiгацiї. У 1964 роцi вiдзначалося 150- рiччя з дня народження ТГ.Шевченка. Як завжли, за часiв радянської влади, гучно i помпезно. На Тарасовiй горi спiвав шеститисячний хор Черкаської областi (для його виступу збудували спецiальний майданчик- спiвоче поле). Спiвали тодi осанну i майбутнiй ГЕС. Перший кубометр бетону в її фундамент було закладено у 1964 роцi саме з нагоди... Шевченкового ювiлею, а 25 вересня 1972 року Днiпро бiля Канева перетнула гребля i на десятки тисяч гектарiв родючої землi розлилася гола, каламутна i холодна пустеля Канiвського "моря", що пiдмиває нинi "гори мої високiї, найкращiї в свiтi", як писав Т.Шевченко.
Пiдступнi води "канiвського горя" (як влучно охрестили водосховище корiннi канiвчани) вкрили не тiльки унiкальнi ландшафти, а й цiннi археологiчнi пам`ятки, iсторичнi скарби. Пiд водою опинилась легендарна країна протослов`ян - Артанiя. Пам`ять землi пiшла на дно...
Загинула цiла низка славетних козацьких сiл. Вiдомi рядки Шевченка - "нема на свiтi України, немає другого Днiпра..." - були свого часу написанi у с.В`юнище, де нинi - Канiвське море. А поруч були Андрушi, про якi Шевченко згадував у листi "менi тепер здається, що й раю кращого на свiтi не було, як тi Андрушi". Зараз i вони на днi морському.
Пiд гнилими хвилями штучного водосховища - Селище, Решiтки... Виселено цiлi села. Знесено хати, церкви. Порубано вiковiчнi лiси. Замiсть них - лише пеньки, що тисячами велетенських струпiв вкрили дно Канiвського "моря".
Скiльки трагедiй - особистих, екологiчних, нацiональних, загальнодержавних - принесла на нашу землю ця "будова комунiзму". У вiдплату за наругу над природою, її жорстоке гвалтування прийшла негайна i страшна помста. Крiм багатьох iнших бiд, береги водосховища стали непридатними для лiтнього вiдпочинку, бо нудотний сморiд стоячої води витiснив свiжий подих Днiпра i прибережного рiзнотрав`я, а в самому Днiпрi поступово перевелась риба i у колись "рибному мiстi" якось непомiтно зник рибний магазин...
www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій, оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом
Анті-гоблін Я трохи підкину на вентилятор: - «Я буду сидіти на яхті та їсти омарів, а що буде з вами?
Реформи – це реформа ВЛАДИ, а не громадян. І аж ніяк не навпаки.
Анекдот. Зах.. [весь] Влада людей з особливими потребами [1]
WayBe tzs, це ж треба. 13 років тому :)
Вітаю! вірші. [8]
tzs В мене ще його є багато, на ФБ, запрошую у друзі, кому подобається
Мужик впіймав чарівну рибку…
«Пусти мене й бажання швидко
Тобі я виконаю в дар».
«Багатим хочу буть, я.. [весь] вірші. [8]
tzs Знайшов свою творчість на сторінках Вашого сайту, дякую за підтримку вірші. [8]