Канiв знаходиться на 49 градусi 41 хвилинi пiвнiчної широти i 31 градусi 31 хвилинi схiдної довготи. Клiмат - помiрно-континентальний, помiрно-вологий. Середньорiчна температура- 7,5 градусiв Цельсiя. Найтеплiший мiсяць - липень, найхолоднiший - сiчень. Вiд Канева- 78 км до обласного центру- Черкас i 150 км до столицi України- Києва.
У шелестi лип i каштанiв Умитий в ранковiй росi Стоїть над Славутою Канiв В своїй неповторнiй красi. (Катерина Пiка)
Серед неосяжних просторiв України, минаючи мiста i села, тихо несе свої повнi води старий Днiпро. На його високому правому березi привiльно розкинувся стародавнiй Канiв, оповитий переказами i легендами.
Канiв. Коротка, звучна i така загадкова назва. Численнi гiпотези про iї походження висувалися вченими - iсториками, мовознавцями, топонiмiстами. Найрiзноманiтнiшi версiї пропонували академiки, професори i мiсцевi краєзнавцi-аматори, але спiльноi думки так i не дiйшли.
Дехто гадає, що назва мiста походить вiд назви птаха - канi або канюка, який вiщує грозу. Його лункий голос чути над Днiпром спокон-вiкiв. Деякий час панувала думка, що Канiв названо вiд татарського - "мiсце кровi" чи аварського - "кривавий" через нескiнченнi битви у цьому краї. Назву Канiв пов'язують також з тюркським титулом "хан", i тлумачать як "ханський перевiз". Одна з гiпотез виходить з того, що компонент "кан" - схоже звучить i означае "рiд", "плем'я", "громада" у багатьох мовах (давньогерманськiй,англiйськiй, iранськiй, iндiйськiй), а тому назва Канiв може перекладатися як "родо-племiнне мiсто", тобто вона може бути спадкоємицею назви Родень. А от у перекладi з чеської - основа назви "кан" - значить "вепр", "дикий кабан", а цю тварину шанувало багато давнiх народiв (скiфи, iранцi, японцi, мiкенцi, хетти, прусси, iндiйцi, римляни, греки, а також слов'яни). Вепр був одним iз символiв родючостi, а саме - вологи, води. Отже є прибiчники i у такого прозаїчного пояснення: Канiв - значить Вепрiв. Твердили також, нiби назва Канiв походить вiд рiчечки Канiвки, що колись протiкала в межах мiста. Схожа назва рiчки є й на Полтавщинi - Канiївка.
Назви населених пунктiв Канiвцi, Канiвка, Канiвська занесено вихiдцями з нашого мiста не тiльки в рiзнi куточки України, а й на Кубань, до Амуру. Канiвський монастир iснував у Петербурзi. Численнi прiзвища - Канiвець, Канiвиченко, Канiвський, Каневський i тому подiбнi поширенi не лише на Українi, але i у Россiї, Польщi, Чехiї. Зустрiчаються в цих країнах i назви населених пунктiв цiлком тотожнiх нашому Каневу. Є два мiста i троє сiл Канiв, близько десяти сiл Канiвка, фiльварок Канєво та Канимирiв острiв у Польщi, кiлька сiл Каньово i Каньовiце у Чехiї. Їх назви, очевидно, походять вiд власного слов'янського iменi Канiй чи Канимир, що було колись в широкому вжитку в багатьох слов'янських народiв. Традицiя ж давати назви мiстам вiд iмен царiв, князiв чи уславлених полководцiв з iнiцiативи яких вони будувалися була поширена i в давнiй Русi. Прикладом можуть бути Львiв вiд - Лев, Київ вiд - Кий, та iншi, що мають присвiйне значення i закiнчення "-iв". По аналогiї Канiв вiд - Канiй. Але хто увiчнив своє iм'я у назвi нашого мiста - невiдомо. Та чи й буде коли?
А тому з року в рiк, iз уст в уста передаються поетичнi легенди, жодну з яких не можна приймати беззастережно. Але скiльки на свiтi легенд, якi живуть довше, нiж де - яка правда! Кожна з них, нiби пензель художника, додає нових барв i вiдтiнкiв до неповторного портрета мiста...
Мiста, як люди - у кожного свое обличчя, свiй характер i доля. Канiв залишився осторонь шаленого розвитку промисловостi i зберiг такий привабливий i романтичний ретро-стиль.
www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій, оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом
Анті-гоблін Я трохи підкину на вентилятор: - «Я буду сидіти на яхті та їсти омарів, а що буде з вами?
Реформи – це реформа ВЛАДИ, а не громадян. І аж ніяк не навпаки.
Анекдот. Зах.. [весь] Влада людей з особливими потребами [1]
WayBe tzs, це ж треба. 13 років тому :)
Вітаю! вірші. [8]
tzs В мене ще його є багато, на ФБ, запрошую у друзі, кому подобається
Мужик впіймав чарівну рибку…
«Пусти мене й бажання швидко
Тобі я виконаю в дар».
«Багатим хочу буть, я.. [весь] вірші. [8]
tzs Знайшов свою творчість на сторінках Вашого сайту, дякую за підтримку вірші. [8]